Meta Model: Genellemeler

Evrensel Genelleyici Sözcükler: Evrensel genelleyiciler insanlar bir yerlere takılıp kaldığında ya da  yönlerini kaybettiklerinde sık sık rastlanan bir durumdur. Onlar kişinin deneyiminde hiç istisna olmadığı gösterir. Her zaman, asla, her, hepsi,  herkes, hiç kimse, her şey, hiçbir şey ve benzeri kelimelere dikkat edin.

Örnek: “Ben her zaman depresyondayım.”

Soru(lar): Ya etkiyi hafifletmek üzere genellemeyi abarttın ya da karşıt örnekler kullanın. “Ne? Her zaman mı? Duş alırken bile mi? Uyurken bile mi?”, “Bu gün ilk geldiğinde biraz gülmüştün. O zaman çok depresif gözükmüyordun.”

Gereklilik ya da Olanaklılık Belirten İfadeler: Gereklilik ifadeleri olması ya da olmaması gereken şeyleri ortaya koyar. Olmalı, olmamalı, yapmalı, yapmamalı, zorunda, gerekiyor ve benzeri kelimelere dikkat edin. Olanaklılık ifadeleri yapabilir, yapamaz, mümkün, değil, olacak, olmayacak gibi kelimeler içerir. Bu ifadeler irade kısıtlaması durumunda problem yaratabilir.

Örnek: ”Sabahları bir tülü güne başlayamıyorum.”

Soru(lar): İradeyi yerine koyun ve sınırlamaya saldırın. “Yani sabahları hiç güne başlayamadığını mı söylüyorsun?” , “Güne başlasan ne olurdu?”, “Güne başlamasan ne olur?”, “Seni başlamaktan alıkoyan şey nedir?”, “Başlayamadığını nereden biliyorsun?”

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette