Akıllı Hans

İnsanlar ve diğer yaratıklar insan davranışlarındaki ustaca değişimleri öğrenebilir ve okuyabilirler, bu değişimler biz farkına varmadan bilgi verir. Bunun en dramatik örneklerinden birini Zeki Hans adlı at sunar. 1888 yılında Hans’ın sahibi atına matematik öğretmeye başladı. Çok zahmetli bir eğitimden sonra Hans matematiksel sorulara toynağını yere vurarak yanıt verebiliyordu. Örneğin birisi “16’nın karekökü kaçtır?” diye soracak olsa Hans toynağını 4 kere yere vuruyordu. Hans eğitimcisi yanında yokken bile bunu yapabiliyordu. Kasıtlı bir hile yoktu: Hans’ın sahibi atının gerçekten matematik hesapları yapabileceğine inanıyordu.

Zeki Hans dünyaca ünlü oldu ve becerileri hem bilim insanlarını hem de izleyicileri hayrete düşürdü. Ta ki genç bir psikolog Hans’ı cevapları bilmeyen birisi sorduğunda cevap verip veremeyeceğini test edene kadar. Veremediği ortaya çıktı. Bir şekilde Hans, soru soranın davranışlarındaki neredeyse fark edilemeyecek değişimleri okuyor, ipucu (mesela vücudun hafifçe gerilmesi) ona durmasını söyleyene kadar ayağını yere vuruyordu. Yanıtları bilmeyen birisi Hans’a uygun ipuçlarını veremiyordu ve bu yüzden at matematiksel güçlerini kaybetti. Sonunda bu ipuçları tanımlandı.

Eğer bir at böylesi ince, bilinçsiz verilen sinyalleri okumayı öğrenmişse bunu insanlar da yapabilir. Elbette böyle bir yetenekte doğaüstü hiçbir şey yoktur.

Vikipedi’de Akıllı Hans Konusu İçin Tıklayabilirsiniz!

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Tek Cevap Kime:“Akıllı Hans”

  1. Mustang says:

    Kısaca “at sahibine göre kişner”diyebilir miyiz?:)

    ************************************

    Sanırım bu söz Hans’tan sonra söylenmiş. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette