Anlamsal Olarak Kötü Biçimlendirme

1.Sebep Belirten Modelleme veya Bağlantı: Oluşmakta olan bir şeyle iletişimcinin olmasını istediği şey arasındaki sebep-sonuç ilişkisini ima eden kelimeler kullanmak, dinleyiciyi sanki bir şey diğerine gerçekten sebep olmuşcasına yanıt vermeye davet eder. Farklı güç düzeyinde üç çeşit bağlantı vardır.

   a. En zayıf bağlantı aksi takdirde alakasız olacak olguları birbirine bağlamak için bağlaçlar kullanır.

      “Sesimi dinliyorsunuz ve rahatlamaya başlayabilirsiniz.”

      “Nefes alıp veriyorsunuz ve öğrenebileceklerinizi merak ediyorsunuz.”

   b. İkinci tür bağlantı –mış, -miş, -muş, -müş, -dık, -dik, -duk, -dük esnasında, iken gibi zamanda bağlantı kuran ifadelerde bağlaçları kullanır.

“Orada oturmuş gülümserken bir transa girmeye başlayabilirsiniz.”

“İleri geri sallanırken, daha derin rahatlayabilirsiniz.”

   c. Üçüncü ve en kuvvetli bağlantı çeşidi gerçekten birbirine sebebiyet veren kelimeleri kullanır. Burada yapar, sebep olur, zorlar, gerektirir gibi kelimeler kullanılır.

“Kafanızın aşağı yukarı sallanması daha rahat olmanıza sebep olacak.”

Burada, iletişimci herhangi bir bağlantıyı kullanırken hali hazırda olan bir şeyle başlar ve buna olmasını istediği herhangi bir şeyi bağlar. İletişimci en zayıf bağlantı formuyla başlar ve kademeli olarak daha kuvvetlisine geçerse iletişimi en etkin hale getirir.

Bu çeşit bağlantılar, olan bir şeyin başka bir şeyin olmasına sebep olacağı ifade ya da ima eder ve dinleyiciye olan bir şeyle başka bir tecrübeye kademeli bir geçiş yaptırır.

2.Zihin Okuma: Diğer bir kişinin içsel tecrübesini biliyormuş gibi hareket etmek, iletişimcinin kaşısındakinin gözünde güven kazanmasında etkili bir alet olabilir. Zihin okuma fazla spesifik olursa, iletişimci dinleyicinin tecrübesine ters düşen bir şey söylediği için aralarındaki uyumu kaybetme riski taşır.

“Şimdi ne söyleyeceğimi merak ediyor olabilirsiniz.”

“Hipnozu merak ediyorsunuz.”

3.Kayıp Performatif: İçinde değerlendirmeyi yapan kişinin bulunmadığı (kayıp) değerlendirme cümlelerine kayıp performatif denir.

Kayıp Performatif kullanan ifadeler önvarsayımları ulaştırmada etkili bir yol olabilirler.

“İyi ki kolay rahatlayabiliyorsunuz.”

“Sandalyenin içine iyice gömülmeniz önemli değil.”

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette