Bir Manyağın Filozoflarla Konuşması / Konfüçyüs (2)

I- Üstat dedi ki: “Zenginlik ve onur, herkesin istediği şeylerdir. Bunlar doğru bir yolda kazanılmazsa, pek çabuk yitirilir. Yoksulluk ve düşkünlük insanların nefret ettiği şeylerdir. İnsanlar dürüst davranmazlarsa, bunlardan kendilerini sıyırmalarının olanağı yoktur.”

II- Oyumben dedi ki: “Erdemli insan, yalnızca erdemli olma özelliklerini taşıyıp bunun bilincinde olan insan değildir. Erdemli insanın davranışları, sahip olduğu erdemlerin yansımasıdır. Erdem hakkında çok konuşup güzel sözler sarf ediyoruz. Ancak derinlemesine baktığımızda; insanların sergilediği davranış ve sözlerin birbirini tutmadığını görüyoruz. Size sesleniyorum! Erdemli insan, bilgisi ile yaptığı, düşüncesi ile eylemi ve kültürü ile davranışları arasında boşluk olmayan insandır.”

III- Üstat dedi ki: “Oyumben! Hani sadece dinleyecektiniz, söylediklerinizle ziyadesiyle şaşkınlık yaratıyorsunuz.“

IV- Oyumben dedi ki: “Dayanamadım, katkım olsun istedim. Fişimi çekene kadar lakırdılar etmek istiyorum. Otur otur sıkıldım. Devamlı konuşuyor dikkatimi dağıtıyorsunuz. Konuşma esnasında yapmış olduğunuz garip davranışlar, jest ve mimikler aklımı mıncıklıyor. Müdahil olmamak için harcadığım enerji sonum olacak. Artık ben de fikirlerimi beyan edeceğim. Buna hakkım var, engel olamazsınız! Üstelik bu benim bloğum .Oh. Ehi.”

V- Üstat dedi ki: “Tengri belanızı versin. Ehi diye gülmeyin demedik mi?  Hastasınız Oyumben, hasta…”

VI– Fan Ch dedi ki : “Üstad, makara sarmış bunda… Nereli acaba?”

VII- Oyumben dedi ki: “Efendim Türk’üm ben ve siz konuşma yaparken araya girip ilginç küçük bilgiler serpeceğim. Hep felsefe, hep ağır konular, delirttiniz beni. Gelmeyin üzerime. Rahat bırakın beni. ”

VIII- Tzu-kung, “Aha kayışı attı!” dedi.

IX- Oyumben dedi ki: ”Alın işte küçük garip bilgilerden ilkini verim de pörtleyin: İnsanoğlunun ortaya çıkmasından beri dünyaya gelen insan sayısı yaklaşık 80 milyardır. Malak gibi bakmayın! Sayı her geçen gün kabarmakta. Ve siz çekik gözlüler, bu sayıyı en fazla artıran sizsiniz! Sizden sonra da biz geliyoruz sanırım. “

X- Üstat dedi ki:” Tzu-kung, Fan Ch, bu manyağı kaale almayın! Biz dialoğumuza devam edelim. Oyumben yokmuş gibi yapın.”

XI- Oyumben dedi ki:”Coca cola piyasaya ilk çıktığında yeşil renkteydi.. Yaaa!.. Büyük büyük laflar edersiniz ama coca colayı bile bilmezsiniz siz.”

XII- Tzu-kung dedi ki: “Arkadaşlar siz onla ilgilenmeyin, uymayın manyağa birazdan gider…”

XIII- Üstat dedi ki: “Evet biz kendi aramızda konuşalım. Dışlayalım onu. Bıkar vazgeçer nasılsa… Hmm… Nerede kalmıştık ? ‘Büyük ve üstün insan’ dünyada bir şeye karşı ne düşkünlük gösterir, ne de onu küçümser. O, doğru olan şeyi izler.”

XIV- Üstat dedi ki: ” ‘Büyük ve üstün insan’ erdemi, küçük insansa rahatını düşünür. ‘Üstün insan’ yasalar konusunda kafasını çalıştırır; küçük insansa kendi çıkarını aramaya bakar.”

XV- Oyumben dedi ki: ”Çin’de İngilizce konuşan insan sayısı Amerika’dakinden fazladır. Cahalsınız siz! Ehi… Daha da önemlisi, uzayda yerçekimi olmadığı için astronotlar ağlayamazlar ve insan gözleri hiçbir zaman büyümez, ama burnu ve kulaklarının büyümesi sona ermez. Ohh bir nebze olsun rahatladım valla. Ehi… ”

XVI- Tzu-kung dedi ki: ”Bak delirtme bizi ehi diye gülme … Daş yok mu daşş..”

XVII- Üstat dedi ki: ”Bırak, muhatap olma dedik ya Tzu-kung! Tengri senin de belanı versin! Mahvettin dialoğu. Sus ve dinle, kazma adam…”

XVIII- Üstat dedi ki: “Ülke, toplum düzenlerine göre ve içtenlikle yönetilirse, bir karışıklık çıkabilir mi? Ülke içtenlikle yönetilirse, toplum kurallarına gerek kalır mı?”

XIX- Üstat dedi ki: “Yüksek bir konumda bulunmadığından dolayı telaşlanma. Asıl o konuma uygun olup olmayacağından dolayı endişe et.”

XX- Üstat dedi ki: ” ‘Büyük ve üstün insan’ yalnızca doğruluğu, küçük insansa yalnızca çıkarını düşünür.”

XXI- Üstat dedi ki: “Değerli bir insan gördüğümüzde, onun gibi olmayı düşünmeliyiz. Değersiz bir kimseye rastladığımızdaysa, geri dönmeli ve kendimizi incelemeliyiz.”

XXII- Oyumben “Susmalıyım… Evet evet susmalıyım ” diye fısıldadı… Sonra düşündü: “Fakat susarsam sıra bana gelir. Sustukça geliyor bu sıra. Amanin! Aniden sıra gelirse ben ne yaparım?” Ardından sık sık nefes alıp verdi, titredi.

XXVI- Üstat dedi ki: “Yetişin bir şeyler oluyor bu adama!”

Devam edecek…

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

4 Cevaplar Kime:“Bir Manyağın Filozoflarla Konuşması / Konfüçyüs (2)”

 1. eğlencelı ve bılgılendırıcı

  ************************

  Hoş adeta. :)

 2. bu adamlar çok sıkıcı yahu !

 3. Bildiğin gibi değil. :)

 4. Oyumben çok tatlı ki o daşı kendi kafana at Tzu-kung! tuzun kuru tabi senin tapınakta malak gibi ye iç yat ohh ne ala! coca cola yeşilmiş,kulak, burun büyüyormuş hiç önemseme! ayrıca karıncalarda kovan bilinci varmış, en marka parfümlerin içerisinde balina dışkısı bulunurmuş.At ayakta 30 gün durabilirmiş bunlarda hiç umurunda olmasın!tek derdin üstünlük takıntın ehi! ps:evet bende Türküm :)

  *****

  diyaloglara bayıldım ve çok güldüm :) Bu konuda çok yeteneklisin Tamer :) benim fikrimi sorarsan kesinlikle komedi-felsefe içerikli böyle bir kitap yazmalısın evet evet kesinlikle!! Dil üzerine bilimsel bir kitap yazmak yerine bence komedi-felsefe-bilim üçlüsünden oluşan harika bir mizahi roman yazabilirsin Üstelik bu senin gibi birisi için hiçte zor olmaz Bence bir düşün derim.Kitap çıkar çıkmaz çok satanlar listesine gireceğine ve okuyucu kitlenin katlanacağına inanıyorum.Hatta inanmıyorum çok eminim! Not: Gaz vermiyorum.Yeteneğinin farkında olmayan birisine yada komedi tarafını önemsemediğini düşündüğüm birisine bu sözlerimi yabana atmamasını diliyor ve fikirlerini bu yönde de değerlendirebilmesini istiyorum..Ah keşke düşünsen çok tutar be bu kitap valla bak :) yeminlen :)) bu aralar sürekli dilimde bu var ”Yeminlen” niyeyse :)) Kocaman sevgilerimle Banu

  ***********************************************

  Neden olmasın? :) Denemeye değer diyorum.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette