Eleştiri ve Eleştirmeni Yeniden Çerçevelemek

Yeniden çerçevelemek metodu eleştiri ve eleştiride bulunan kimselerle meydana gelecek etkileşimi verimli kılmak adına oldukça geçerli bir metottur. Herhangi bir eleştiride dil düzeyinde ortaya çıkan en temel sorun, bunların genellenmiş yargılamalar şeklinde ileri sürülmeleridir. Sorun eleştirmenin, sadece herhangi bir plan veya hayali eleştirmeyip eleştirilerini kimlik düzeyinde ileri sürdüğünde ortaya çıkacaktır. (‘Bu fikir çok aptalca,’ demekle ‘Böyle bir fikre sahip olmakla aptallık ediyorsun’ demek arasında fark vardır.)

Birçok eleştirideki en önemli sorunlardan biri de bunların olumsuz yargılar olmalarına ilaveten sözcük olarak da olumsuz terimlerle ifade edilmeleridir. ‘Stresten kaçınmak’ ve ‘Daha rahat olmak’ cümlelerinde farklı kelimeler kullanılsa bile her iki cümle de benzer bir içsel durumu ifade etmektedir. ‘Stresten kaçınmak’ cümlesi istenmeyeni tanımlarken, ‘Daha rahat olmak’ isteneni ortaya koymaktadır. Benzer şekilde birçok eleştiri de istenenden çok istenmeyeni belirtecek olan çerçevelerde ifade edilirler. Eleştiriyi sorun çerçevesinden istenen sonuç çerçevesine değiştirecek şekilde ifade etmekteki temel konu, olumlu niyetin olumlu ifadesini ortaya çıkarma becerisidir.

Eleştirmenin soruna odaklı olmasını bunu olumlu olarak ifade etmesini güçleştirebileceğinden niyetin olumlu formülasyonunu ortaya çıkarmak isteyen kişinin, ‘Eğer istemediğin (başarısızlık, stres, kayıp, vb.) ise tam olarak istediğin nedir?’ tarzında sorular sorması gerekir.

Bir kez eleştirinin ardındaki olumlu niyet keşfedilip, olumlu terimlerle ifade edildikten sonra eleştiri soruya dönüştürülebilir. Eleştiri soruya dönüştürüldüğünde ise buna yanıt verme şekli de genelleme veya yargılamadan tamamen farklı olacaktır. (Bu çok pahalı demek yerine, bunu nasıl karşılayacağız? sorusunu sormak.)

Herhangi bir eleştiriyi soruya çevirerek olumlu bir etki yaratacak şekilde ifade etmede ‘Nasıl’ sorusu, diğer soru türlerine oranla çok daha elverişli olmaktadır. ‘Neden’ sorusu ise tekrardan bir uyuşmazlık veya çatışmaya yol açabilecek diğer yargılamaları ön varsaymaktadır. (‘Neden bu teklif bu kadar pahalı?’ veya ‘Neden daha gerçekçi olmuyorsun?’ Aynı olumsuzluk, ‘Teklifi bu kadar pahalı kılan ne?’ veya, ‘Bunu kim ödeyecek?’ tarzı soru biçimleri için de geçerlidir.) Genelde ‘Nasıl’ sorusu kişiyi istenen sonuç çerçevesine odaklayacak en etkin soru biçimidir. ( Eleştiriler derin yapıları itibariyle ontolojik ifadelerdir, yani ‘bir şey odur ya da değildir’i ileri sürerler. Nasıl sorusu ise bir şey odur ya da değildiri nasıl biliyorsun araştırmasına yol açacak epistemolojik keşiflere neden olur.)

Herhangi bir kişiye yapıcı bir eleştirmen olması yolunda yardımcı olabilmek için,

1.Eleştirinin ardındaki olumlu niyeti bulmak.

2.Olumlu niyeti olumlu olarak ifade etmek.

3.Eleştiriyi soruya, özellikle ‘Nasıl’ sorusuna çevirmek gerekir.

Bu ise aşağıdaki soruları sormakla gerçekleştirilebilir:

1.Eleştiriniz veya itirazınız nedir?

2.Bu eleştirinin ardındaki olumlu kriter veya niyet nedir? Bu eleştirinizi sürdürmeye neden olan şey ne?

3.Bu niyet karşısında sorulması gereken ‘nasıl’ sorusu ne olmalıdır?

Sonuç olarak, herhangi bir projenin eleştiri safhasının ana amacı, ortaya atılan fikir ve önerilerin uygun olduğundan emin olmak, ayrıca hedefe ulaşırken mevcut durumun olumlu taraflarının da kaybedilmemesine çalışmaktır.

Dil İllüzyonları

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette