Kendi Kutup Yıldızı’nın Peşinde (2001) / Martha Beck

“Martha Beck için Kuzey Yıldızı doğru yaşam diye tanımladığı, tümüyle size özgü ve dolu dolu yaşanmayı bekleyen varoluş için mükemmel bir simgeydi. Yıldızımızı nasıl buluruz? İçsel pusula formundaki fiziksel tepkilerimiz, sezgilerimiz, özel istek ve beklentimiz bize kılavuzluk etmek için vardılar ve bulutlar ve yaşamdaki fırtınalar yüzünden yolumuzu şaşırdığımızda bize doğru yönü gösterir. Beck doğru yaşamı bulmanın anahtarının öz benlik ile sosyal benlik arasındaki farkı bilmek olduğunu ileri sürer.

Öz benlik nedir? Öz benlik, kitleyle birlikte yürümeyi tercih ettiğinizde size adımlarınızı farklı bir davulun temposuna uydurmanızı öneren o sakin sestir. Sosyal benlikse muhtemelen bugüne kadar olan yaşamınızdaki kararlarınızı belirleyen sestir; size becerileri kazanmanıza, ilişkilerinizi düzenlemenize yardımcı olur ve kısaca sizden sorumludur. Birçok insan sosyal benliğinin emrine girer fakat dolu dolu bir yaşam sürmenizin koşulu bulunun tersini yapmaktır, öz benliğinizi kılavuz olarak tayin etmeli ve sosyal benliğinizin sizi gitmek istediğiniz yere ulaştırması için gerekeni yapmasına izin vermelisiniz.

Yaptığınız bir şey strese girmenize ve adeta onunla savaştığınızı hissetmenize neden oluyorsa, söz konusu şeye ne denli değer verirseniz verin asıl gitmeniz gereken yön büyük bir olasılıkla orası değildir. Eğer yaptığınız iş size mutluluk veriyor ve verimli olmanızı kolaylaştırıyorsa (Doğu felsefesinde buna eylemsizlik denir.) o halde Kuzey Yıldızı’nıza yaklaşmışsınız demektir.

Öz benliğinize kavuşmanın hayati hususlarından biri ‘hayır’ demeyi yeniden öğrenmektir. Kafesteki bir kaplanın, biri onun değerli alanına girmeye kalktığında saldırıya geçmesi gibi sizin öz benliğiniz de ne zaman hayır deneceğini bilir. Bedeniniz ve beyniniz, öz benliğiniz görmezden gelindiğinde neyse ki sizi uyarır; bu uyarılar hastalık, unutkanlık, hırçınlık, ilgisizlik, Freud’un sözünü ettiği sapkınlıklar ya da bağımlılık şeklinde ortaya çıkar. Bedeninize kulak verin! Asıl hedefinizin peşine düşmeniz size yakın olanların gözüne bencillik gibi görünebilir fakat onlar bunu baskı altında tutmanızın sonuçlarıyla yaşamayı mı tercih ederdiler?

“Dikkatli dinleyin: Soyundan geldiğiniz aileniz, sizi Kutup Yıldızı’nıza nasıl ulaştıracağını bilmiyor. Siz küçükken de bilmiyorlardı, şimdi de bilmiyorlar ve asla bilemeyecekler. Aileleri tarafından kabul gören ve desteklenen kişiler, aile sevgisinin onları doğru yaşam tarzına yönlendirmeye yetmediği gerçeğiyle yüzleşmek zorundadır.”

“Müşterilerimin çoğu haftalarca, hatta bazen aylarca dinlenip fiziksel sağlıklarına kavuştuktan sonra kariyerlerine dair ne yapmak istediklerini çözemiyorlar. Bedeniniz size ne yapacağınızı söylese bile, büyük bir olasılıkla bundan sonraki adımınız Kutup Yıldızı’nıza doğru olacaktır.”

“Eğer yaşamınızın yanlış yola saptığını hissediyorsanız bu kitap tam size göre.”

Martha Beck

Harvard Üniversitesi’nde lisans, yüksek lisans ve doktora yaptı. Harvard’da ve American Graduate School’un uluslararası ilişkiler bölümünde kariyer geliştirme dersleri verdi. Akademik hayatından sonra bir ‘yaşam planlamacısı’ oldu ve müşterilerinin potansiyellerini fark etmelerine yardımcı olmak amacıyla Life Designs, Inc. Firmasını kurdu.

Beck’in diğer çok satan kitapları şunlardır: Expecting Adam: A True Story of Birth, Transformation and Unconditional Love, Breaking Point: Why Women Fall Apart and How They Can Re-Create Their Lives. Aynı zamanda birçok Amerikan dergisinde makaleler yazmaktadır.

Beck Arizona, Phoenix’te ailesiyle birlikte yaşamaktadır. 

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette