Coğrafi Konum

Avrupa’da ya da Amerika’da doğsam acaba Müslüman olur muydum diye merak etmiyor değilim.

Bu durum beni çok düşündürüyor…

Zira Batı’da doğup da Müslüman olanlar ne kadar az ise, Doğu’da doğup da Hıristiyan olanlar da o kadar az…

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

8 Cevaplar Kime:“Coğrafi Konum”

 1. Olay, doğuda veya batıda doğmaktan ziyade, ne tür bir ailenin ferdi olarak doğduğunla ilgili bence. Yani Avrupa’da Hıristiyan bir ailenin ferdi olarak doğarsan, elbette otomatikman Hıristiyan; burada Müslüman bir ailenin ferdi olarak doğarsan da otomatikman Müslüman olursun. Bunu kabul etmek, birçok kişiye zor geliyor nedense. Bir ortamda, “Eğer bir Avrupa ülkesinde Hıristiyan bir ailenin çocuğu olarak doğsaydım, elbette Hıristiyan olacaktım, dahası sonradan dinimi değiştirip Müslümanlığa geçmek de aklımın köşesinden bile geçmezdi. Tıpkı şimdi dinimi değiştirip Hıristiyanlığa geçmeyeceğim gibi” dedim. Herkes şok olup bana baktı. Cesaretime hayran kaldılar!:)) İyi de bunun cesaretle ne ilgisi var ki. Gerçek değil mi Allah aşkına? Bunu dile getirmekle, dinimize hakaret ettiğimi düşünmüyorum.

  *************************************

  Bunu dile getirmekle; fikirlerini rahatlıkla ifade edebilecek bir medeni cesaret ve entellektüel boyuta sahip olduğunu göstermiş olursun. Üstelik salt gerçeğin sözel ifadesi bu.

 2. Bunu ben de merak etmiştim küçükken. :D Neye inandığımızdan çok nasıl yaşadığımızdan sorumlu olduğumuzu anladıktan sonra merak etmeyi bıraktım.

  ***************************************

  Ben yaptım. Sorumlusu benim. İşte iki güzel cümle.

 3. misafir says:

  batı’da doğmuş bir müslümansanız da ortaya karışık bir şey oluyorsunuz :)
  çok küçük yaşlarda öğrenmiş olduğum bir şey insan olmanın her şeyin, her dinin üstünde olduğu. çok kültürlü bir ortamda değil de kendi ülkemde doğmuş olsam gene aynı düşünce sistemine sahip olur muydum, misal yunanlı’ları veyahut kiliseleri bu kadar sever, bu kadar ön yargısız olur muydum onlara karşı bilmiyorum tabi. ki ben tüm bunları kendim keşfettim, hiç birşey empoze edilmedi bana.

 4. İnsan kendi keşfedebilen nadir canlılardan. Ülkemde o kadar çok ahlaksız dindar var ki kavramları irdelerken bu kitleyi göz ardı edemiyorsun. Ne yazık ki dünya üzerinde bu kadar çok ahlak yoksunu dindarın olduğu başka bir coğrafya tanımıyorum. Sanırım sıkıntı buradan kaynaklanıyor. :(

 5. misafir says:

  evet haklısınız fakat “dindar”, o kişiler göz önünde bulundurulduğunda, yanlış kullanılan bir kavram bence. çünkü hem dindar hem kötü ahlaklı olunmaz. hiç bir dinde.
  tekrar ifade edeyim, söylediklerinize sonuna kadar katılıyorum. parantez açma gereği duydum sadece.

 6. İşte ülkemi gezegenin diğer yerlerinden ayıran bir özellik bu. Olmaması gerekiyor ama oluyor…

 7. misafir says:

  :bingung:

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette