The Will to Meaning (1969) / Viktor Frankl

“Varoluşsal boşluk dediğim şey günümüzde psikiyatri için bir sorun teşkil etmektedir. Bir boşluk ve anlamsızlık hissinden şikâyet eden hastaların sayısı giderek artmaktadır. Bunun iki sebebi var gibi görünmektedir: Günümüz insanı davranışlarını ne hayvanlar gibi içgüdüleri doğrultusunda ne de geçmişteki insanlar gibi gelenekler doğrultusunda şekillendirebilmektedir. Ne yapmak istediğinin bile çoğu zaman farkında değildir. Hal böyle olunca, ya başkalarının yaptığını yapmak ister (konformizm) ya da başkalarının onlara yaptırmak istediği şeyleri yapar (totalitarizm).”

“Çile veya kaderin bilinçli kabulü, en büyük edinimlerimizden birine dönüştürülebilir.”

Viktor E. Frankl

1905’te Viyana’da doğan Franl, Viyana Üniversitesi’nde tıp okudu ve daha sonra aynı üniversitede doktora derecesi aldı. 1930’larda Viyana Genel Hastanesi’nin intihar bölümünde çalıştı ve kendi özel psikiyatr muayenehanesini açtı. 1940-42 yılları arasında Rothschild Hastanesi’nd nöroloji şefiydi.

1942’de Frankl, ebeveynlari ve eşi Tilly, önceleri adı Theresienstadt olan bir toplama kampına gönderildiler. Ailesi kurtulamadı ama Frankl 1945’te Amerikan ordusu rarafından Dachau’da serbest bırakıldı.

Savaştan sonra Viyana’ya dönen Frankl, Anlam Arzusu’nu yazdı ve Viyana Nöroloji Polikliniği’nin başına getirildi. 1971 senesine kadar sürdürdüğü görevi sırasında 29 fahri doktora aldı, Harvard’da, diğer Amerikan üniversitelerinde ve Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde konuk profesör olarak ders verdi.

Diğer eserleri arasında The Doctor an Soul (1965), Duyulmayan Anlam Çığlığı (The Unheard Cry of Meaning) (1985) ve Psikoterapi ve Din: Bilinçdışındaki Tanrı (The Unconscious God) (1985) vardır. Frankl 1997’de Rahibe Teresa ve REnses Diana ile aynı hafta içinde öldü.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette