Düşüncenin Gücü İnsan Ne Düşünüyorsa Odur (1902) / James Allen

“Bu kitabın sarsılmaz bir mantığı vardır: Asil düşünceler asil insanları meydana getirir, olumsuz düşüncelerse mutsuz kişiler yaratır. Olumsuzluğa kapılan bir kişiye dünya karmaşa ve korkudan ibaretmiş gibi görünür. Diğer yandan Allen, olumsuz ve yıkıcı düşüncelerimizi engellersek dünyanın bize daha sevecen davranacağını ve yardımcı olacağını ileri sürer.

Yalnızca sevdiklerimiz değil, korktuklarımız da bize çekici gelir. Allen’ın bu konuya dair açıklamasıysa oldukça basit: Olumlu ya da olumsuz dikkatimizi çeken her düşünce bilinçaltımıza yerleşerek gerçek dünyada daha sonra gerçekleşecek olayların teşvikini oluşturur. Emerson’un dediği gibi: ‘Kişi, gün boyu düşündüklerinden ibarettir.’

Allen’ın kitabının en dikkate değer yönü içinde bulunduğumuz koşullarla ilgili olarak kendimizden başka kimseyi suçlayamayacağımızdır. Önemli olan, her şeyin bize bağlı olduğunun farkına varmaktır: Başlangıçta sınırlı ufkumuzun yarattığı endişeler içinde kıvranmakta ustayken artık mümkün olanın ne olduğu konusunda uzman haline geliriz. Özetle, başarılı kişi ya da toplum başarısızlıktan en etkin biçimde yararlanandır.

Sakin, huzurlu ve amaç sahibi gibi görünen kişilerin doğal halinin bu olduğu sanılır ama bu, neredeyse her zaman özdenitimden kaynaklanır. Bu kişiler yıllardır düşünme üzerine düşündüklerinden düşünmenin nasıl işlediğine dair ileri bilgiye sahiptirler. Allen’a göre böyle kişiler tesadüflerin küçük bir rüzgarına bile kapılmadığından mıknatıs gibi bir çekim gücüne sahiptirler. Kendilerinin efendisi oldukları için onlara başvururuz. Fırtına yüzünden harabeye dönmüş ruhlar başarıya ulaşmak için büyük bir mücadele verirler ama başarı dengesiz olanlardan uzak durur.”

“Bu çağda yenilenmiş ve aydınlığa kavuşturulmuş ruhu kapsayan bütün güzel hakikatler arasında hiçbir hakikat, şu hakikatten daha ferahlatıcı ya da ilahi bir söz ve güven verimliliğinde değildir ki o da kendi düşüncelerimizin efendisi, kendi karakterinizin meydana getiricisi ve kendi durumunuz, çevreniz ile kaderinizin yaratıcısı ve şekillendirisi olduğunuzdur.”

“İyi fikirler ve eylemler asla kötü sonuçlar doğurmaz; kötü fikirler ve eylemler de asla iyi sonuçlar doğurmaz. Doğal dünyada bu kuralı anlarız, ona uyum sağlarız fakat zihinsel ve ahlaki dünyada bunu kavrayan çok az insan vardır, her ne kadar bunun işleyişi aynı oranda basit ve şaşmaz olsa da, onlar bu yüzden bu kurala uyum sağlayamazlar.”

“Evrende hakim ilke karşama değil, yasadır; yaşamın ruhu ve özü adaletsizlik değil, adalettir ve dünyanın spiritüel düzenini şekillendiren ve harekete geçiren de yozlaşma değil, dürüstlüktür. Bu durumda evrendeki düzeni bulmak için önce insanın kendisini düzeltmesi gerekir.”

“İstediğimiz şey değil, olduğumuz şey bize çekici gelir. Yalnızca düşüncelerinizi değiştirerek yaşamınızı değiştirebilirsiniz.”

James Allen

1864’te İngiltere’nin Leicester şehrinde doğmuş ve uzun bir süre büyük bir İngiliz şirket yöneticisinin özel yardımcısı olarak çalışmıştır. 38 yaşında ’emekli’ olup yazarlığa başlamış ve eşi ile birlikte Ilfracombe’deki küçük bir kır evine taşınmıştır.

James Allen’ın Düşünmenin Gücü adlı eseri dünya çapında milyonlarca kişiye esin kaynağı olmuş ve ayrıca dünyada bireysel gelişim sanayisinin ortaya çıkmasında da çok önemli bir rol oynamıştır. Kitabın bu kadar önemli özelliklere sahip olmasına rağmen, yazar James Allen hakkında pek az şey bilinmektedir. Allen 1864 yılında İngiltere’nin Leicester şehrinde doğmuş ve 1902 yılına kadar büyük bir İngiliz şirket yöneticisinin özel yardımcısı olarak çalışmıştır. 38 yaşında “emekli” olup yazarlığa başlamış ve eşi ile birlikte Ilfracombe’deki küçük bir kır evine taşınmıştır. 48 yaşında aniden hayata veda edene kadar 20’den fazla eser kaleme almıştır.

Düşümenin Gücü aralarında Norman Vincent Peale, Denis Waitley ve Tony Robbins gibi pek çok çağdaş yazarı etkilemiştir.

Yazarın kendi deyimiyle “Küçük Büyük Kitap” olarak ifade ettiği Düşünmenin Gücü adlı eser başlıca beş dile çevrilmiş ve milyonlarca okuyucuya, insanın hayal ettiği şeyleri sadece düşünce gücüyle gerçekleştirebileceğinin fark edilmesi için esin kaynağı olmuştur.

James Allen, ilham verici kitapları ve şiirleriyle ve kendi kendine yardım hareketinin öncüsü olarak bilinen İngiliz bir felsefi yazardı. En iyi bilinen eseri As Man Manketket, 1903’teki yayınından bu yana seri olarak üretilmiştir. Motivasyon ve kişisel gelişim yazarlarına ilham kaynağı olmuştur.

Doğum tarihi: 28 Kasım 1864, Leicester, Birleşik Krallık

Ölüm tarihi ve yeri: 24 Ocak 1912, Ilfracombe, Birleşik Krallık

Eşi: Lily L. Allen (e. 1895–1912)

Çocukları: Nora Allen 

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Tek Cevap Kime:“Düşüncenin Gücü İnsan Ne Düşünüyorsa Odur (1902) / James Allen”

  1. Hep inanmak istediğim şey. İnanırsam deneyeceğim.

    *******************************************

    Bilirsek inanmaya gerek kalmıyor. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette