Don Juan Öğretisi / Carlos Castaneda 2

“Davranışlarının önemine inanıyorsun. Aslında hiç de önemli değildirler. Ama, hiçbir şey önemli değilse benim neden ölmeyi değil de yaşamayı seçtiğimi soruyorsun. Çünkü yaşam hakkında düşüncelere sahipsin. Aynı şekilde, görmek hakkında da belli düşüncelerin var. Fakat görmek eylemi düşünce ile tanımlanamaz. Sana tanımlamamı istiyorsun. Aynı şekilde kontrollü deliliği de tanımlamamı istiyorsun. Sana tek diyebileceğim. Kontrollü delilik ile görmek yetisi ilişkilidir. İkisini de açıklamaya düşünce yetmez.” (Kartal’ın Armağanı)

Bilge savaşçı en basit hareketlerinin bile sorumluluğunu yüklenir. Sabırla bekler ve neyi beklediğini bilir. İnsanları mutsuz eden onların geçici istekler olduğunu bilir. Geçici gerçekler, hazlar ve dünya nimetleri onun için hiçbir önem taşımaz. Bu bakımdan hiçbir beklentisi yoktur. Fakat Hakikat ’ten ona ulaşan ufacık bir hediye veya bilgi kırıntısı onun için büyük değer taşır.

Bilge kişi dünya nimetlerini önemsemediği için olaylara gülerek tepki verir. Bol bol ve her fırsatta güler. Çünkü hakikat bilgisi sayesinde, bu olayların ne derece önemsiz olduklarını bilmektedir. Gülmek eylemi altta yatan hakikatin farkındalığı ile ilgilidir. Bilge savaşçı farkında olan kişidir. Çünkü büyücü olmak demek, diğer insanların fark etmediklerini farkı edebilmek demektir. Büyücü öncelikle kendi ölümünün her an gerçekleşebileceği olgusunun farkında olmalıdır. Eğer bu farkındalık olmasa alelade bir insandan farkı olmaz ve yaşamına mistik bilginin gücünü katamaz.

“Büyücü” demekle büyü yapan kişiyi kast etmiyorum. Büyücü, evrenin gizemli olduğunu ve bu evreni akıl mantıkla açıklamanın mümkün olmadığını, ancak mistik yoldan (misterion=gizemlilik) deneyimleyerek (katılımla) anlamlandırılabilir olduğunu kabullenen kişidir. Büyücünün yolu akıl ve mantık yolu değildir. Onun yolu sezgi, iman ve cesaretle bilinmeyen ve belki de bilinmesi mümkün olmayan gizemli bir âlemde dolanıp tecrübe kazanma yoludur. Kazanacağı tecrübeye hayat tecrübesi denemez. Çünkü onun amacı bu yaşamda güçlü olmak değil, mistik âlemleri keşfederek güçlü bir rüya bedeni oluşturabilmektir. Rüya bedenden ne kast edildiğinden ilerde söz edeceğim.

Gören büyücü için insan bir enerji kozasıdır. Bu enerji kozası iki kolumuzu yana uzattığımızda kapsadığımız hacıma kadar uzanır. İnsanın fiziksel bedenini saran ve adına günümüzde “Astral Beden” denen enerji yumağına benzer. İnsanın asıl benliği, gerçek karakter yapısı bu kozada belirgindir. Bilge savaşçı, yani büyücü, bu kozayı görebildiği için insanları asıl hakikatleri ile görür ve bilir. Buna sezgisel bilgi desek de büyücü için bu bilgide hiçbir tereddüt ve şüphe yoktur. Bilge savaşçı görüşü sayesinde kesin bilgiye ulaşır. Gerçeklik bilgisine gözlerle değil bedenin algılama noktasından bakılarak ulaşılır.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Tek Cevap Kime:“Don Juan Öğretisi / Carlos Castaneda 2”

  1. Nilay says:

    bu müthişmiş ama hemen edinmeli : )

    *****************************

    Castaneda huzur verir. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette