Öğrenme Engelleri

Aslında herkes hızlı öğrenebilir. Bütün mesele öğrenmenin gerçekleşmesine izin vermektir. “Öğrenme Engelleri” genellikle bilinç dışı düzeydedir ve bireyin kendisinden kaynaklanır. Bunların iyice farkına varmadan ne olduklarını ortaya koymak zordur. Aşağıdaki liste öğrenme sürecindeki bazı sınırlamaları açıklığa kavuşturma amacını taşımaktadır:

1 İnançlar:

Sahip olduğumuz inançlar veya inanç sistemleri neleri yapıp, neleri yapamayacağımızı belirleyen kuralları yaratırlar. İnançlar genellikle bir deneyim sırasında veya sonrasında alınan kararlara dayanır. Bir inancın yararlı olup olmadığı, deneyimin olumlu veya olumsuz olarak değerlendirilmesine bağlıdır. İnançlar genellikle gerçeklerin üzerine değil, geçmiş bir olayın kişisel yorumu üzerine inşa edilir.

2 Kültür tarafından belirlenen tepkiler:

Ahlaki konularla yakından ilişkilidir. Kültürel etkiler her şeyi kaplar ve tek tek ayırt edilmeleri zordur çünkü her zaman için düşüncelerimizi etkileyen faktör olacaklardır. Cinsiyetle ilgili basmakalıplar veya okuldan beklenen öğrenme kalıpları genellikle çok erken yaşlarda oluşur. Kültürel geçmişimiz tarafından yaratılan sınırlamalar veya destekler öğrenme olgumuz üzerinde çok güçlü etkiye sahip olabilirler.

3 Sakatlık:

Travma veya psikolojik bozukluktan kaynaklanır. Bunların nedenleri arasında yanlış vücut duruşu, sistemi etkileyen ilaçlar, kimyasal dengesizlik, nöro-psikolojik rahatsızlıklar, yaşlılık/gençlik ve nörolojik kapasiteyi etkileyen inanç sistemleri sayılabilir.

4 Çevre:

Öğrenme verimliliği üzerinde çevrenin büyük bir etkisi vardır.

5 Genel çerçeve veya detay korkusu:

Uygun ölçekte çalışamama ve bunun sonucunda da heyecanlanma veya kafa karışıklığı durumunun ortaya çıkması.

6 Korku:

Öğrenme ortamında başarısızlık veya reddedilmeye yol açabilecek bir kalıp oluşturmak.

7 Yanlış biçimlendirilmiş öğrenme stratejileri:

Uygun beceri gelişimine sahip olmamak.

8 Beş duyunun hepsinden yararlanabilme yetersizliği:

Deha, duyu kanallarını kullanabilme yeteneğine dayalıdır. Optimum düzeyde öğrenme ancak duyuların hepsinden yararlanmak ve onları geliştirmekle gerçekleşir. Sadece bir veya iki duyuya dayalı hareket eden insanlar son derece sınırlandırılmışlardır.

9 Konsantrasyon veya odaklanma yetersizliği:

Eğer kişi önündeki göreve ilgi göstermiyorsa, sunulan konunun dışında başka bir şey öğrenir. Öğrenme ortamında dikkatin odaklanmasını sağlamak için “bağlamsal işaretler” belirlemek gerekir.

10 Aşırı ciddiyet:

Aşırı ciddiyet, öğrenme sürecine katılmak yerine, ‘her şey şimdi anlaşılmalıdır’ kuralına takılıp kalmaya yol açar.

11 Rahatlayamama:

Gerginlik, öğrenme açısından uygun olmayan bir nöro-vasküler değişime sebep olur. Kan beyinden uzaklaşarak uç noktalara yayılır ve nefes ‘kaçmaya’ ya da ‘savaşmaya’ hazır hale gelir.

12 Esnek olmama :

Öğrenme kalıpları yerleşik hale gelmiştir ve bunlar üzerinde ayarlama yapmak için esneklik kalmamıştır. Öğrenme stilleri genellikle 4-5 yaşlarında oluşur. Böylesi erken bir dönemde edinilmiş öğrenim tarzıyla bir yetişkinin verimli bir şekilde öğrenmesini beklemek komik olur; özellikle de yetişkinin öğreneceği konu 4-5 yaşındaki bir çocuğun öğrendiği konu ile büyük ölçüde farklılık gösteriyorsa.

13 Sezgi hatası:

Bilginin anlaşılmadığı yönünde yanlış bir duyguya kapılmak. Başka bir deyişle, birey kafası karıştığı veya heyecanlandığı için öğrenemediği düşüncesine kapılır.

14 Yargılama:

Öğrenme ortamında içerik veya ortamdaki insanlarla ilgili uygun olmayan ve yanlış beklentilere yol açabilen bir zehirdir. Yargılama ayrıca erken kapanışla da yakından ilişkilidir. Dinamik öğrenciler öğrenme süreci sırasında yargılardan bağımsız kalma özelliğine sahiptir. Bu da sadece keşif yapmalarını mümkün kılar.

15 Mantık:

Geçmişteki bilgi ve deneyimlere göre mantıklı bir anlam çıkaramamak.

16 Düşük Motivasyon:

Kişinin niçin öğrenmesi gerektiği ortaya konmadığı zaman oluşan bir durumdur. Öğrenme nedeni kişi açısından önemli değerler ile ilişkilendirildiği zaman bu engel ortadan kalkar.

17 Pasif öğrenme:

Birçok inanç ve dileklerin tersine öğrenme aktif bir süreçtir. Arkaya yaslanarak bilgilerin “su gibi akmasını” beklemek saflık olur, ancak birçok insanın tutumu böyledir. Öğrenme sürecinin gerekleri arasında durum kontrolü, fizyolojik izleme, bilgilerin ilişkilendirilmesinin yanı sıra araştırma ve keşfetme izninin verilmesi bulunur. Öğrencinin pasif olması halinde bazı bilgiler osmoz (Filtrasyon) yöntemiyle “özümlenir” ama bu durumda öğrenme ortamının ideal hale getirilmesi veya bilgiye erişim yeteneği ciddi biçimde kısıtlanabilir.

18 Kendine saygı veya kendine güven eksikliği :

Bu durum genellikle başarısızlığın mazereti olarak gösterilebilir. Bunun sonucunda ise öğrenme ortamında yetersiz kalma veya öğrenmeme izni verilmiş olur. Ortaya çıkabilecek kendi kendini sabote etme durumunu açıklığa kavuşturmak için “yapamam” ifadesini “yapmayacağım” ifadesi ile değiştirmek yararlı olabilir.

19 Erken kapanış :

Öğrenme veya kavramayla ilgili önceden şekillenmiş beklentilere sahip olmak öğrencinin bilgileri sadece daha önceden öğrendiği şekilde anlayabilmesine yol açabilir. Bu da kişinin zaten daha önceden bildiği şeyleri sadece teyit edebilmesine yol açar. Böylece, öğrenme ortamında çeşitli bakış açıları ile bilgeliği geliştirme fırsatı kapanır veya sınırlanır.

20 Psikolojik meseleler :

Öğrencinin duygusal durumuyla ilgilidir. Eğer kişi az önce birisiyle tartışmış ise veya öfkeli ise, öğrenme kapasitesi altüst olur. Kriz durumu öğrenme açısından ideal bir durum yaratmaz.

 

 

 

 

 

 

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette