Gestalt Therapy (1951) / Fritz Perls

“Tutarlı olmak için gösterdiğiniz sürekli gayretin çoğu esasen gereksizdir. Bilinçli bir şekilde kendini tutma, dikkatini vermek için kendini zorlama, devamlı ‘düşünme’ ve davranış eğilimlerinize müdahale etme gibi tutumlarınızı gevşetirseniz dağılmaktan, paramparça olmaktan veya ‘delice davranmış olmaktan’ korkmayın. Aksine, tecrübeleriniz bütünleşmeye ve daha anlamlı bir düzen içine girmeye başlayacaktır.”

“Kimisinde yürek veya sezgi yoktur, kimisinde onları ayakta tutacak bacak yoktur, cinsel organ yoktur, özgüven yoktur, göz yoktur veya kulak yoktur.”

“Fiziksel dünyanızın her anında canlı olun. Vücudunuzu dinleyin; soyutlamalarla yaşamayın.”

Fritz Perls

1893’te Berlin’de doğan Frederick Salomon Perls, tıp diplomasını 1926da aldı. Mezun olduktan sonra Frankfurt’taki Beyin Hasarlı Askerler Enstitüsü’nde çalışmaya başladı. Burada Gestalt psikologları, varoluşçu felsefe ve noe-Freudyenler Karen Horney ile Wilhelm Reich’dan etkilendi.

1930’ların başlarında Almanya’nın Yahudiler için emniyetsiz hala gelmesiyle Perls ve eşi Laura önce Hollanda’ya, sonra da Güney Afrika’ya taşındılar. Orada kendi psikanaliz işlerini ve GüneyAfrika Psikanaliz Enstitüsü’nü kurdular. Fakat Freudyen kavramları eleştirmeye başlamışlardır ve yavaş yavaş Ego, Hunger and Agression: A revision of Freud’s Theory and Method’da (1947) ifade edilen Gestalt yöntemini geliştirdiler. 1946’da çift New York’a taşınarak 1952’de bir Gestalt Terapisi Enstitüsü kurdular. Ayrılmalarının ardından, Fritz California’ya taşınırken Laura çocuklarıyla New York’ta kaldı. Fritz 1964’te Esalen’e gitti.

Ölmeden önceki sene Perls, Esalen’deki oturumları kaydeden GEstalt Therapy Verbatim’i (1969) ve otobiyografisi Çöp İçeri Çöp Dışarı’yı (In and Out of the Garbage Pail) yayımladı.

 

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette