Don Juan Öğretisi / Carlos Castaneda 4

Görme yetisini geliştirmenin ikinci metodu “rüya görmeyi” bilinç düzeyinde başarabilmektir. İnsan uykuda iken bile tümüyle bilinçsiz değildir. Büyücünün rüyasında yaptığı, uyurken varlığı devam eden bilinç kırıntılarını harekete getirip kontrol altında tutabilmektir. Bunu da iç diyalogu keserek başarır. Yani, düşüncelerin akışını durdurmak ve insanın kendisi ile konuşmasına son vermek önemlidir. Bu başarıldığında, insan düşünce deresinde sürüklenen bir yaprak olmak yerine akışı seyreden ve istediğinde dikkatini başka yöne çevirebilen bilinçli bir varlığa dönüşür.

Rüya görmenin ilk aşaması “pasif izleyici” düzeyidir. Bu durumda insanın duyuları uyur ama farkındalığı sürer. İnsan bu aşamada pasif bir nöbetçiye benzer.

İkinci aşama “pasif gözlemci” düzeyidir. Bu durumda insan belirli bir sahneyi gözler ve o sahneyi gözden kaybetmemeye çalışır.

Üçüncü aşama “aktif gözlemci” düzeyidir. Bu durumda bir sahne veya bir olay izlenirken olaya tüm duyular katılır. Görme, işitme ve koklama duyuları da rüyada aktif rol oynarlar.

Dördüncü aşama “dinamik eylem” düzeyidir. Savaşçı Bu durumda belli bir olay içinde kendini bulur ve iradeli karar alıp tavır koyar. Bu seviyeye ulaşabilmek için savaşçının bir rüya bedenine sahip olması gerekir. Rüya bedeni, aynen bizim fiziksel bedene benzer ama çok daha esnek ve yeteneklidir.

Rüya görmeyi bilinçli bir şekilde başarabilmek için, savaşçının dikkatini yöneltmesini ve belli bir nesne veya olay üzerinde tutmasını becermesi gerekir. Bu duruma ikinci dikkat düzeyi de denebilir. Birinci dikkat düzeyi uyanık durumda olan dikkat, ikinci dikkat düzeyi ise uyurken aktif duruma geçen dikkattir. İkinci dikkat düzeyi farkındalığımızın yön değiştirmesidir.

İkinci dikkat düzeyinde büyücünün bir yardımcıya, bir ortağa ihtiyacı vardır. Bu ortak ona yol gösterecek ve yardımcı olacaktır. Don Juan, Castaneda’nın şuurunu ikinci dikkat düzeyinde tutabilmesi için uyuşturucu etkisi olan 3 farklı bitkiden yararlanır. Bunlardan ilki Datura veya Jimson otu, ikincisi bilimsel adı Psilosibe Mexicana olan bir tür sihirli mantar ve üçüncüsü de Peyotlu veya bilimsel adı Lofofora Willamsi olan bir kaktüstür. Don Juan bu kaktüse Meskalito adını vermektedir. Kaktüste “meskalin” adı ile bilinen bir cins uyuşturucu madde vardır.

Bu bitkilerin etkisi altında Castaneda ikinci dikkat düzeyinde uzun süre kalır ve bu sürede birçok ilginç olay başından geçer. Bu olayları Don Juan kendi anlayışı içinde yorumlar ve bu yoruma göre kararlar alır. Yani, Castaneda’nın ikinci dikkat düzeyinde başından geçen olayların her biri bir mesaj içermektedir. Bu mesajlar şaman kültürünün kavramları bilindiği taktirde anlam kazanabilir. Bu bakımdan Don Juan, Castaneda’nın başından geçen olayları bir bir hatırlamasını ve ayrıntılı bir şekilde kendisine anlatmasını ister.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Tek Cevap Kime:“Don Juan Öğretisi / Carlos Castaneda 4”

  1. Turquoise says:

    Yaşasın gözle görülmeyen ruhsal dünyanın görünür hale gelmesini sağlayan entoejenler, yaşasın rüyalar. ?????

    ****************************************

    Heyoo. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette