Ön varsayımlar 2

4. Farkındalık Yüklemleri: Bilmek, farkında olmak, farkına varmak, fark etmek vb. kelimeler cümlenin geri kalanını varsaymak için kullanılabilir. Tek soru dinleyicinin ne anlatılmak istenildiğinin farkında olup olmadığıdır.

“Bilinçaltınızın hâlihazırda öğrenmeye başladığının farkında mısınız?”

Hayatınızda hâlihazırda birçok kere transa girmiş olduğunuzu biliyor muydunuz?

“Bu resmin odanız üzerine ne kadar da çekici bir etki yaptığını fark ettiniz mi?”

5. Zarflar ve Sıfatlar: Bu kelimeler, cümlede bir ana cümleciği varsaymak için kullanılabilir.

“Şu anda gelişen transınız hakkında meraklı olabilirsiniz.” Bu bir trans durumu geliştirdiğini varsayar, tek soru sizin bu konuda meraklı olup olmadığınızdır.

“Derinlemesine transta mısınız?” Bu transta olduğunuzu varsayar, tek soru bu transın derin olup olmadığıdır.

“Ne kadar kolay rahatlamaya başlayabilirsiniz?” Bu cümle rahatlayabileceğinizi varsayar. Tek soru ne kadar kolay olacağıdır.”

6. Zaman Değişikliği Belirten Fiiller ve Zarflar: Başlamak, bitmek, durmak, devam etmek, ilerlemek, halen, hâlihazırda, hala… vb.

“Rahatlamaya devam edebilirsiniz.” Bu cümle hâlihazırda rahatladığınızı varsayar.

Hala hipnozla ilgileniyor musunuz? Bu cümle eskiden hipnozla ilgilendiğinizi varsayar. Yorum Belirten Sıfatlar ve Zarflar: Allah’tan, iyi ki, masumca, mutlulukla, şanslıyım ki, gerekli ki, çok şükür ki, vb.

7. Yorum Belirten Sıfatlar ve Zarflar: Allah’tan, iyi ki, masumca, mutlulukla, şanslıyım ki, gerekli ki, çok şükür ki, vb.

Allah’tan, istediklerinizi elde etmeniz için size yardım ederken ne istediğinizin detaylarını bilmeme gerek yok.” Bu cümle ilk kelimeden sonrakileri varsayar.

Çoğu ön varsayım çeşidini aynı cümlede yığma, onları bilhassa kuvvetli yapar. Ne kadar ön varsayım yapılırsa, dinleyicinin cümleyi çözmesi ve herhangi bir ön varsayımı sorgulaması o kadar zor olur. Aşağıdaki cümlede bir çok bir çok ön varsayım yığma yapılarak kullanılmıştır.

“Ve bilinçaltınızın öğrendiklerinin ne kadar çabuk farkına varacağınızı biliyorum. Çünkü rahatça dinlenme işlemine devam etmeden önce diğer sizin size kullanışlı ve keyif verecek başka bir şey öğrenmenize izin vereceğini bilmeniz önemli değil.”

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette