İletişim Sanatı: Meta Model

İletişim sanattır. Karşınızdaki kişilerin size ne söylemeye çalıştığını, kullandıkları kelimelerin tam olarak ne anlama geldiğini net bir şekilde keşfetmek istiyorsanız Meta Model NLP yöntemini kullanmanız sanatsal etkinliğinizi artıracaktır. Çünkü bu model belirsizlik içeren dil kalıplarını daha iyi anlamanızı sağlayacak bir yaklaşımdır.

Dil, iletişim sanatının en gözde enstrümanıdır. Dil konusunda yapılan araştırmalar, dilin birbirinden farklı “derin” ve “yüzeysel” yapı seviyeleri olduğu göstermiştir. Dilin derin yapısı karşınızdaki kişinin sözcükleri seslendirmeden önce bilinçaltı yoluyla mesajı bütünüyle deneyimlemesini içerir. Yüzeysel yapısı ise karşınızdaki kişinin hem içsel hem de dışsal olarak konuştuğu sözcükleri kapsar.

Dilin derin yapısı deneyimsel kütüphanemizi kapsar ve bilinç dışıdır. Kısmen sözcüklere dökülebilir. Deneyimlerimizi dile getirirken derin yapıyı, sözcükleri, tonu ve beden dilini kullanarak yüzeysel bir yapıya dönüştürürüz. Bu yüzeysel yapı, farkında olmadan kullandığımız “Silmeler”, “Çarpıtmalar” ve “Genellemeler” dolayısıyla derin yapının tamamını kapsayamaz. İşte Meta Model, karşınızdakinin derin dil yapısında var olan ve silinen, çarpıtılan ve genelleştirilen özellikleri kavramanızı sağlayarak, size ifade edilenler arasındaki boşlukları doldurmak suretiyle anlamı bütünleme imkanı sağlar.

Meta model kavrayışınızı mükemmelleştirecek bir dizi anahtar soru sunar. Bu sorular tüm yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırarak sizi çatışmasız ideal iletişime taşıyacaktır.

Burada kalıplar Silme, Çarpıtma ve Genelleme başlıkları altında ele alınmış olmakla birlikte her zaman mümkün olan en büyük kütlesel soruyu kullanmak akıllıcadır. Bu da mümkün olan en kısa sürede size maksimum bilgiyi verecek sorudur. En kullanışlı soru genellikle “Nereden biliyorsun?” sorusudur. Buna yanıt vermek için danışan kişi içeriğin (öykünün) dilini değil daha çok sürecin dilini kullanmak zorundadır.

Bazen kayıp bilgiyi ortaya çıkartmak için soruları kullansak da soruşturmacı gibi gözükmekten kaçınmamız gerektiğini de akıldan çıkartmayalım.

*Genellemeler

*Çarpıtmalar

*Silmeler

 

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Tek Cevap Kime:“İletişim Sanatı: Meta Model”

  1. kuyunun delisi says:

    hı hı..olur Smile

    *********************

    En bi güzeli. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette