Yürüyen Ayaklar Yanılsaması.

Bu video Flash Player 9 gerektiriyor.

Stuart Anstis tarafından ilk kez 2003 yılında ortaya konan bu yanılsamanın hangi fizyolojik ve algısal mekanizmalar çerçevesinde işlediğini irdeliyoruz.

Yanılsamayı görebilmek için tek yapmamız gereken mavi ve sarı dikdörtgenler ki bunlar aynı zamanda yürüyen ayaklar olarak bahsettiğimiz cisimler- görüş alanımızda kalacak şekilde düzeneğin ortasına odaklanmak. Kısa bir süre sonra bu dikdörtgenleri fiziksel olarak aynı hıza sahip olmalarına rağmen farklı hızlarda yol alıyormuş gibi algılayacağız. Diğer bir deyişle biri öne ilerlerken diğeri daha yavaş hareket ediyormuş gibi görünecek. Yanılsamayı daha iyi fark edebilmek içinse arka plandaki çizgileri ortadan kaldırmamız yeterli olacak. Bu durumda iki dikdörtgenin aynı hızda paralel olarak ilerledikleri açıkça ortaya çıkacak.

Cisimlerin hangi hızla hareket ettiğini algılarken arka plan-cisim etkileşimi büyük önem kazanıyor. Şekilde a yatay sütunundaki cisim b yatay sütundakiyle aynı olmasına rağmen algısal olarak a’daki daha hızlı izlenimi veriyor. Stuart Anstis tarafından ilk kez 2003 yılında ortaya konan bu yanılsamanın hangi fizyolojik ve algısal mekanizmalar çerçevesinde işlediğine gelince: Düzenekteki renkleri ortadan kaldırıp yanılsamayı yalnızca siyah ve beyaz rengin varlığında gözlediğimizde beyaz dikdörtgenin yalnızca siyah çizgiden geçerken, benzer şekilde siyah dikdörtgeninse yalnızca beyaz çizgiden geçerken hareket ettiğini algılayabildiğimizi görüyoruz. Bir başka deyişle hareketi algılayabilmemiz için arka planla cismin zıtlık yaratacak renklerde olmaları gerekiyor. Bu bilgi ışığında aynı anda hareket etmeye başlayan biri beyaz diğeri siyah dikdörtgen beyaz-siyah çizgilerden oluşmuş arka planda ilerlerken arka planla aynı anda zıtlık oluşturmadıklarından sanki farklı zamanlarda yol alıyorlarmış gibi algılanıyorlar. Oysa arka plandaki çizgilerin zıtlık derecesini (kontrast) azalttığımızda dikdörtgenlerle olan bu söz konusu etkileşim ortadan kalktığından yanılsama da sona eriyor. Yanılsamayı renkli dikdörtgenlerin varlığında yine aynı şekilde açıklayabiliriz. Ancak arka planla dikdörtgenler arasındaki zıtlık mavi ve sarı renkler söz konusu olduğunda daha azaldığından yanılsama da kuvvet yitiriyor. Yine de sarı dikdörtgenin siyah çizgi, mavininse beyaz çizgi üzerindeyken daha hızlı ilerliyormuş gibi algılandığını fark ediyoruz.

Kaynak: http://www.michaelbach.de/ot/mot_feet_lin/index.html

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

9 Cevaplar Kime:“Yürüyen Ayaklar Yanılsaması.”

 1. Asitavandas says:

  BEN YANILMAM ARKADAŞ
  Son iki yanılsama bende etkili olmadı. Ne çarklar döndü ne de renkli kutular birbirini geçti. Benim beyin laf dinlemiyor, koşullanmaya karşı böööle olacak dendimi illa ıııııhhhh öle olmaz diye direniyor. Belkide baştan durumu belirtmemek sonradan açıklamak gerekiyor. kötü alışmış şartlanmamaya asi işte nolucak…

  **************************************

  Fakat nasıl olur?!! Yanılsamak için dizayn edilmedik mi?

 2. in misin cin misin, cinci misin bre... says:

  sayın oyumben hocam, en sonunda takipdarlarınızı bir çeşit hipnotik buhrana sokacaksınız…zaten beyinlerimizin 1 saniyede maruz kaldığı bilgi miktarı “saftirik dimağlarımız”ın bu bilgiyi işleme kapasitesinin çok çok üstünde ayrıca farklı bir çok uyarana maruz kaldığımız şu eşsiz benzersiz çağımızda…bir de siz böyle yaparsanız…olmaz ki…bütün bu şeyler hep doğa üstü varlıkların oyunuymuş gibi geliyo bana oyumben hocam….siz ne dersiniz?vallaha şimdi korteksimi alıp ayaklarımın altında çiğniyeceğim…antep baklavası yufkası gibi yerden yere vuracağım…yapman.. etmen.. eylemen…ayakları yürütmen….hem de “fb” li ayakları…. en büyük “Kara Kartal”…Çarşı herşeye karşı ağabey…hocam sağolun varolun… :sungkem

  **********************************

  Rica ederim. :) Bazen durduk yere korteks tabakamızı şaplaklamalıyız. ( Niyeyse? )
  :bingung:

 3. Merhabalar,

  Böyle ilginç konuları hem de görselleriyle (animasyon) birlikte araştırıp bulup bizlerle paylaştığınız için önce teşekkürlerimi sunarım. Emeğe saygı atlanılmaması gereken bir davranıştır bence.

  Ayak hareketlerinde aynen yürüyen bir insanın ayak hareketleri gibi ayağın birini önde diğerinin arkadan onu takip ettiğini görüyorum. Çizgileri kaldırdığım da her iki ayak ta aynı seviyede yani birbirine parelel gidiyordu. Çizgileri tekrar görüntüye aldığım da aynen yürüyen bir insanın ayak hareketleriydi.

  Ben çarkları kendi etrafında dairesel dönmeler halinde göremedim, ancak en iç noktadan dış noktaya doğru titreyerek dağılım gibi bir görüntü oluştu. Yani durgun bir su kütlesine atılan taştan oluşan halkalar gibi. Ben böyle algıladım.

  Tekrar teşekkürler.

  ********************************

  Rica ederim.
  İlginiz için minnettarım.

 4. Anjelika says:

  Yanılsamalarımızı da yanımıza alıp, birlikte yürüyüşe çıksak nasıl olur acaba? Bu sarı lacivert adımlar bende yürüme isteği uyandırdı da… Go Away

  *******************************************

  Harika bir fikir. Belli bir süre sonra uçar da insan. :)

 5. Gozlerim sasi oldu ve beynim bulandi. Bu blog saglik sigortasini kapsiyor mu acaba? Goz muayenelerimiz ne olucak? Zaten zeka testlerinde yeterince strese giriyoruz ya kotu birsey cikarsa diye simdide gozler gitti. Ben bu yazilar sigorta kapsamina girsin diyorum:)

  ***********************************

  :) Çok sağlam bir sigorta şirketi bulmam gerekebilir.

 6. blogalizm mi globalizm mi?sizce hangisi? says:

  globalleşen dünyamızda artık herşey illüzyon oldu…birileri gözümüzün içine baka baka yalan söylüyor ama insanlar yalanı sevdiği için mi yoksa bizzat kendileri de yalancı olduğu için midir bal gibi globalız….dünyanın her yerine yayılmış, yani ün yapmış “bal”a ne denir?cevap:gloBAL peki herkesin bu arı bokundan yemesine ne denir?cevap:globalizasyon…. :fuck: şu son zamanlardaki bal reklamlarına da değinirseniz seviniriz….herkesin bal yemesi midir yoksa globalizasyon….şart mı herkesin bu boku yemesi?

  *****************************************

  Çoğunluğun yemek istediği boku azınlık da yemek zorunda kalıyorsa günümüzde buna demokrasi diyoruz. Hepimize afiyet olsun. :))

 7. Asitavandas says:

  DE BOK RASİ
  De mok rasi tanımınıza bayıldım on nümora verip isim değişikliği öneriyorum: De bok rasi… Yimede yanında yat. Sos olarakta birşeyler önerebilir misin? Cop olur mu? Şimdi topluyorum: De bok rasiyi cop seviyorummm!…. Hahhhh şööleeeee.

  *****************************

  Tanıma oldukça uygun bir isim olmuş bu. Yaşasın debokrasi. ehi.

 8. misafir says:

  yanılsamasak yaşayamayız.

 9. Yanılsamanın da bir sınırı olsa gerek.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette