Şimdi’nin Gücü (1999) / Eckhart Tolle

“Kitap içinde bulunduğumuz anla gerçekten yüzleşmeden parlak bir gelecek hayal etme eğilimimizi reddeder, aynı zamanda Budizm, Hristiyanlık, Taoizm ve diğer geleneklerden gelen düşüncelerin ustalıklı bir sentezi olarak yirmi birinci yüzyıl insanının geleneksel din anlayışının dışında düşünmek arzusunu tatmin etmekte ve nihayetinde tüm dinlerin aynı şeyi söylediğin kabul etmektedir.”

“Şu anda içinde bulunduğunuz halden başkasını aramayın; ararsanız iç çatışma ve bilinçsiz direnç yaratacaksınız. Huzurlu olmamanızı mazur görün. Huzursuzluğunuzu tamamıyla kabul ettiğiniz an huzursuzluğunuz huzura dönüşecektir. Tamamen kabul ettiğiniz her şey sizi oraya götürecektir, sizi huzura kavuşturacaktır. İşte bu, teslimiyetin mucizesidir.”

“Doğal olarak devamlı düşünce içinde olan zihni, biz zannetme eğilimindeyizdir. Fakat zihin arkasında gerçek ben olan bir varlık-sallık vardır; bununla uyum sağlamak suretiyle düşüncelerimizi kontrol edebilir ve duygularımıza farklı açıdan bakabiliriz. İhtimal ki bu devamlı düşünen sesin siz olduğuna inanmışsınızdır ama aslında bu sizin kimliğinizin sadece bir kısmıdır. Tolle düşünmeye bağımlı olduğumuzu söyler zira ego bizi devamlı düşündürmekle bize bir kimlik duygusu vermektedir. Fakat devamlı düşünme bizi andan zevk duymaktan alıkoyar.”

“Tolle’nün temel kanununa göre, mevcut durumumuza ne kadar direnirsek o durum bizim için daha sancılıdır. Bu olamaz, diye düşünüyorsak, o şeyin olması durumu daha katlanılmaz hale getirir. Bundan kurtuluş var mıdır? Yazar çelişik bir hal çaresi sunar: Durumumuzu hoş görmeli ve onun olma hakkını kabul etmeliyiz; durumdan nefret etsek bile nefretimizi bunun bir parçası olarak kabul edelim, kendi kendimize, bu olamaz, bu olamaz deyip durmayalım. Tolle bizden durumlar hakkında yargıda bulunmamamızı ister, böylelikle bir olay iyi ya da kötü olmak yerine sadece olur. Korku ve nefreti bir anlığına zapt ederseniz bir çarenin kendi kendine ortaya çıkacağını göreceksiniz.”

“Tolle çoğu aşk ilişkilerinin kısa zamanda aşk/nefret ilişkisi haline geldiğini öne sürüyor; aşk da nefret de birbirine bağlıdır ve yalnızca aynı fonksiyon bozukluğunun farklı yönleridirler. Âşık olduğumuzda sevdiğimiz kişi bize kendimizi bütün hissettirir ama bunun kötü yanı bu kişiye olan artan bağımlılık ve onu kaybetme ihtimalinin dehşetidir. Hepimiz içimizde âşık olduğumuzda iyileşiveren bir ıstırap taşırız fakat ıstırap yerinde durmaktadır ve balayı bitince yeniden ortaya çıkar. Tolle gerçek, uzun vadeli ilişkilerin amacının bize kendimizi mutlu veya tamamlanmış hissettirmek olmadığını söyler; amacı içimizdeki ıstırabı dışarı çıkarıp dönüştürmektir. Bizi daha bilinçli yapmaktır, eğe bunu kabul edebilirsek seviye atlayabiliriz ve ilişki tabii bir biçimde, gerçek dışı beklentilerimizden bağımsız bir şekilde olgunlaşabilir.”

“Bazı akıl hastalığı türleri iç konuşmaları susturma beceriksizliğidir. Buna mukabil, akıl sağlığı yerinde biri zihnini susturma becerisine sahiptir ve bu durağanlıktan sorunlarımıza mükemmel çözümler sunan asıl varlık haline erişebilir.”

“Hayata hiçbir direnç göstermemek bir lütuf, kolaylık ve hafifliktir. O zaman bu hal artık iyi olsun, kötü olsun, belli bir şekilde olan şeylere bağlı olmaz. Bu çelişik görünse de şekle olan içsel bağımlılığınız ortadan kalktığında hayatınızın genel koşulları, dış şekiller müthiş bir gelişme gösterir.”

“Hayatınızı sahip olduğunuz yegâne zamanın bu an olduğunu fark etmekle dönüştürebilirsiniz.”

Eckhart Tolle

Eckhart Tolle 1948 yılında Almanya’da Ulrich Tolle adıyla doğdu. Yeni dönem ruhani öğretmen ve yazarlardandır. Eckhart Tolle hiçbir din ve gelenek ile bağıntılı değildir fakat “Power of Now” adlı kitabında etkilendiği kişi ve felsefeleri şu şekilde sıralar: Meister Eckhart, Advaita Vedanta, A Course in Miracles, mistik İslam, Sufilik, Rumi’nin şiirleri, Zen Budizm’in Lin-chi (Rinzai) ekolü.

Eckhart Tolle üniversite eğitimini Londra Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi’nden aldı. İngiltere’de üniversiteye gidene kadar 13 yaşından 20 yaşına kadar babasıyla İspanya’da yaşadı. Çok uzun ve yoğun bir depresyonun sonunda bir gün 29 yaşındayken büyük ruhani aydınlanmayı yaşadı. Bu tecrübeden sonra ruhani gelişimi devam etti ve zaman içinde kendini tamamen öğretmenliğe ve yazarlığa adadı. Eckhart Tolle Kanada’nın Vancouver şehrinde yaşıyor.

Kitapları:

The Power of Now: A Guide to Spiritual Enlightenment, New World Library, 1999, ISBN 1-57731-152-3 (HC) ISBN 1-57731-480-8 (PB)

Practicing the Power of Now: Essential Teachings, Meditations, and Exercises from The Power of Now, New World Library, 2001, ISBN 1-57731-195-7 (HC)

Stillness Speaks, New World Library, 2003, ISBN 1-57731-400-X

A New Earth: Awakening to Your Life’s Purpose, Dutton, 2005, ISBN 0-525-94802-3

Milton’s Secret: An Adventure of Discovery through Then, When, and The Power of Now, Hampton Roads, 2008 ISBN 978-1-57174-577-4 

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette