E-R Sistemi [Turuncu] Seviye Beş (Materyalist)

Kural: Başkalarını kızdırmadan, hesaplı, içten pazarlıklı ve önceden düşünülmüş bir şekilde kendini ifade eder.

Bakış Açısı: Dünya, insanların bolluk içinde “iyi bir hayat” sürmelerini sağlayacak doğal kaynaklar ve insan kaynakları bakımından zengindir.

Yaşam Hedefi: Güç, popülerlik ve saygınlığın becerikli kullanılmasıyla bireysel olarak politik ve maddi avantajlar kazanmak ve başarı tatminini hissetmektir. Kültürel yönden ise ilerleme, bilim ve teknolojiyi kullanarak faydacı karar verme stratejilerinin sonucu; girişimciliğin ödüllendirilmesi, serbest pazara bel bağlama ve sürekli gelişmeye yönelik rekabet. İlerlemeyi teşvik etmek için maddi ödül ve statünün kullanılması.

Düşünme: Seçenekleri tartma ve strateji geliştirme.

Amaç ve Araç Değerleri: Materyalist

Varoluş Şekli: Materyalist, “somut” dünyaya dayalı.

Varoluş Sorunları: Fiziksel evreni fethetmek.

Uyum Mekanizması: Bireysel: Rekabet, harcanan zaman/enerji ve kararlılığın sonucu olarak “başarı”. Yüksek hedefler için motivasyon ihtiyacı. Oyun oynama ve yönlendirme becerileri. Çok yönlü düşünme ve risk alma.

Kültürel: Politik gerçeklikleri yansıtan pragmatik karar stratejilerinin sonucu olarak “ilerleme”. Girişimci ve ilerici düşünmenin ödüllendirilmesi. Kültürün “belirgin kaderinin” ilerlemesi.

Dışa Vurma: Modern, sanayileşmiş milletlerde temel düşünme sürecidir. İleri teknoloji odaklı, enerji bağımlı, statü bilinçli, yukarı yönlü hareketli, ilerlemeci toplumlarda kendin gösterir. Satış, pazarlama ve reklam sektöründe oldukça belirgindir. Sanayileşmiş toplumlarda politik zaferlerde ve geleneksel ticarette, eğitim ve liderlik fonksiyonlarında görülür. Üretkenliğe odaklanmakla kendin gösterir. Kaliteye vurgu yapılır. Dünya doğa ve insan kaynakları açısından zengindir. Bireyler ve kültürlerin kendileri için “güzel bir yaşam” yaratabilmeleri geniş fırsatlar sunar.

İşlev Aralığı:

  Düşük: Suç ortaklığı, sahtekârlık, sömürü, bencil dürtüler, bedeli karşılığında her şeyi göze alma.

  Yüksek: Yapıcı ve hırslı. Kurumsal ve toplumsal hedefler için çok çalışır. Eylemler başkalarının ve kişinin kendi refahı ile ilgili bir kaygıyı yansıtır.

Örgütlenme Yapısı: Aktif hiyerarşi, bürokrasi ve statü odaklı. Kendisine yetki tayin edilmiş kişi kararları verir. Sorumluluklar belirli oranda dağıtılmıştır. İletişim aşağı, yukarı yönlü ve karşılıklıdır. Güç, saygınlık ve pozisyonla bağlantılıdır. Görev odaklı liderlik.

Öğrenme Şekli: Bu insanlar için en iyi öğrenme yolu davranışları neticesindeki kazanımların beklentileri karşılıyor olmasıdır. Öğrenme araçları nesnellik, hesaplama ve analizdir. Pek çok yanıt olabilir ama bir tanesi en iyisidir. Bu kişiler en iyi kendi çabalarıyla, az riskle ve farklı pek çok öğrene deneyimi ile öğrenirler. Ayrıştırma, analiz etme e tekrar bir araya getirmeyi severler. Akranlarla rekabet etmek değerli olmanın belirleyicisidir. Başarılı kişinin ödüllendirilmesi önemlidir. Kazanmak, birinci gelmek, en iyi olmak için zorunlu dürtüdür (Bu durum strese de sebep olabilir.) Çoğulcu düşünme vardır ancak tek yol en iyisidir. Oyunun kurallarında ustalaşmak amaç değil, zafere giden yolda bir araçtır. Amaç kazanmak olduğu için başarının başkalarıyla kıyaslanması önemlidir. Biraz risk macerayı artırır. Eğer kontrol edilmezlerse kaybedenler mahvolabilir.

Motivasyon Kaynağı: Bağımsızlık. Yeterlilik ve yetkinliği hedefleme. Para ödülü, ödül ve sertifikalar. Sonuç almak için statünün artırılması.

Yönetim Açısından Yaklaştırıcı ve Uzaklaştırıcı Ögeler:

(+) Başarı fırsatları, ilerleme, gelişim, başarı, her şeyi daha iyi hale getirme, rekabet avantajı, daha iyi ve yeni şeyler peşinde koşma, en yeni teknoloji, riskleri hesap ederek kazanma.

(-) Karlılık veya girişimciliği önemsememek; kolektif çalışmaktan söz etmek, oyun veya değersiz sonuçlara yönelmek, zorunlu işlere meydan okumak, performans ödüllerini reddetmek, aynı kalmaya zorlamak.

Geçişe Neden Olan Soru: Bu kadar başarılı olduğum halde neden kimse beni sevmiyor?

Sınıflar arasında hareketli, rekabetçi ve hedefe odaklı hiyerarşi. Başarılı olanların ve hedefe ulaşanların hemen ödüllendirilmesi. Verimlilik, maliyet faktörü ve karlılık en önemli kavramlardır. Performansa dayalı olarak yükselme mümkündür. İnsan ilişkileri ve bağlantılar resmi ödül çerçevesi dışındadır. Oyunculuk ve politik anlayış somut sonuçların önüne geçebilir. Grup çalışmasına yönelten faktör hırstır. En iyi yanıtları bulmak için seçenekler ve alternatiflere ihtiyaç duyar. Çok yönlü ve katmanlı etkinliklerden hoşlanır.

Maddiyatçı düzeydeki bu insan, C-P düzeyinde yaptığı gibi ham ve çıplak güçten çok dünyanın sırlarını öğrenme yoluyla onu fethetmek için uğraşır. Bu düzeyde, tatmin edici insani varoluş için gereken maddi amaçlara ulaşabilmek amacıyla objektivist, pozitivist, operasyonalist ve bilimsel yöntemi geliştirmeye ve kullanmaya yetecek kadar uzun süre oyalanır. Ama bir kez kendi maddi tatminini güvenceye aldıktan sonra varlığında yeni bir manevi boşluk olan “S” sorunlarını yaratmış olduğunu görür. Kendini objektif fiziksel dünyanın efendisi ama subjektif insani dünyada koca bir travesti olarak bulur. Fiziksel evrenin göreceli efendiliği yoluyla iyi bir yaşamın sağladığı tatmine ulaşmıştır ama buna bir bedel karşılığında ulaşılmıştır. Bu bedel, bilgiyi katı bir biçimde kendisi için kullandığından başka insanlar tarafından sevilmemektir. O özenilir ve hatta saygın olmuştur ama sevilmemektedir. Kişisel statüsünü ve maddi varoluşunu, kendi çocukları tarafından bile reddedilmek pahasına elde etmiştir. Maddi sorunların bu algılamanın eşliğinde çözülmesi, nörolojik alt sistem “F” yi kullanmasını gerektirmekte ve insanoğlunun altıncı varoluş biçimini başlatmaktadır.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

2 Cevaplar Kime:“E-R Sistemi [Turuncu] Seviye Beş (Materyalist)”

 1. misafir says:

  Bir turuncunun geçişe neden olacağı soruyu kendine sorabileceğini düşünüyor musun gerçekten? ????

  *********************************************

  Sorduğunda geçiyor zaten. :)

 2. misafir says:

  Grin

  :bingung:

  **********************************

  :bingung:

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette