Mutlak Gücün Yolu (1990) / Gary Zukav

“Zukav’ın filozof William James, psikolog Carl Jung ve biim adamı Albert Einstein gibi şahsiyetlere dair çaışmaları onu, onların insan hayatına ve evrene dair büyük fikirlerinin kişilik ötesi bir yerden geldiği sonucuna götürdü. Onlar egonun bulutlarını dağıtıp zaten orada olan ama istifade edilmeyen bilgiyi veya bilgeliği alabildiler.

Fakat Zukav bu kabiliyetin sadece spiritüellik veya dindarlık olmadığına inanıyordu; bu otantik güçle, yani ruhumuzla ve onun hayatımızdaki amacıyla bağlantı kurma yeteneğiydi. Bu amaç evrimleşen evrenin daha büyük amacının içine işlemiş haldedir.”

Zukava evrimden anladığımız şeyin, beş duyumuz aracılığıyla dünyamıza dair edindiğimiz bilgileri yansıttığını söyler. Bununla beraber, çokduyulu bir varlık haline gelerek evreni beş duyunun ötesinde keşfedecek olursak, evrene dair nispeten daha geniş bir bakış açımız olur: Gücün dış dünyada bulunduğunu düşünmek ruhu böler, bu iter bir bireyin ruhu olsun, ister toplumun, ister ulusun, ister dünyanın. Bunun aksine Mutlak Gücün Yolu otantik güç ve sevgi, tevazu, şefkat ve niyetin açıklığına dayanan bir güçtür.”

“Ne zaman ki ruhumuzun niyet ve amaçlarına hizmet etmeye karar veririz, o zaman otantik güce sahip oluruz. Onun istediğine direnebiliriz ama tekâmülümüz dinlemeye ve eylemde bulunmaya bağlıdır. Eğer otantik güç elde etmek istiyorsak, kişiliğimizi ruhumuzla uyumlu hale getirmek hayatımızın ana hedefi olmalıdır.”

“Duygular amaçlarımızı yansıtır, bu yüzden duygusal ısdırap yaşadığımızda neyi amaçladığımıza dikkatle bakmalıyız.”

“Kişilik tam olarak dengede olduğu zaman onun nerede sona erip ruhun başladığını göremezsiniz. İşte bu, bütün bir insandır.”

“İçimizde güç eksikliği duyduğumuz için şöhret, para ve mevki peşinde koşarız ama ruh bilgisi olmadan gerçek güç daima elimizden kaçacaktır.”

“İnsanlık deneyiminin asıl amacı ruhun sağlığıdır.”

“Verdiğimiz her karar sizi ya kişiliğinize ya da ruhunuza doğru taşır. Verdiğiniz her karar şu soruları cevaplar: ‘Sevmeyi nasıl öğrenmek istersin?’,’ Otantik gücü nasıl öğrenmek istersin?: Şüphe ve korkuyla mı, yoksa bilgelikle mi?’”

“Ruhunuzun enerjisini seçtiğinizde, sevgi, bağışlayıcılık, tevazu ve dürüstlükle yaratmayı seçtiğinizde, güçlenirsiniz.”

“Kişiliğinizden ziyade ruhunuzun hayatınıza rehberlik etmesine izin vererek otantik güç elde edin.”

Kitaptan alıntıları okumak için tıklayabilirsiniz!

Gary Zukav

Kuantum fiziği ile spiritüalizm arasındaki bağlantıları ele alan ufu açıcı The Dancing Wu Li Masters kitabının yazarı olan Zukav, Amerika Birleşik Devletleri’nde alternatif spiritüalizmin öncülerinden biridir. Harvard Üniversitesi mezunudur ve Kuzey Kaliforniya’da yaşamaktadır.

Diğer kitapları arasında Soul Stories, The Heart of the Soul ve The Mind of the Soul yer alır. 

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette