İletişim Sanatı: Milton Modeli Dil Kalıpları

Milton Erickson dünyanın en önde gelen hipnoz uygulayıcısı, teorisyeni ve modern medikal hipnozun babası olarak anılan tek isimdir.

Hipnozun klinik bir araç haline gelmesinde inanılmaz katkıları olmuştur. Kendisi hem psikiyatrist hem de psikolog ünvanına sahip bir bilim adamıdır.

“Erickson yemek yerken, tuz gerektiğinde bunu kimseye söylemeden de onların bile farkına varamayacağı şekilde tuzu birilerinin elinden almayı başarırdı. Sofrada bulunanlardan biri ne olduğunu anlamadan ve bunu niye yaptığını anlamadan birden bire kendini Erickson’a tuzu uzatırken bulurdu. O, büyük bir ustalıkla konuşmalarının içine “tuzu bana uzatır mısın” telkinini gizlice yerleştirirdi. Bu gizli telkini, tuzu uzatan kişinin bilinçaltı algılamaktadır.”

Milton Erickson’un dil kalıpları ve kendi yaratımıyla oluşturduğu sistematikle, başka birine önermede bulunmak iletişim alanında çok güçlü bir yöntemdir. Çünkü bu dil kalıp ve yöntemlerinin hedefi bilinç değil insanın etkisini engelleyemeyeceği bilinçaltı seviyesidir.

“Milton Modeline ilişkin hipnotik dil kalıpları dinleyen kişinin bir başkasının deneyimine değil kendi deneyimlerine ilişkin ifadelere anlam katmasına izin verme gibi basit bir süreçle dinleyicinin deneyimine ayak uydurur. Bu da dilin “kurnazca belirsiz” olmasını ama bunun sistematik bir şekilde yapılmasını gerektirir. Milton Modeli bazen Meta Model’in (http://www.benoyum.com/2015/02/24/iletisim-sanati-meta-model/ ) ayna görüntüsü olarak tanımlanır ama onunla ilişkisi olmayan çeşitli ortamlar da içerir. Kalıplar dinleyiciyi düşüncenin daha yüksek düzeylerine ve zihnin daha ileriye dönük durumlarına geçirdiği için doğal olarak trans tetikleyicidirler.”

Milton Modeli Dil Kalıpları

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

3 Cevaplar Kime:“İletişim Sanatı: Milton Modeli Dil Kalıpları”

 1. kuyunun delisi says:

  Erickson dil kalıplarıyla duyguların dışa vurumuyla bir ferahlama hissi yaşayacağımızın farkına varabiliriz. Yaşasın Milton dil kalıpları. ?✌?️

  **********************************

  Bu ferahlama hem anlatan hem dinleyen için söz konusu olacaktır. :)

 2. Hayatımın her anında;aslında belki birebir,belki biraz farklı olarak,ne kadar çok Milton dil kalıplarını kullanıyormuşum ve kullanıyoruz değil mi? Şaşırdım okudukça her birini ??

  *******************************************

  Keşke tüm ülkenin Milton’u tanıma imkanı olsa. :)

 3. Keşkeleri böyle seviyorum. ??

  *********************************

  En faydalı olanları sanırım. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette