Bedenimiz Dünya’nın, Beynimiz Evrenin

Yeryüzü şartlarıyla şekillenmiş bir bedenimiz var. Organik varlığımız, yer çekimi, sürtünme, rüzgar, ısı gibi fiziksel etkileşimlere uyum içerisinde olmak durumunda. Saniyede 120’ye yakın kelime düşünebilen beyin, Dünya’ya uyumlanmış ağız, gırtlak ve dil yapısı sebebiyle bunlardan sadece bir kaç tanesini seslendirebiliyor. Fizik kanunlarının cenderesine hapsolmuş dünyevi vücudumuzun varlık sebebinin, beynimizi yaşatmak olduğunu düşünüyorum. Belki de en kalın kemiğimizin kafatası olmasının sebebi de budur: dünyaya ait bedenin, evrene ait bir hazine taşıması.

Ve inanıyorum ki; algı sınırlarımızı aşmanın bedelini kabullendiğimizde; bilincin aslında sınırsız olduğunu keşfedip beden hapishanesinden firar edecek beynimiz. Bedenin yaşamak için beyne ihtiyacı var, ama belki de beynin bedene ihtiyacı yoktur.

.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

4 Cevaplar Kime:“Bedenimiz Dünya’nın, Beynimiz Evrenin”

 1. Öğrencilerim okuma yazma öğrenmeyi-küçük yaşlarına rağmen-kavradıkça beyinin ne kadar da mükemmel bir şey olduğunu bir kez daha algılıyorum.Mesela bir öğrencim önceki gün harfleri hiç kavrayamazken,ertesi gün şakır şakır okumaya başlıyor.Şaşırıyorum..

  ************************************

  Beynimizin kapasitesini yine beynimizle idrak ediyor olmamız hoş. :)

 2. https://www.facebook.com/notes/%C5%9Famil-%C5%9Fhapli-erkan/kalbimiz-di%C4%9Fer-beynimiz/10150627318671406

  buna ne dersin hocam…aevgiler…

  **********************************

  Hmm. Gözler de kalbin aynasıymış. Beyin kalp ve göz senkron çalışsa istedim. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette