Bilgi Toplama

Milton Modeli’nin hipnotik amaçlı en kullanışlı olan bu bölüme “Bilgi Silme” diyoruz. Bu bölümün dört alt kategorisi; İsimlendirmeler, Belirsiz Fiiller, Belirsiz Referans Endeksi, Silme’dir.

1.İsimlendirmeler: Bir cümlede isimlerin yerini alan kelimelerdir, ancak bunlar elle tutulur değildir, dokunulmaz, hissedilmez veya duyulamazlar. Merak, hipnoz, öğrenme, sevgi gibi kelimeler isimlendirmelere örnektir.

İsim olarak kullanılırlar fakat aslında süreç içeren kelimelerdir.

Ne zaman bir isimlendirme kullanılsa pek çok bilgi silinir. “Emily’nin çok bilgisi var.” dediğimde burada tam olarak ne bildiğini ve bunu nasıl bildiğini silmiş oluruz. İsimlendirmeler hipnotik tetiklemede çok etkilidirler. Çünkü bunlar konuşmacının yüzeysel konuşarak dinleyicinin kendi tecrübesini tarayıp en uygun anlamı bulmasını sağlar. Milton Erickson’un trans tetiklemeleri bunlarla doludur.

Aşağıdaki örnekte isimlendirmeler “italik” olarak yazılmıştır:

“Biliyorum hayatında bazı zorluklar var ve bunlara tatmin edici çözümler bulmak istiyorsun. Ve bu zorlukları çözmek için hangi kişisel kaynakları en kullanışlı bulacağından emin değilim, ama biliyorum ki senin bilinçaltın tam da bu kaynağı aramak için senden daha yetenekli.”

Bu paragrafta belirli hiçbir şeyden bahsedilmemekle birlikte bir problemi çözmek için gelmiş olan bir kişiye bu çeşit bir ifade veriliyorsa, o şahıs kullanılan isimlendirmelere belirli kişisel anlamlar katacaktır. Uygulayıcı isimlendirmeler kullanarak yararlı komutlar verebilir ve dinleyicinin içsel tecrübesine ters düşecek bir şey söyleme riskini de ortadan kaldırmış olur.

2.Belirsiz Fiiller: Hiçbir fiil tam olarak ayrıntılarıyla tanımlanmış değildir, ancak aşağı yukarı belirli olabilirler. Eğer bir uygulayıcı nispeten belirsiz fiiller kullanıyorsa, dinleyici cümleyi anlamak için yine kendinden bir anlam katmaya zorlanmış olur. Çözmek, yapmak, tamir etmek, hareket etmek, değiştirmek, merak etmek, düşünmek, sezmek, bilmek, tecrübe etmek, anlamak, hatırlamak, farkına varmak, vs. gibi kelimeler nispeten belirsizdir.

“Bunun doğru olduğunu düşünüyorum.” cümlesi, “Bunun doğru olduğunu hissediyorum.” cümlesinden daha belirsizdir. İkinci cümlede kişinin nasıl düşündüğü hakkında bilgilendirilmiş oluyoruz. Eğer “Senin öğrenmeni istiyorum.” dersem çok belirsiz bir fiil kullanmış olurum. Nasıl öğrenmeni istediğimi ya da belirli olarak neyi öğrenmeni istediğimi açıklamıyorum.

3.Belirsiz Referans Endeksi: Bahsi geçen ismin belirtilmemiş olduğu anlamına gelir.

“İnsanlar rahatlayabilirler.”

“Bu kolayca öğrenilebilir.”

“Bazı hislerin farkına varabilirsin.”

Bu gibi ifadeler dinleyicilerin cümleyi anlamaları için cümleyi kolayca kendilerine uyarlama fırsatı sağlarlar.

4.Silme: Bu kategoride, içindeki ana isim cümleciklerinin tamamen kaybolmuş olduğu cümleler kastedilir.

“Meraklı olduğunu biliyorum.” Bu cümlenin nesnesi tamamen kayıptır. Dinleyici sözde ne hakkında meraklı olması gerektiğini bilmez. Yine dinleyici, boşlukları kendi tecrübesiyle ilgili şeylerle doldurabilir.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette