Zihin ve Beyin / Angus GELLATLY & Oscar ZARATE

“İnsan beyni  evrilmiş bir ‘biyolojik zihin’ olmanın yanı sıra müziğin, okumanın, resim yapmanın, bilgisayar programlamanın icadıyla birlikte ortaya çıkan çeşitli doğadışı sorunları da çözmek üzere sosyalleşmiş bir ‘kültürel zihin’dir. Kültürel zihin ise düşünümseldir; kendi üzerine düşünür. Zihin bir anlamda onun hakkında konuşmamızı ve düşünmemizi sağlayan şeyin de kendisidir.”

******************************************************************

Aşağıdaki çizgi yüzlere bakın. Sırayla her birinin burnuna odaklanın ve hangisinin daha mutlu göründüğüne karar verin.

İki resim birbirinin ayna-aksi olduğu halde çoğu insan sağdaki yüzün daha mutlu göründüğünü söyler. Bunun nedeni her bir yüzün sol yarısının ilk önce, yüz değerlendirme konusunda uzman olan beynin sağ yarımküresi ile görülmesidir. Her bir yüzdeki duyguya ilişkin kararımız, her resmin sağından çok solundan gelen bilgiye dayanılarak verilir.

Aşağıda yer alan fotoğrafta üstteki kadın yüzüne alttakilerden hangisi daha çok benzemektedir?

Sol aşağıda yer alan fotoğraf yukarıdaki yüzün iki sağ tarafının birleşiminden oluşmuştur.

Sağ aşağıdaki ise yukarıdaki yüzün iki sol tarafıyla yapılmıştır. İnsanlar bunun orjinal yüze daha çok benzediğini düşünürler. Çünkü her bir yüzün sol yarısı sağ yarımküre ile görülür. Bu yarımküre, yüz tanımada sol yarımküreye kıyasla daha büyük rol oynar.

Sanırım bakmakla görmek arasındaki fark da beynimizin algılama mekanizmalarıyla ilgili. Belki nasıl gördüğümüzü keşfebilirsek, nasıl bakmamız gerektiğini de öğrenebiliriz. Şebelek gibi bakmayın, düşünün hadi! Keşfedin, bi şeyler yapın lütfen. Ehi. ( Sağa sola bakar, yok yok hep sola bakar, gözü seğerir, pıtırdar… )

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

11 Cevaplar Kime:“Zihin ve Beyin / Angus GELLATLY & Oscar ZARATE”

 1. Baktıklarımızı nasıl görmemiz gerektiği yani nasıl algılamamız gerektiği bize öğretildi.
  Eh artık bunun farkına vardık.
  Artık doğru algılamak zamanıdır.

  :cystg

  **************************

  Sanırım biraz (!) geçiktik ama olsun.

 2. ilkinde iki yüzün de eşit oranda mutlu olduğu kanaatine vardım, ikincisinde ise soldakinin daha çok benzediğini.
  neremle gördüm ki ben bunları :gila:

  **********************

  Gözünle baktığına eminim. Fakat bilim adamları neden yanılıyor olmasın?

 3. Ya ben sol tarafı mutlu algıladım ve sol tarafı üstteki resme benzettim. Benim beynimde bir sorun mu var acaba? Yoksa basit bir algılama problemi mi?

  *************************

  Ben her iki resimde de sağ taraftakini seçmiş ve “Allam galiba ben de insanım” diye sevinerek yazıyı hazırlamıştım.
  Oldum olası “bilim adamları şöyle söyledi, bilim adamları şunu buldu” klişeleri beni rahatsız etmiştir.
  Kim bu bilim adamları? Bizden ne istiyorlar? ( konu buraya nasıl geldi ya? ehi. )
  Bir olguyu insanlara inandırmak için hep “bilim adamları böyle söylüyor valla” diyorlar ve aradan sıyrılıyorlar.
  Onlar söyledi diye gerçek olacak değil ya.
  Rahat olmalısın. :)

 4. Ben ikisinde de sol dedim.

  ***********************

  Şu ana kadar onayladığım yorumlar da seni destekliyor.
  Sanırım bilim adamları feci halde bizi kandırıyor.
  Üstelik bir yerlerden bizi seyredip kikirdiyorlar.
  “NASA’da çalışan bilim adamları hödöhödö yıldızını buldular” diye gazetede haber çıksa, “vay be adamlar aşmış, nasıl buluyorlar bu yıldızları?” deriz.
  Ben artık bilim adamlarına inanmıyorum. ehi.
  Onlara iyice gıcık kapmaya başladım.
  Neyse ki ülkemde fazla yoklar. ehi.

 5. Bakmak ve görmek,ilk anda aynı şey gibi düşünülse de farklı kavramlar olduğunu bilenler mutlaka vardır.En azından, yazını okuduktan sonra farkına varılacaktır diye düşünüyorum.( Bu arada hangi gözün seğirdi belirtmemişsin :) )

  *****************************

  Sol gözüm seğerdi. Hep sola bakarsam olacağı buydu.

 6. Anjelika7 says:

  İlginç! Üstteki fotoğraf konusunda haklısın, ben de sağ diye düşündüm ama alttaki fotoğrafta geneli tutturamadım. Ben soldaki ilk fotoğrafın (yüzün iki sağ tarafının birleşiminden oluşan fotoğraf) daha çok benzediğini düşündüm. Neyse, ben zaten pek normal sayılmam. :)

  İnsan yüzlerini hafızaya alıp da, daha sonra kolaylıkla tanıyan biri değilim zaten… Bu konuda çok dikkatsizim. İşin kötüsü, bir gün bir robot resim çizdirmem gerekse, kesinlikle doğru bilgi verebileceğimi sanmıyorum. (Ama bu bilgi, bir sır olarak aramızda kalsın olur mu?) :)

  **********************************

  “Geneli tutturamadım” sözü iddialı olmuş. Şu ana kadar yorum yazanlara bakılırsa geneli tutturduğunu söylebilirim.
  Bu arada, en azından sen robot resim çizdirebilirsin ama bir gün benden böyle bir şey isteseler ancak konuşma balonu olan bir karikatür çizdirebileceğimi düşünüyorum.

 7. aslında ilkinin ayna aksi olduğunu fark ettim (belki de zaten herkes ediyordur;)dolayısıyla “daha” diye bir durum söz konusu değildi.
  ikincisinde cilt renginden dolayı öyle düşündüm sanırım.
  hem evet bilim adamlarının da yanıldıkları noktalar olabilir, özellikle de beni tanımıyor olduklarını düşünürsek!

  *********************************

  Bu yorumlardan sonra zaten şüpheyle yaklaştığım bilim adamı görüşlerine olan saygım azaldı.
  Bilim adamı olsa da onu hırpalasak, parmağımızla onu işaret ederek kahkaha atsak, olmadık laflar söyleyerek onu pıtırdatsak.

 8. Aslında ne biliyor musun.yukarıdaki çizili adam suratında sanki hayatından bezmiş,umursamaz,ben bilmem misali bir tavır var.Alttaki kadın suratı ise sanki fotoğraf hilesiyle şişmanken zayıf gösterilmiş gibi,bir daha bakınca bunlar aklıma geldi. Bu da benim bakış açım :)

  **********************************

  Hadi 360 derece bakalım.

 9. “Bu yorumlardan sonra bilim adamı görüşlerine olan saygım azaldı” demişsin ama ilginçtir ben tam da bilim adamlarının saptadığı gibi seçimler yaptım. Yani her iki resimde de “sağ” olanları seçtim. Seçimlerim onların dediğiyle tamamen aynı. Ama yorum yazan herkes farklı seçimler yapmış olduğu için kendimi biraz tuhaf hissettim. Sen hangi seçimleri yapmıştın? İnşallah benimle aynıdır, yoksa yalnız kalacağım bu konuda. Aynı değilse bile aynı de:)

  **********************

  Ben de sağ olanı seçtim. Hatta sevindirik olup; “galiba ben de insanım” demiştim.

 10. Oscar Zarate’yi Oscar Karate diye okumak hangi kategoriye girer bilmem..
  Bilim insanlarının bulgularına uygun, sağ seçimler yaptım :)

  ****************************

  Sanırım yazıyı karate filmi seyrettikten sonra okudun :)

 11. Tam da bu sabah bu konuyla ilgili bir belgesel izledim. Endişe ile ilgili algılama merkezimiz sol beyinde olduğu için, yansıması sağ yüzümüze düşüyormuş.
  Köpeklerde de endişe duymuyorlar ve mutluysalar kuyrukları sürekli dik açıyla ortadan sağa doğru hareket edip duruyordu.

  *************************

  Asimetrik duran bir yüz görürsem daha fazla dikkat edeceğim.
  Kuyrukları dik açıyla ortadan sağa doğru hareket eden köpekleri seviyorum :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette