Dolaylı Ortaya Çıkartma Kalıpları 1

1.Gizli Komutlar: Hipnozu gerçekleştiren kişi direk komut vermekten ziyade, komutları daha geniş bir cümle yapısının içine de yerleştirebilir.

Rahatlamaya başlayabilirsiniz.”

“Kendinizi ne kadar kısa bir sürede daha iyi hissedeceğinizi bilmiyorum.”

Daha geniş bir cümleye komutları yerleştirdiğinizde onları zarafete ulaştırabilirsiniz. Dinleyici de bilinçli olarak komutların verildiğinin farkına varmayacaktır. Örnekte verilen mesajlar, aynı komutların sadece “rahatla” ve “daha iyi hisset” gibi direk verilmesinden çok daha etkilidir.

2.Analog İşaretleme: Gizli komutlar özellikle analog işaretleme kullanıldığında çok daha kuvvetli olurlar. Analog işaretleme, komut sözsüz analog (benzer) bir davranış aracılığıyla cümlenin geri kalanından ayrı tutabileceğiniz anlamına gelir. Bu komutu verirken sesinizin tonunu artırarak ya da ses değişiminden önce ve sonra duraksayarak ya da ses tonunu değiştirerek, ellerinizden biriyle işaret ederek veya kaşlarınızı kaldırarak gerçekleştirebilirsiniz. Karşınızdaki kişinin algılayabileceği davranışları ona özellikle dikkatli olması için komut ifade etmede kullanabilirsiniz. Diğer kişinin sizin bu işaretlerinizi bilinç olarak fark etmesi gerekmez, hatta karşınızdaki kişi işaretinizi bilinçli olarak farkına varmadan algıladığında daha iyi yanıt verir.

3.Gizli Soru: Komutlar gibi sorular da daha geniş bir cümle yapısı içine yerleştirilebilir.

“Hipnozdan ne elde etmek istediğinizi çok merak ediyorum.

“Ne içmeyi tercih edeceğinizi merak ediyorum.”

Tipik olarak insanlar ilk cümledeki gizli “Hipnozdan ne elde etmek istiyorsunuz?” sorusuna, sorudan doğrudan sorulmadığının farkına varmadan cevap verirler. Dinleyici, karşısındakinin merakıyla ilgili yaptığı bir ifadenin içine gizlenmiş olduğu için soruya cevap vermeyi reddetmez. Bu da bilgi toplamak için gayet nazik ve zarif bir yol sağlar.

4.Olumsuz Komutlar: Bir komut olumsuz biçimiyle verildiğinde genelde olumlu yönerge algılanır ve işlenir. Örneğin, birileri “Pembe benekli bir kumaş düşünme” derse cümleyi anlamak için pembe benekleri gözünüzün önüne getirmek zorunda kalırsınız.

Olumsuzlama işlemi, görüntülerin, seslerin ve duyguların birinci dereceden deneyimlenmesi sürecinde mevcut değildir.

Olumsuzlama sadece dil ve matematik gibi ikinci dereceden deyimlerde mevcuttur.

Olumsuz komutları kullanmak için ne olmasını istediğinizi belirtip bu cümlenin sonuna “olmasın” kalıbı yerleştirebilirsiniz.

“Kendinizi çok daha rahat hissetmenizi istemiyorum.”

“Olumsuz komutlara çalışırken kendinizi çok fazla eğlenceye kaptırmayın!”

Dinleyici genellikle cümleyi anlayabilmek için kendini rahat hissetmenin ya da olumsuz komutları çalışırken kendini eğlenceye kaptırmanın nasıl bir şey olduğunu deneyimleyerek yanıt verecektir.

5.Konuşma Önermeleri: Soruya tam cevap vermek yerine tipik olarak farklı bir cevap ortaya çıkaran evet/hayır sorularıdır. Örneğin sokakta yürürken birinin yanına gidip “Saatiniz var mı?” diye sorduğunuzda genellikle “evet” ya da “hayır” diye cevap almazsınız. Karşınızdaki kişi onun yerine size saatin kaç olduğunu söyler.

Birilerine “Bu akşam televizyonda ne olduğunu biliyor musun?” diye sorduğunuzda o kişi büyük olasılıkla size “evet” ya da “hayır” şeklinde cevap vermek yerine o akşam televizyonda hangi programın yayınlanacağını söyleyecektir.

Konuşma önermeleri kullanırken önce almak istediğiniz cevabı düşünürsünüz. Örneğin karşınızdakinin kapıyı kapatmasını istediğinizi düşünelim. İkinci adım o kişiyi kapıyı kapatması için gerçek olan en az bir şeyi tanımlamak olacaktır. Yani başka bir deyişle sonucunuzun baştan varsaydığı şeyleri tanımlarsınız. Bu durumda iki ön varsayım olacaktır. Birincisi, bu kişi kapıyı kapatabilecek durumdadır, ikincisi ise, kapı şu anda açıktır. Üçüncü adım o ön varsayımlardan birini alıp bir evet/hayır sorusuna çevirmektir: “Kapı açık mı?”

Artık elinizde size doğrudan talep etmediğiniz halde istediğiniz sonucu verecek bir soru vardır.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette