Zekayı Dehaya Dönüştüren 7 Yöntem.

1. Perifer Vizyonu Geliştirin:

Gözlerinizi hareket ettirmeden çevredeki nesneleri görebilmeye “perifer vizyon” denir. Bir parkta banka ya da bir kafeye oturun. Dik durun ve dümdüz karşıya bakın. Gözlerinizi hareket ettirmeden çevredeki nesnelere konsantre olmaya, onları görmeye çalışın. Uygulama sonunda görebildiğiniz şeylerin listesini yapın. Aynı uygulamayı bir süre sonra tekrar deneyin ve görebildiğiniz yeni nesneler varsa bunları da listeye ekleyin.

Sebep: Bilimsel araştırmalara göre konsantrasyon ve odaklanma için çok önemli olan ve neurotransmitter acetylcholine denilen madde hafıza kaybında azalıyor, Alzheimer’de ise neredeyse tamamen yok oluyor. Bu görsel hafıza aktivitesi, beyindeki söz konusu maddenin kontrollü salınımını hızlandırır.

2. Uykunuzu İyi Alın:

Gece uykunuzu iyi alın. Uyuma güçlüğü çekiyorsanız yatak odanızın sessiz ve karanlık olmasına özen gösterin. İyi uyumak için rahatlama tekniklerini öğrenin, geç vakitte kafein almayın. Bilimsel araştırmalara göre uyku sırasında öğrenme ve hafızaya alma faaliyeti hızlanır. Çalışmalarda, yeterli süre uyuyamayan kişilerin gün içinde yeni bilgileri öğrenmede zorluk çektiği gözlenmiştir. Ayrıca, yeni bir şeyler öğrendikten sonra alınan uyku da bilgilerin uzun süreli hafızaya aktarılmasını hızlandırıyormuş.

3. Egzersiz Yapın:

Bisiklet kullanın, yüzün, yürüyüş yapın… Böyle fiziksel aktiviteler beyin sağlığı için önemlidir. Fırsat buldukça bedeninizi eğitecek faaliyetlerde bulunun.

Sebep: Son araştırmalara göre egzersizin, beyinde hafıza ve bilgi depolamadan sorumlu merkez olan hipokampus üzerinde pozitif etkileri var. Ayrıca, düzenli egzersizin de Alzheimer başlangıcını geciktirdiği belirtiliyor.

4. Arnavut Kaldırımında Yürüyüş Yapın:

Hâlâ kaldıysa, Arnavut kaldırımında yürüyüş yapın. Olmazsa benzer taşlı ve engebeli yollarda yürüyün. Düz olmayan engebeli yüzeylerde yürümek, iç kulakta bulunan ve dengeden sorumlu vestibül sistemi geliştiriyor.

5. Plastik Topla Egzersiz Yapın:

Topu havaya atıp yakalayın. Eğer bunda iyiyseniz, ufak oyunlar da yapabilirsiniz. Duyulara hitap eden bu tür aktiviteler beynin görsel, dokunsal, el göz koordinasyonu merkezlerini güçlendirir.

6. Bir Müzik Aleti Çalın:

El göz koordinasyonunu geliştirmek için bir müzik aleti çalın. Müzik aleti çalmak; duymak-dinlemek, hassas el hareketlerinin kontrolü ve yazılı notaları (görsel) müziğe (hareket ve ses) çevirmek gibi farklı beyin fonksiyonları arasında bağlantı kurulmasına yardımcı olur.

7. Diğer Elinizi Kullanın:

Eğer sağ elinizi kullanıyorsanız sol elinizi, sol elinizi kullanıyorsanız sağ elinizi kullanmak üzere aktiviteler yapın. Mesela dişinizi diğer elinizle fırçalayın, bu konuda oldukça iyi olana kadar devam edin. Daha sonra diğer elinizle yeme egzersizi yapabilirsiniz. Bu alıştırma daha önce yaptığınız bir aktiviteyi, yeni ve daha çok çaba isteyen bir öğrenme konteksinde başarmanızı sağlayacaktır. Bu, diğer beyin tabunuzun daha da aktifleşmesini sağlar. Siz yeni maharetler edinince milyonlarca nöron arasında yeni bağlar kurulur.

Kaynak: Genç Bilişim Dergisi’nin Mayıs-Haziran 2011 69′ncu sayısından alıntılanmıştır. Hazırlayan: Özlem Kocukeli

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

7 Cevaplar Kime:“Zekayı Dehaya Dönüştüren 7 Yöntem.”

 1. Diger eli kullanma isi iyiymis. Denemeye basliycam. Lisede iken bir ogretmenimiz iki eli ile birden ayni anda yazabiliyordu (farkli cumleler dahi) demek calisinca oluyor.

  *************************************

  Öğretmenin yeteneğine şapka çıkartıyorum. Bu arada tersten yazı yazmak da alıştırmalardan biri. :)

 2. .şimyilecnelğe kamzay netsreT

  ******************************

  (: ¡ɐʞıɹɐɥ ɐp ʞɐɯnʞo uǝʇsɹǝʇ

 3. Yine güzel bir paylaşım daha… Ailemde parkinson ve alzheimer hastaları var, genetik mirasımı karşılamada yardımcı olacak, özellikle ilk madde, uygulaması da çok hoş, oyun gibi…

  Teşekkürler….

  **********************************

  Vücudumuzdaki her yapı zamanla yıpranır. Fakat beynimiz çalıştığı sürece gelişimini sürdürür. Onu devamlı çalıştırmalıyız. Hoş bazen fazla çalıştığında kendi kendini yıpratmak istediği zamanlar da olmuyor değil. :) ( Ufka bakar, aslında perifer vizyon çalışması yapıyordur.) :)

 4. misafir says:

  hemen başlayayım bunlara.

 5. Güzel fikir. :)

 6. Leyla says:

  Paylasimlariniz gercekden cok deyerli. Iyiki varsin YesOyumbenYes Smile

  ********************************

  Paylaşımlar onu okuyanlarla değerleniyor. Siz de iyi ki varsınız. Teşekkürlerimi sunuyorum. :)

 7. Leyla says:

  :peluk

  *************************

  :bingung: :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette