Meta Model: Silmeler

Basit Silme: Bilgi ifadenin dışında bırakılır.

Örnek: “Endişeliyim.”

Soru(lar): “Endişeli olduğunu nereden biliyorsun?”, “Gerçekten heyecanlı olmadığını nereden biliyorsun?”, “Depresyonda olduğunu gerçekten bilmeni sağlayan şey nedir?”

Referansın Belirsiz Olması: İfadenin öznesi belirsizdir.

Örnek: “Onlar benden hoşlanmıyor.”

Soru(lar): “Tam olarak kim senden hoşlanmıyor?”, “Senden hoşlanmadıklarını nereden biliyorsun?”

Karşılaştırmalı Silme: Bir karşılaştırma yapılır ama kimin ya da neyin karşılaştırıldığı açıkça belli değildir.

Örnek: “Bizim bu işi yapma şeklimiz daha iyi.”

Soru(lar): “Bunun daha iyi olduğunu bize ne söylüyor?”, “Neden daha iyi?”, “Kimden daha iyi?”

Belirgin Olmayan Fiil: Bir eylemi yapan ya da aracısı olan şey belirsizdir.

Örnek: “Evliliğimde problemlere neden oluyor.”

Soru(lar): “Tam olarak kim/nasıl/ne?”, “Nereden biliyorsun?”

İsimleştirme: Süreç (fiil) bir şeye dönüştürülür. İsimleştirmeler soyut isimlerdir. Onların dünyada fiziksel bir varlığı yoktur. Avrupa dilleri isimleri fiillerden daha fazla öne çıkarır, bu da birçok sürecin hareketli, akışkan olaylar yerine taşa kazınmış olarak algılanmasını sağlar. İsimleştirme ile ilgili test “Bunu bir kutuya koyabilir miyim?” şeklinde yapılır. İsimleştirme örnekleri: sevgi, ilişki, saygı, gerçek, iletişim, özgürlük, endişe, depresyon ve benzeridir. Sorular süreci takılıp kaldığı durumdan kurtarmak için tasarlanmıştır.

Örnek: “İlişkim problemli.”

Soru(lar): “İlişki kurma şeklin içinde sana problem yaratan kısım nedir?”, “İlişki kurma şeklinin sana problem hissi verdiğini nereden biliyorsun?”, “İlişkinin problem yaşadığını ne zaman anlıyorsun?”

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette