Hayat Denen Oyun (1964) / Eric Berne

“Beslenme Çantası adlı evlilik oyunu. Koca iyi bir lokantada öğle yemeği yemeye bütçesi elverdiği halde her sabah kendine birkaç sandviç hazırlar ve bir kese kağıdına koyarak ofise götürür. Bu şekilde akşam yemeğinden kalma ekmekleri, yemekleri ve karısının onun için biriktirdiği kese kağıtlarını kullanmış olur. Bu da ona aile bütçesi üzerinde tam kontrol sağlar, zira hangi hanım böyle bir fedakarlık karşısında kendisine kürk almaya cesaret eder?”
“Baba işten eve döner ve kızına bir şeylerden dolayı söylenir. Kızı terbiyesizce karşılık verir. Ya da önce kızı terbiyesizlik yapar, baba da bunun üstüne ona söylenir. Sesler yükselir ve çatışma şiddetlenir. Üç olasılık vardır: (a) baba odasına çekilir ve kapıyı çarpar; (b) kız odaya çekilir ve kapıyı çarpar; (c) ikisi de kendi odalarına çekilirler ve kapıyı çarparlar. Her halükarda, velvele oyununun sonlandığını kapıların çarpmasından anlarız.”

İnsanlar gerçek samimiyet kurmak yerine oyunlar oynarlar ve her oyunun ne kadar tatsız olursa olsun oyuncularından biri veya her ikisi için belli bir karşılığı vardır.

Eric BERNE

Eric BERNEEric Bernstein Kanada’nın Montreal şehrinde büyüdü; babası hekim, annesi yazardı. 1935’te McGill Üniversitesi’nden tıp diplomasını aldı ve Yale Üniversitesi’nde eğitim görerek psikanalist oldu. Amerikan vatandaşı olarak New York’taki Mt Zion Hastanesi’nde çalışmaya başladı ve 1943’te ismini Eric Berne olarak değiştirdi. İkinci Dünya Savaşı sırasında Berne Birleşik Devletler ordusunda psikiyatr olarak çalıştı ve daha sonra San Francisco Psikanaliz Enstitüsü’nde Erik Erikson’un altında çalışmalarına devam etti. 1940’ların sonlarında psikanalize olan inancını kaybetti. Ego halleri üzerine yürüttüğü çalışmalar sonraki yıllarda transaksiyonel analize dönüştü. Uluslararası Transaksiyonel Analiz Derneği’ni kurdu ve özel hekimlik ile danışmanlık ve hastane görevlerini birleştirdi. Berne birçok konuda yazdı: What Do You Say After You Say Hello? (1975) adlı yaşam senaryoları konusunu ele alan çok satan kitabına ek olarak Layman’s Guide to Psychiatry and Psychoanalysis (1957), Structure and Dynamics of Organizations and Groups (1963), Sex in Human Loving (1970) ve ölümünden sonra yayınlanan Beyond Games and Scripts (1976). Ayrıca Elizzabeth Watkins Jorgensen’in kaleme aldığı Eric Berne: Master Gamesman (1984) adlı biyografi de ilginizi çekebilir. Berne bir keresinde kendisini “56 yaşında bir ergen” olarak tarif etmiş, içinde gelişmiş bir çocuk olduğunu itiraf etmişti. Poker oynamayı severdi, üç kere evlendi ve 1970’de öldü.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette