Matematik Bir Keşif midir Yoksa İcat mı?

Yazı Tura

 

Madeni bir paranın havaya atıldığında yazı veya tura gelme olasılığının %50 olduğunu herkes bilir. Az sayıda yapılan denemelerde yazı tura arasında göze çarpan bir farklılık olsa bile denemelerin sayısı arttıkça bu farklılığın da azaldığı görülmektedir. Olasılık kanununun kendini kısa bir sürede değil, uzun bir süreç içerisinde gerçekleştirdiğini de söyleyebiliriz. Çünkü parayı üç defa attığımızda üç kez art arda yazı veya tura gelebilir. Fakat birkaç yüz kere atarsanız, yazı ve tura arasındaki dağılım daha eşit olacaktır. (Bakınız resimdeki deneme sonuçları) Parayı havaya atma sayınız sonsuza yaklaştıkça, yazı ve turanın gelme oranının birbirine giderek daha çok yaklaşmasını kayda değer bir tespit olarak görüyorum.

Yoksa paranın bir hafızası mı var?

Ya da evren söz konusu ihtimalleri düzeltmek için önceki olayları hatırlayabiliyor mu?

Evrende farkında olmadığımız bir denge mi var?

Rastgele meydana gelen olaylar zamanın kontrolü ve farkında olamadığımız kanunların etkisi altında mı gerçekleşiyorlar?

Aslında bu durumu matematikle açıklamak mümkün fakat merak ediyorum: “Matematik bir keşif midir yoksa icat mı?”

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

2 Cevaplar Kime:“Matematik Bir Keşif midir Yoksa İcat mı?”

 1. ferro.feveran says:

  merkezi limit teoreminden bahsediyorsunuz sanırım….yanlışım varsa düzeltin abimiz…

  *******************************

  Sanırım yazıda bahsettiğim yazı tura olayı için daha çok “Büyük Sayılar Yasası” ön planda görünüyor:
  “Yaygın olan bir sezgiye göre eğer yansız olan bir madeni para birkaç kere havaya atılıp yazı-tura sonuçları kayıt edilirse, sonuçların kabaca yarısı yazı olacak ve kalan yarısı da tura olacaktır. Üstelik, madeni parayı daha da çok defa havaya atıp sonuç kayıt edildikçe giderek yazı sonuçları sayısının tura sonuçları sayısına oranının gittikçe daha çok bire yaklaştığı gözlenecektir. Bu sezgi ile geliştirilen bu düşünce prensibine istatistik bilimde daha formel bir şekil verilmekte ve bunu büyük sayılar yasası olarak isimlendirilmektedir. Bu dikkate değerdir; çünkü bu yasa olasılık kuramının hiçbir yerinde, bu kuramın temel taştır şeklinde bir bahis görmemektedir; fakat bu yasa olasılık kuramı temelinden bir teorem olarak geliştirilip ortaya çıkarılmaktadır. Bununla beraber, teorik olarak elde edilen olasılıkları, pratik reel hallerde gerçek olarak ortaya çıkan çokluklara (frekanslara) bağladığı için, bu yasa istatistik kuramının tarihinin içinde çok önemli bir orta direk taşı olarak kabul edilmektedir.

  Büyük sayılar yasasına göre örneklem ortalaması, yani bağımsız ve birbiri ile sonsuz olmayan beklenen değeri \mu olan aynı bir dağılım gösteren rastsal değişkenler, limitte teorik beklenen değere yaklaşıklık gösterirler.”

  Fakat benim esas vurgu yapmak istediğim şey Matematiğin bir keşif mi yoksa icat mı olduğu sorusuydu. Çünkü çevremizde meydana gelen her olayı matematikle anlatma imkanımızın olmasını hayret verici buluyorum. :)

 2. Ferro.feveran says:

  O sarışın kızın o afetin o havalı kızın benden hoşlanma ihtimali nedir?bana bir formül önerebilir misiniz?

  ****************************************

  Saç renginin ve afet oluşunun önemi azaldığında hoşlanma ihtimali artacaktır diye düşünüyorum. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette