Yükümlülükler Üzerine (MÖ 44) / Cicero

Yükümlükükler Üzerine (De Officiis), Cicero’nun en etkileyici eseridir, oğlu Marcus’a yazılmış uzun ve üç kısımdan oluşan bir mektuptur. Metin bir nevi felsefenin savunusudur ve amacı, felsefenin ahlaki ve toplumsal zorunluluklar konusundaki en gerçekçi sorularına nasıl uygun bir altyapı sağladığını göstermektir.

Cicero evrenin ilahi bir plana göre işlediğine ve her bir insanın Tanrı’nın bir kıvılcımı ya da parçası olduğuna inanıyordu. Dolayısıyla birine kötü davranmak, aslında aynı şeyi kendimize yapmaktır. Cicero “hayatın anlamının basit” olduğunu söyler ve şöyle devam eder: “Bu, karşılıklı nezaket ve paylaşımla ve toplumu bir araya getirecek beceri, gayret ve yeteneklerimizle kamu yararına katkıda bulunmaktır.”

“Talih bize güldüğünde ve hayatın akışı, dileklerimize uygun bir şekilde ilerlediğinde her tülü kibirden, mağrurluktan ve gururdan kaçınmalıyız. Çünkü sıkıntılı zamanlarda olduğu kadar başarıyı yakaladıkları anlarda da insanların duygularına yenik düşmesi zayıflık göstergesidir.”

“Her eylem lüzumsuz telaştan veya dikkatsizlikten azade olmalıdır, biz de geçerli bir gerekçe atfedemediğimiz herhangi bir şey yapmamalıyız zira bu sözcüklerde pratik anlamda yükümlülük manasını vermekteyiz.”

“Adap diye bir şey varsa eğer bu, bir bütün olarak hayatımızın tamamı boyunca yekpare tutarlılıktan başka bir şey değildir. Bu yekpare tutarlılık da öyle başkalarının kişisel özelliklerini taklit edip kendininkilerini yok ederek elde edilecek bir şey değildir.”

“Erdemlerden daha fazla arzu edilmesi gereken ne var ki Tanrı aşkına şu dünyada? Değer verilmesi gereken? İnsan için daha iyi ne olabilir ya da onun doğasının daha fazla hak edeceği ne var? Onun peşinden koşanlara filozof denir, felsefe de tabiri caizse ‘erdem aşkı’ndan başka bir şey değildir. Erdem (…) ‘insani ve ilahi şeylerin ve bu şeyleri denetimi altında tutan sebeplerin bilgisidir’. Felsefeyi küçümseyen bir yaşam süren insanların hayatta övmeye değer ne bulabildiğini gerçekten anlayamıyorum.”

“Felsefe alanının tamamının verimli ve üretken olmasına, hatta hiçbir yerinin çorak ve verimsiz olmamasına rağmen ahlaki yükümlülüklerle ilgili olan alanından daha zengini ve bereketlisi yoktur zira tutarlı ve ahlaki bir hayat sürmek için gerekli olan kurallar buradan çıkmaktadır.”

“Doğru olan ve yararlı olan asla ayrı şeyler olamaz.”

Cicero

Marcus Tullius Cicero (MÖ 106 – MÖ 43), (Lâtin) Romalı devlet adamı, bilgin, hatip ve yazar. Felsefe öğrenimini, Epikürosçu Phaedros, Stoacı Diodotos ve Akademi’ye bağlı Philon’dan almış olan Cicero’nun önemi, Yunan düşüncesini daha sonraki kuşaklara aktarmasından oluşur. Bilgi kuramı açısından, kesinliğe bağlanmak yerine olasılıkların yolunu izlemeyi yeğleyen, buna karşın ahlak alanında, dogmatik bir tavır sergileyip, Stoacılara ve bu arada Sokrates’e yönelen Cicero, Latincenin felsefe dili olarak gelişmesine katkı yapmış ve bu arada, dinsel görüşleri açısından daima agnostik kalmıştır.

Marcus Tullius Cicero, 3 Ocak MÖ 106 yılında Arpinum’da doğmuştur. Çocukluğundan itibaren harika bir öğrenci olmuş, eğitime olan tutkusu ve sevgisi ile ünlenmiştir. Yoğun bir hukuk öğrenimi görmüş, daha sonraları ise edebiyat ve felsefeyle daha çok ilgilenmeye başlamıştır. Savaşı hiç sevmezdi, yine de orduya katıldı. Mahkemelere başkanlık yaptı, ünlü ve başarılı bir hukukçu oldu. Daha sonraları ise konsül oldu, daha önce ailesinden hiçbir kimse konsül olmamıştı, yani o bir homo novus idi. MÖ 60 yılında Jül Sezar, ilk Triumvirliği başlattı. MÖ 58 yılında Publius Clodius Pulcher’in koyduğu yasa ve aralarında gelişen sürekli muhalefet yüzünden İtalya’yı bir yıllığına terk etti. MÖ 50’li yıllarda, Cicero popülist Milo’yu Clodius’a karşı destekledi. Sonra 50’li yılların ortasında Clodius Milo’nun gladyatörleri tarafından Via Appia’da öldürüldü. Cicero Milo’yu savundu, bariz kanıtlar yüzünden pek başarılı olduğu söylenemez. Nitekim Milo sürgüne gitti ve uzun bir süre Marsilya’da yaşadı.

MÖ 50 yılında Jül Sezar ile Pompey arasındaki gerilim iyice artmıştı, Cicero bu yıllarda Pompeius’in tarafını tuttu, yine de Jül Sezar’ın düşmanı olmak istemiyor buna göre daha yumuşak bir politika izliyordu. MÖ 49 yılında Jül Sezar İtalya’yı işgal ettiğinde, Cicero kaçmak zorunda kaldı. Daha sonraları Jül Sezar onun geri dönmesi için ikna etmeye çalışınca, Cicero İtalya’yı terk ederek Selanik’e gitti. MÖ 48 yılında Pompeius taraftarlarıylaydı, bu dönemde onlarla arası açıldı, Jül Sezar’ın Pharsalus’daki zaferinin ardından Roma’ya geri döndü. Jül Sezar’ın hükümranlığı altında sesini çıkarmadı, yazılarına konsantre olmuştu.

MÖ 45 yılının Şubatında kızı Tullia öldü. Hayatı boyunca bu şoktan kurtulamadı.

MÖ 44 yılında Jül Sezar öldürüldü. Bu dönemde popülaritesi arttı; Senato’nun en güçlü, en sözü geçer adamı haline geldi. Sezar’dan sonra giderek güçlenen Marcus Antonius’yi sevmiyordu. Yine de Marcus Antonius ve Cicero dönemin en güçlü iki adamı olarak diğerlerinden daha öne çıkıyordu. Caesar’ın veliahtı Octavianus İtalya’ya varınca, Cicero Antonius’a karşı onu savunmaya başladı. Sürekli Antonius’u eleştiriyor, Octavianius’u ise övüyordu. Senatus’u da Antonius’a karşı kışkırtmıştı. Cicero’nun ününün doruğuydu bu dönemler. Zamanla Cicero’nun Antonius’a olan kini arttı, kafasındaki plan hem Octavianus hem de Antonius’u aradan çıkarmaktı. Ama bu ikisi Lepidus ile beraber ikinci Triumvirliği kurunca, Cicero’u devlet düşmanı ilân ettiler.

Cicero kaçtı, fakat yakalandı. MÖ 43 yılının 7 Aralık günü başı kesilerek idam edildi. Başı Forum Romanum’daki Rostra’da halka teşhir edildi, elleri ise Senato binasının kapısına çivilendi.

Kaynak: www.biyografi.info

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

2 Cevaplar Kime:“Yükümlülükler Üzerine (MÖ 44) / Cicero”

 1. Mor Salkım says:

  Karşılıklı nazik ,paylaşımcı anlayış içerisinde olan insanlardan birkaç çift alıp diğerlerinin üzerlerinden geçmeliyiz. Buna özgeci cezalandırma denir.

  bkz : Karşılıklı özgecilik.

  ******************************

  Denemeli. :)

 2. Turqoise says:

  ???????❤️

  **********************************

  :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette