Böyle Buyurdu Zerdüşt – 6 / Friedrich Nietzsche

Zamanında inde azgın köpekler vardı. Fakat sonunda bunlar kuşla ve sevimli şarkıcıklar oldular. Zehirlerinden kendi iksirini kaynattın. Keder ineğini sağıyordun. Şimdi memelerinden tatlı süt içiyorsun artık senden kötülük gelmez. Meğerki erdemlerin savaşından doğan kötülük ola.

Bak! Erdemlerin her biri nasıl en yüksek noktayı arzular. Her erdem bütün ruhunu ister. Öfke de, nefret de, sevgi de bütün kuvvetini ister. Ruhunun çığırtkanı olmak ister. Her erdem başka erdemi kıskanır. Kıskançlık korkunç bir şeydir. Erdemler de kıskançlık yüzünden yok olabilirler. Kıskançlık aleviyle dolu olan, sonunda akrep gibi zehirli kuyruğuyla kendi kendisini sokar.

Çok kısa delilikler… Siz buna aşk diyorsunuz ve evliliğiniz, uzun bir budalalık halinde bu kısa deliliklerinize bir son veriyor. Kadına olan sevginiz ve kadının erkeğe karşı olan sevgisi… Bu acı çeken ve gizlenen tanrılara bir acıma olsaydı; fakat çok defa iki hayvan birbirini buluyor.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

4 Cevaplar Kime:“Böyle Buyurdu Zerdüşt – 6 / Friedrich Nietzsche”

 1. Aşk hoş bir delilik……Veeee ne aşk,ne sevgi anlatılmaz ki yaşanır.:)

  ************************

  Gerçekten de anlatılmaz, ancak yaşanır…

 2. Sen hala büyümedin mi?O zaman büyüyünce bilim adamı değil,bilge adam olmalısın,bunu bir düşün!…

  **************************

  Valla adam olsam yeter. ehi.

 3. misafir says:

  bunu bir de orijinal dilinde okumak var. çevirilerde hep bir şeyler eksik kalır zira hep.

 4. Çok mantıklı.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette