Evliliği Sürdürmenin Yedi İlkesi (1999) / John M. Gottman

“Bir evliliğin yürümesi için lazım olan şey son derece basittir. Mutlu evliliği olan insanlar başkalarından daha akıllı, daha zengin veya daha dirayetli değildirler. Fakat günlük yaşantılarında birbirleri hakkındaki olumsuz duygularının (her çiftte vardır) olumlu duygularına baskın gelmekten alıkoyan bir kuvvet bulurlar. Onların evliliğine ben duygusal zeka sahibi evlilik diyorum.”

“Programın özünde mutlu evliliklerin derin bir dostluğa dayandığı basit gerçeği bulunuyor. Bununla birbirine saygı gösterme ve birbirinin arkadaşlığından keyif almayı kast ediyorum.”

“Bir evliliği veya ilişkiyi güçlü kılan şey öyle büyük bir sır değildir, zahmet edip de bakarsak, sorularımızın pek çoğunun yanıtlarını psikolojik araştırmalarda bulabiliriz.”

John M. Gottman

Gottman 1986’da çalışmaya başladığı Washington Üniversitesi’nden emekli profesördür. 100’ü aşkın akademik makalenin ve A Couple’s Guide to Communication (1996), What Predicts Divorce (1993), Raising an Emotionalyy Intelligent Child (1996), The Relationship Cure (2001) ve Mathematics of Marriage (2003) gibi bir çok kitabın yazarıdır.

Karısı Julie Schwartz Gottman ile beraber kurduğu Gottman Enstitüsü, profesyonellere ve ailelere eğitim vermektedir. 15 sene ABD Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü’nden  fon desteği alan Gottman’ın Aile Araştırma Laboratuvarı artık İlişki Araştırma Enstitüsü adlı bağımsız bir kurumun parçasıdır.

Kitabın diğer yazarı Nan Silver, Parents dergisinin konuk editörüdür.

 

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

2 Cevaplar Kime:“Evliliği Sürdürmenin Yedi İlkesi (1999) / John M. Gottman”

 1. Yedi fazla olmuş, ilk alıntı yeterli bence:p

  ***********************************

  Basit gibi görünen kompleks yapı. :)

 2. misafir ? says:

  Kompleks tanımlaması hafif kalıyor sanırım. ??

  ************************

  Kompleks ötesi diyelim. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette