Demiştim, Aslında Kaşık Yok!..

Beyin, en gizemli organımız. Beş duyumuzu yöneten orkestra şefi.  Uyusak bile kapatamayacağımız, ihtiyaçlarımızdan daha fazla gelişmiş olağanüstü bir mekanizma.  Her insanın doğuştan sahip olduğu, pek azımızın işleyişini ve kapasitesini merak ettiği elektrokimyasal  mucize.

Zihin potansiyelimiz, beyin hücrelerimizin arasındaki bağlantı sayısı ile orantılıdır. Bu durumu matematiksel olarak tarif etmek gerekirse:

Beynimizde 10 adet nöron olduğunu kabul edersek, hücreler arasında birbirleriyle bağlanma alternatifleri sayısı bir permütasyon hesabıyla 3,628,800 adet olarak bulunur. Hücre sayısını bir artırıp 11 yaparsak 39,916,800 alternatif bağ sayısına ulaşılır. Gerçekte ise beynimizde 100 milyarın üzerinde nöron bulunur.  Lütfen bu hesaba göre beynimizin kapasitesini düşünmek için bi miktar vakit ayırın. ( yiyosa hesaplayın ehi.)

Beynimizi kullandıkça nöronların güçlenmesi, bağ sayısı artması nedeniyle beyin kapasitesi ve gücü, bellek gücü sürekli gelişecektir.

Beynimizin çalışma prensiplerini keşfetmeyi başarabilirsek; bizi çevreleyen her şeyin aslında olmadığı sonucuna ulaşma ihtimalimiz olabilecektir. Daha ayrıntılı bir bakış açısı için lütfen videoyu seyrediniz.

Get the Flash Player to see this content.

 

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

22 Cevaplar Kime:“Demiştim, Aslında Kaşık Yok!..”

 1. işte budur,berbat,benimsemiyorum,iyi misin?enteresan
  Ben yorumlamadım,beynim gördü tembeli.Şey sanırım tembeli görünce dayanamıyor yaramaz şey:)
  Razz
  ne renkli bir blog,tanışalım mı?
  (Unutanla tanışabilirim)

  **************************

  Unutmadım ki!

 2. Pardon merak ettik.. ezgilimelodi sana niye yaramaz dedi.. seninde unutmadığın neymişşş.. ne biçim yorum bu.. körler sağırlar birbirni ağırlar bizde dışarda öle bakıyoruz işte.

  ****************************

  Dışarda kalma sen de içeri gel…

 3. Neye değer verirsen,neyi önemsersen,ona göre duyar,ona göre görür ve hissedersin vs…

  Kadere inanırmısın..?

  Sanki kader olayı bu beşli arasında saklı gibi geldi nedense..

  Ya şimdi ben neden kendimi dünyaya fırlatılmış ve önceden kurulmuş bir robot gibi hissettim ki acep..?

  Hadi gelde çık işin içinden!

  *************************

  Kader biz istediğimiz için kader olur.
  İstemediğimizde talihsizlik, istediğimizde ise şans…

 4. Yani Tanrı “ben size beş duyu organını veriyorum..Hadi! Kadere inanın yada inanmayın, buyrun kaderinizi kendiniz belirleyin” der gibi bişey bu..
  Eğer bu seferde beni anlamazsan gidip kafamı kuma gömücem :)

  ***********************

  Az kaldı anlıcam. ehi. ( Tikat olur, iyice bakınır.)

 5. Haşerelerle sorunun var sanırım.Benim yorumun niye bir başkasını bağlıyor?
  Yaramaz olan sen değilsin ki zaten,cümleyi bir bütün olarak okumayı denese daha iyi olacak ama,dışarıdan baktığından bütünü göremiyor…
  Eh aklı nere yönelirse kendisi de o yöne gidiyor.Fazla merak iyi değildir.

  ******************************

  Bir yanlış anlaşılma olmuş sanırım. Geçer.

 6. fotoğraf makinasının da içi karanlıktır.

  **************************

  Bi de nöronu olsa yandık.

 7. Yalnızlığımın ortağı Friedrich Nietzsche ve onun Zerdüştü…

  *************************

  En güzel yalnızlık tercih edilendir. Nietzsche yalnızdı çünkü kimse onu anlamadı. Bazen biz de bu şekilde yalnız kalıyoruz.

 8. Bloğunuz çok ilginç, tebrik ederim.

  ********************

  Bi garip adeta. (Teşekkür edicem.)

 9. bak bi tanem… kafayı yediğim yıllarda seni ve tayfanı tanımayı çok isterdim.. Hani seni beni onu yarattığı düşünülen ile sorunlarım olduğu yıllarda!..
  Şimdi benimle sorunları olsun istiyorum sorunsuz olanların.. O nedenle içimdeki karanlık olan pek çok yer artık beni pek ilgilendirmiyor.. Zaten içi ışıklı bir yeri olan olsaydı bunu duymayan kalmazdı..
  Ben bu yüzden iç dünyamı 5 duyu organımla algılayıp 6. duyumu dış dünyaya yönlendiriyorum..
  Bilmem anlatabildim mi sevgili oyumben.. Aslında ben de oyum !!

  *******************************

  Duyargalarımızı salalım gezegene. ehi.

 10. Çaydanlığın buharı gözlüğümün camlarını buğulandırdığı için ben göremedim.

  ***************************

  Bundan çayın haberi yoksa problem de yok.

 11. Adı üzerinde zaten bu alem yalan, sadece ölüm olayımız gerçek, ölüm de ölmek değil, gerçekten beş duyumuzla hissedebileceğimizi sandığımız bir başka aleme ve bir başka boyuta geçeceğiz. Bakalım orada ne sürprizler karşılayacak bizi!

  **************************

  Merak etmiyor değilim. Beklicem.

 12. Şu an içinde yaşadığımız alemi terk eyleyip, diğer aleme geçiş yaptığımızda, gerçekleri orada görüp: “aslında ben gözlüksüz de görebilir mişim, neden onu bana ihtiyaç yazdılar…” diyeceğiz!

  *************************

  Aslında alem de yok. ehi. Bi de gözüm bozuk ama gözlüğüm yok. Üşeniyorum almaya.

 13. Gözünüz bozuk ama, tuşları canavar gibi kullanıyorsunuz, daha sizin hiç yanlış bir tuşa bastığınızı görmedim. Şimdi diyeceksiniz ki:”Ne gerçek ki de, neyi göreceğim?”

  ****************************

  (Parmakları klavyenin üzerinde hoyratça dans eder, faresini titretir, gözlerini büyütür ve monitöre bakar…;)

 14. Biri bana cümleyi bi bütün olarak okusa ya demiş :) ay doğru düzgün bi cümle kurulmuşmuydu o yorumda pardon. Yazısınsa bütünlükde varmış dimi ah nasıl gözümden kaçmış..Buraya yazılan herşey herkesi bağlar bide. ee meraktan burdayız nede olsa..tıpkı şu anda benim cevabımı merak edip okuduğun gibi.(şu anda beynimizi kullanıyoruz nöronlarımız güçleniyo ve bağ sayılarımız artıyor.. bak işe yarıyo oyumbenin sitesi ne güzel)

  ************************************

  Beynimizi kullanalım derken onu mıncıklayıp arızaya geçirtelim dememiştim. ehi. (Cozurt diye bir ses gelir, kısa devre yapar, kikirder gene de. ehi der. Al işte bütün nöronlar birbirine değdi.)

 15. İyi geceler, görüşmek üzere.

  ********************

  İyi geceler. ( monitöre el sallar.)

 16. Sevgi says:

  bir bloğun da eğlenceli olmasın be adam :rate

  *************************

  Eğlenceli olsun. Gomiklikler şakalar olsun nolur.

 17. Matematikte aslında sadece iki sayı vardır. Birinin adı bir’dir. Diğerinin adı da sıfır’dır. Ben de zaten bir’den ve sıfır’dan başka sayı tanımam. Çünkü diğer sayı işaretleri bu BİR ve SIFIR dediğimiz sayı işaretlerinin evliliklerinden türemişlerdir. Bu benim teorimdir. Ne diyosunuz buna?

  ***************************

  Bilgisayarlar, bahsi geçen bu teorinin kanıtlanması için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Zira onlar sadece 0 ve 1 lerden anlarlar. Bence şık bir teori. Sade ve etkileyici.

  Bunun yanı sıra teoriyi biraz geliştirebileceğimizi düşünüyorum.
  Şöyle ki:
  Bence bahsi geçen sayı işaretleri evliliğinde; 1 erkeği, 0 ise kadını temsil etmektedir. (Kadınlar hemen alınmasın, bu benzetme, sayısal değerler göz önüne alınarak değil, sayıların şekilsel olarak organ benzeşmesine göre yapılmıştır. Manyakça evet ama öyle işte.)
  Diğer yandan kadını temsil eden 0, erkeği yani 1’i çarptığında onu yutar, yok eder. Bunu bir kadına çarpılan (aşık olan) erkeğin hayatının mafolması ile açıklayabiliriz.ehi. Fakat 1 ( erkek), 0’a (kadın) bölünmeyi başarabilirse sonsuzluğu yakalar. Ancak 0’ın 1’e bölünmeye çalışması oldukça anlamsızdır. Nafiledir adeta. Aslında bu durum, farklı bir bakış açısıyla değerlendirildiğinde; her erkeğin içinde birden çok kadın olmasına rağmen, her kadının içerisinde asla bir erkek olmayacağı anlamına da gelmektedir. Tüm bunların yanı sıra 1, 0’ı, uygun bir şekilde (10) yanına çekmeyi başarısa değeri on kar artacaktır. Fakat uygun olmayan bir beraberlikte 0, 1′ e hiç bir şey katamayacaktır. (01) ( ehi kırdık iyice. ne zevkli ya.) Hmm. Sonra 1’i, 0 ile toplarsak (erkek ve kadının birbirini anlaması) sonuç 1 için değişmeyecek, oysa 0, 1’in ona kattığı değer kadar artacaktır. Ve sonunda 0’dan 1 çıkartılırsa (yani kadın erkeği terk ederse) 1, -1 olacaktır. Bu durumda erkek negatif uzaya geçecek, hayatının anlamı kalmayacaktır. Oysa 1’den 0 çıkartılırsa ( erkek kadını terk ederse) erkek ve kadın için sonuç değişmeyecektir.
  Ohh. teoriyi de kanıtladık valla. Bir huzur dalgası kapladı içimi. Umarım matematikçiler bu yazdıklarımı okumazlar ehi. Adamlar ayar tutmaz bi daha. ehi.

 18. Teşekkürler… Siz bir dahisiniz!

  **********************

  O nasıl lakırdı!? Belki deli. ehi. ( :gila: Hunisini tutar, güler… )

 19. Bizi çevreleyen herşey aslında olmayabilir. İnsan bir hayalden ibarettir belki de… Yavaş yavaş kafayı kırmaya başladık. Konumuz beyin ama ben kendi beynimden şüphe duymaya başladım. Hele bir de yukarıdaki yorumda yazdığın şu 1-0 erkek-kadın meselesini okuyunca iyice karıştı kafam. İyi değilim ben galiba, gidiyorum:)

  *******************************

  Beynimizi mıncıklayıp, korteks tabakasını şaplaklarsak olacağı buydu. ehi.
  Fazla kurcalayınca böyle oluyo sanırım…

 20. Anjelika7 says:

  Beynimden şikâyetçiyim… Bari gece dinlense. Fazla çalışma yapıyor, uyutmuyor beni. :(

  **********************

  İşin garip tarafı beyin uyuduğunda daha fazla çalışır. Hay Allam.

 21. mmiracle says:

  Ders çalışacağıma bloğunu okuyorum. Çok eğlenceli:))

  **********************

  Mutlu kılar insanı.

 22. sedat says:

  unutma ASLINDA KAŞIK YOK yani ASLINDA ETRAFINDA GÖRDÜĞÜN HİÇ BİR ŞEY YOK zorla beynini yapablirisin..

  ************************************

  ( Zorlar, ıkınır ) Aha aslında ben de yokmuşum. ehi.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette