Yaşama Sanatı – 1 / Alfred ADLER

Son zamanlarda o kadar çok suç işlenir oldu ki, suçu bilimsel olarak ele alma gereği hissettim :

“Suç kapsamına giren bir eylemi ne kadar köklü ve ayrıntılı incelemelere konu yapsak da, belli bir bireyin yaşamındaki bir olay gibi görmediğimiz sürece ondaki karakteri doğru dürüst kavrayabilmemiz düşünülemez. Dıştan bakıldığında aynı görülen eylem bir durumda suç niteliği taşırken, bir başka durumda böyle bir niteliği barındırmaz kendisinde. Önemli olan, bireyin eylemle ilişkisini ve eylemin içerisine oturduğu çerçeveyi anlamak, yani bireyin tüm eylem ve hareketlerine yön veren bireysel yaşam amacını saptamaktır. Söz konusu amaca dayanarak tek tek eylemlerin arka planındaki anlam içeriğini kavrama, yani bunların bir bütünün parçaları olarak görme yeteneğini elde ederiz. Bunun terside doğrudur: Parçaları bir bütünün parçaları gibi görüp incelememiz, bütünü daha iyi kavrayıp sezebilmemizi sağlar.”

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

2 Cevaplar Kime:“Yaşama Sanatı – 1 / Alfred ADLER”

  1. birisine, sırf acı çekmesin diye ötanazi uygulamak ile birisini güdülerine uyup öldürme arasındaki fark gibi… mi?
    sonuç aynı, amaç farklı.

  2. Amaca dayanarak tek tek eylemlerin arka planındaki anlam içeriğini kavrama, yani bunların bir bütünün parçaları olarak görme yeteneği varsa neyin suç olduğunu çok daha kolay anlayabiliriz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette