Saat Reklamları : ( 10:10 )

Bakıyoruz, fakat çoğu zaman göremiyoruz.

Mesela bir çok kere saat reklamlarına bakmışızdır, fakat hepsinde de saatin 10’u 10 geçtiğini kaç kişi görmüştür? Ben dahil bir çok kişinin bunu görmediğini düşünüyorum. Açıkcası Ahmet Şerif İZGÖREN’in makalesini okuyana kadar da bu durumu fark edebileceğimi de hiç sanmıyordum. ( Sanırım sadece malak gibi bakıyorum. Ehi. )

Peki neden saat reklamlarında saat hep 10’u 10 geçiyor?

Bu durumun bilinçaltımıza verdiği mesaj nedir?

Cevap: Bilinçaltımızı mıncıklamaya bayılan reklam sektörü, akrep ve yelkovanın 10’u 10 geçe aldığı bu şekil ile gülen insanın, başarılı ve mutlu insanın figürünün özdeşleştiğini biliyor.

Bu saate sahip olursanız hep başarılı ve mutlu olacaksınız mesajını bilinçaltımıza enkjekte etmenin harika bir yönetmi bu.

Evet bilinçaltımız bizlere bırakılmayacak kadar değerlidir…

SaatReklam

Saat Reklam : 10:10

Bunları da okumak isteyebilirsiniz:

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

15 Cevaplar Kime:“Saat Reklamları : ( 10:10 )”

 1. akonmusips says:

  hayatta genellikle doğrular veya gerçekler diye birşey yoktur,sadece bakış açıları vardır.(bir filmden arakladım,,ve bu sözü sevdim ).birşeyi doğrulayan veya yanlışlayan olarak nerede durduğunuz,olaya hangi mesafeden hangi aidiyet altında baktığınız önemlidir.önce kendimizin kim olacağını seçeriz(fikir baabında) sonra doğrularımızı sonra da o doğruları yaşayacak bir gerçeklik algısı yaratırız kendimize ve aslında hiç kimse başka bir kişiye ait gerçeklik algısını anlayamaz.sadece gerçeklik algılarımızın ortak noktalarını yakalarız.ama asla hiçkimsenin şu dünyadaki gerçeklik algısı bir diğeri ile aynı değildir.saatlerle pek aram iyi değil. isviçre yapımı yadigar bir saat vardı evde çocuktum ve ilginç mekanizmalara duyarlıydım bir zamanlar.herhangi bir mekanda bir mekanizma görsem adeta o mekanizma ellerimde bozulurdu bir anda.şu spontan hayatta neyi tamir etmeye çalıştıysam hep o nesne veya fiil daha da içinden çıkılmaz hale geldiler. hele ki saatler.ah ah o saatler.bitmez tükenmez saatler.bir türlü ayarlayamadım saatlerimi.geç kalmak pahasına hiç saat taşımadım.daha doğrusu hepsini bozdum.yani bu konu benim dışımda.ister 10:10 geçsin ister 10:20 .yadigar saat de dahil hepsinin kadranını kırdım.acaba bu benim zamana yönelik bir hesabım mıdır?yoksa sakarlık mıdır?

  **************************************************************

  Evet, doğru ya da yanlış izafi kavramlar. Bence inanmak ve yapmak vardır. Sonradan sonuca bakarak karar verilebilir.
  Diğer yandan her insanın gerçeklik algısı onun parmak izi gibidir. O ana kadar öğrendiği, duyduğu, bildiği, hissettiği her şey bu algının oluşmasına katkı sağlar. Ve çevreyi bu algı ile değerlendiririz.
  Ve saatlerle aranın iyi olmaması bir lütuf olsa gerek. Saatler, zamanı herkezin gerçeklik algısını aynı noktada kesiştirmek isteyen hipnotik cihazlardır.
  Bağımsızlığımızı engellemek için icat edilmiş kelepçelerdir. Onlardan uzak durabildiğimiz kadar özgürüz. Şanslısın…

 2. Hiç farkında değildim saat reklamlarında hep 10’u 10 geçtiğinin… İlginç.

  **************************************

  Ben de farkında değildim.
  Bir gün her baktığımızı görmeyi ve anlamlandırmayı başaracağız. ( Gözlerini büyütür, öylece bakar… ) :)

 3. Bugün yediğim hoşmerim tatlısının üzerindeki 12.05’i gösteren saat yıldırım hızında gözüme çarptı.

  12.05 ?? :)

  ***************************

  Sanırım “beni yersen mutlu olacaksın, fakat çok değil 12:05 lik bir mutluluk.” diyor tatlı. :)

 4. Resmen saat alma hastalığım vardır.
  Pahallı ucuz farketmez.
  Takı almam saat alırım kız başıma şahsen :)valla

  ****************************

  Benim de canım duvar saati çekti ya. :)
  Saat olsa da seyretsek.

 5. Merhabalar,

  Bakmak ile görmenin arasında dağlar kadar fark olduğunu hepimiz biliyoruz. Bugüne kadar gazetelerde o kadar çok saat reklamına baktım ki, hiç saatin 10:10 olduğunu fark etmedim.

  Ama bundan sonra ilk işim saatin kadranına bakıp, 10:10 olup olmadığına mutlaka bakacağım. Anolog saatler için bu böyle de acaba dijital saatlerde de mi 10:10 ayarlıdır?

  DİKKAT üzerine yazılmış makalenizden dolayı sizi tebrik ederim. Gerçekten ilginç bir konuydu. Görüşmek üzere hep 10:10’da buluşalım.

  ******************************

  Baktığında şaşıracağına eminim.
  Ancak dijital saatlerde böyle bir şeye rastlamadım doğrusu.

 6. Asitavandas says:

  KENDİNİ TANI

  Sağcı mıyım, solcu mu? Tutucu muyum, ilerici mi? Öteki miyim, ötekileştiren mi?
  Kendinizle ilgili bu sorulara yanıt arıyorsanız, Koç üniversitesince hazırlanan çok güzel bir araştırma var: http://www.oypusulası.org lütfen giriniz…

  *****************************************

  Başarılı bir çalışma.
  Bence gazetelerde hangi bölgede, kimlere uygulandığı belli olmayan anketler yerine bu çalışma esas alınmalıdır. Belki o zaman gerçeklerin kıyısından geçebiliriz…

 7. Hoşmerimdeki 12.05, rehavetle esneme..Beni çok yersen ağırlaşırsın….

  ********************************

  Hoşmerimi üreten ticarethaneye bu durumu bildirmek gerek. Yakında topu dikecekler. :)

 8. tuthaliya says:

  Hiç reklama bakıp saat almadım.O neden ile saat reklamlarının benim bilinçaltım üzerinde bir etkisi olduğunu söyleyemeyeceğim.Hiç bir kere saat reklamlarında saatin onu on geçtiğini görmedim ancak bakar kör olduğumu söyleyebilmem için saat reklamlarını izliyor olmam gerekirdi.Ancak şu saatten sonra baktığımda hepsinin mi yoksa bazılarının mı onu on geçtiğini görebileceğimi düşünüyorum.Resimlere bakarak başlayayım hemen.

  ************************************

  Gözler sadece bakar, oysa bilinçaltı her şeyi görür…

 9. Anjelika7 says:

  Ne tuhaf! Ben de tam tersi, hep 10:10 olduğunu görüyordum (Rakamlar konusunda bir nanyaklığım var da, o yüzden dikkatimi çekerdi.) ama nedenini hiç düşünmemiştim. Bir anlam ifade ettiği konusunda hiç bir fikrim yoktu. Hani öyle durduğunda, simetrik ve güzel bir görüntü oluşturuyor gibi bir algıya kapılmıştım herhalde. Şimdi bu yazıyı okuyunca şaşırdım. Yani görmek de yetmiyor, nedenini de araştırmak gerek. Bu konuda da eksikliğimiz var demek. Güzel ve bilgilendirici bir paylaşımdı. Teşekkürler… :)

  ********************************

  Ne bilmediğimizi bilemiyor olmamız ne feci…

 10. Asitavandas says:

  TAŞ TAŞ’A KONUŞMALAR

  Sanırım ölüler için zaman yoktur. Tam da bilemiyorum belki vardır. Doğumumdan önceki zamanı düşündüm, düşünmeye çalıştım daha doğrusu.. Yok! Yok! Yok! Hiçbir şey hatırlamıyorum. O zaman zaman yok mu? Ben en iyisi cansız bir şey’e sorayım mesala bir taş’a…
  – Şııışşştt naber nası gidiyo?
  Taş: ?
  – Kime diyorum ben? Susmaca yok. Zaman nasıl geçiyo var mı? Sen taş olalı ne kadar zaman geçmiştir kim bilir? Hahh zaten mesele bu kimse bilmediği için ben sana soruyorum: Anlat bana, kendi zamanını, başından geçenleri kısaca…
  – ?
  – Kısa dediysek o kadarda değil. Bak alırım çekici elime ufalarım kum yaparım seni. Koyarlar bir camın içine olursun kum saati, o zaman anlarsın var mı yok mu zaman? Sende ne hikayeler vardır!.. Belki bir tapınaktan koptun belki de bir mezar taşından, bak! Meteordan bile kopmuş olabilirsin uzaydan geldiysen zamanı daha iyi bilirsin o zaman!..
  – ?
  – Bizde insan ölünce başına taş dikerler niye? Taş kutsaldır, uzun zaman dayanır yok oluvermez insan gibi çabucak, zamanı sen bilmiyicende… Konuş bak empati yapıcam sana. Büyükannem asi olup cevap verdiğimde taş olursun diye korkuturdu beni, çok korkardım ben taş olucam diye. keşke olsaymışım bilirdim şimdi zaman var mı yok mu? Ölürsem, baş ucuma seni dikerlerse sorarım sana zamanı.. Sormam ya niye sorayım kendim bilirim. Bilir miyim???
  – ?
  – Sus sen susss, atıcam seni denize, alll işte cuppp… Sormayı unuttum o taş eskiden varmıydı ne zaman taş olmuştu? Belkide eskiden bir insandı olamaz mı? Doktora mı sorsam? Olmaz olmaz beni hiç çıkarmazlar burdan o zaman! Dur dur dur bak bu duvar iyi konuşur benle bu.
  Öfff öffff burda da zaman hiç geçmiyor…

  *************************************************

  Taş deyince aklıma ağaç ve kelebek geldi. ( Nasıl yani? )
  Asırlık bir çınar ağacının üzerine konmuş iki günlük ömrü olan kelebeğe göre çınar ağacı cansız bir yapıdır.
  Zira kendi kısa yaşamı süresince çınar ağacının hiç bir gelişim evresine tanık olmamıştır.
  Sanırım Dünya’nın üzerinde yaşayan biz insanlar da aynı bu kelebek gibi algılıyoruz gezegeni.
  Oysa gezegen de bizim gibi bir canlıdır. En az taş kadar.
  Tek sıkıntı onların dilinden anlayan kişilerin çok az oluşu ve onlardan elde ettikleri bilgileri çok az kişiyle paylaşmaları.
  Hal böyle olunca taş hep taşa konuşmak istiyor.
  İnsan da hep insana.
  Oysa bir taşın insana anlatabileceği o kadar çok şey var ki…

  İşin ilginç ve konumuzla alakalı olmayan yanı ise; daha iki gün önce, kurduğum bir hayalde ( evet arada bir garip hayaller kuruyorum. ehi.) çok sevdiğim bir insanla kayaların oluşumu ve onların bize anlatmak istedikleri hakkında konuşuyor olmamdı. Biraz ürkütücü gibi ama öyle işte. :)

 11. Akonmusips says:

  118 80 veya 118 18 ve benzerleri…neden hep sekiz mesela ya da neden seksen?8 yani “sekiz” halkımızdan bir kısmının seks kelimesini yanlış telaffuz edenlerine hitaben olmalı.seksen ise zaten içerisinde seks kelimesini barındırıyor.neden 117 17 değilde 118 80 hııııı? hııııı?bu sekolojik bir uyanıklık mı?….dinliyoruz,fakat çoğu zaman duyamıyoruz.

  ********************************

  Bu uyanıklık değil bilinçaltına mesaj gönderme tekniği.
  Bazı şeyler görünmesi için saklanır, bazı sesler duyulması için gizlenir ve bilinçaltımız bizlere bırakılmayacak kadar değerlidir.

  Konu hakkında detaylı bilgi için bakınız:
  http://www.benoyum.com/?p=357
  http://www.benoyum.com/?p=369 ve
  http://www.benoyum.com/?p=987

 12. Demek bunca zaman bizi kandiriyorlardi da biz hic farketmedik. Pes dogrusu! Ben bakisacimi degistirmeye karar verdim:)

  ****************************************

  Kandırmıyorlar, sadece bilinçaltımızı mıncıklıyorlar.
  Umarım geç kalmamışsındır. :)

 13. demekki benim bilinç altım çok temiz Evil Grin hayatımda hiç öyle bir takıntım olmadı

  ************************************

  Bilinçaltımıza gönderilen mesajların özelliği bilinç düzeyinde fark edemememizdir.

 14. misafir says:

  saat sevmiyor, tv izlemiyorum. bilinçaltım daha az mıncıklanıyor sanırım.

 15. Bilinçaltımız bize bırakılmayacak kadar değerli sanırım. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette