Göz Erişim İpuçları

 

NLP’nin kurucularından olan, Richard Bandler’ın konuşmakta olan insanları gözlemlerken fark ettiği bir davranış kalıbıdır. Bandler, konuşmakta olan kişilerin gözbebeklerinin sık sık farklı yönlere gittiğini, bu sırada kullandıkları kelimelerin de farklı temsil sistemleriyle örtüştüğünü gördü. Bu sistem insanların çok büyük çoğunluğunda aynıydı, bazı kişilerde ise sağ ve sol taraflar yer değiştirmiş şekildeydi.

Belli bir süre insanların konuşma sırasında baktıkları yönlere dikkat etmek isteyebilirsiniz. Bu sırada hangi kelimeleri kullandıklarını analiz etmeyi deneyebilirsiniz. Bir süre sonra, karşınızdaki kişinin ne düşündüğünü kolayca takip edebileceksiniz ve bunun için hiç çaba sarf etmeniz gerekmeyecek.

Görsel Tasarlama: Kişinin daha Önce hiç görmediği şeylerin görüntüleri.

Kişi bir şeyi kafadan uydururken görsel kurgulama kullanırlar.

SORU: “Odanız mavi olsaydı nasıl görünürdü?”

Görsel Hatırlama: Görüntüleri hafızadan görmek, daha önce görülen şeyleri hatırlamak. (Ayrıca bazı insanlar gözlerini kısarak görsel hatırlanana erişir.)

Soru: “Çocukken odanız ne renkti?”

İşitsel Tasarlama: Kişinin daha önce hiç duymadığı sesleri uydurması.

Soru: “Eğer Cem YILMAZ gibi sesim olsaydı nasıl olurdu?”

İşitsel Hatırlama: Daha önce duyduğunuz sesleri veya kendi kendinize konuştuğunuz şeyleri hatırlamak.

Soru: “En son ne söylemiştim?” Veya “Annenin sesini hatırlıyor musun?”

Kinestetik Dokunsal (Duygular, dokunma duyusu)

Duygulara erişmek için genellikle bu yöne bakarsınız.

Soru: “Islak bir halıya dokunmak nasıl bir duygudur?”

İç Diyalog (İşitsel Dijital)

Kendi kendinizle konuşurken (iç diyalog sırasında) gözleriniz bu yöne bakar.

Soru: “ İstiklal Marşını kendi kendinize ezberden okuyabilir misiniz ?”

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette