Szondi Testi

20. yüzyılın ünlü psikiyatrlarından Macar Leopold Szondi tarafından hazırlanan bu test, görsel imgelerden yola çıkarak, bizim bastırılmış duygularımızı özellikle de korkularımızı bularak, onların hangi yollarla su yüzüne çıktığını keşfetmeyi amaçlıyor.

Aşağıdaki portrelere dikkatlice bakın ve ıssız bir ormanda karşılaşmaktan en çok çekineceğiniz şahsı seçin. Her şahıs farklı bir anlamı temsil etmektedir. İki kişi arasında kalıyorsanız, ikisinin de değerlendirmesine göz gezdirin.

Szondi Testi

Progress:

Şahıslar Arasından Size En Korkutucu Geleni Hangisi?

 

Szondi testi, 1935 yılında Macar psikiyatrist Leopold Szondi tarafından geliştirilmiş bir kişilik testidir. Freud’un psikanaliz teorisinden farklı olarak insanların derin iç itimleri üzerine kuruludur.

Diğer kişilik analizi testlerin aksine sözel değildir. Test uygulanırken kişiye bir dizi fotoğraf gösterilir ve kişiye bunlardan sevimli bulduğunu ve sevimsiz bulduklarını işaretlemesi istenir. Szondi’ye göre her bir görüntü denek üzerinde içsel bir çağrışıma yol açmaktadır.

Szondi’nin iç itim teorisine göre her insanda 8 iç itim çeşitli derecelerde bulunmaktadır. Bu iç itimler şunlardır:

Szondi testi psikolojide devrim niteliğinde kabul edilmiştir. 1959’da Szondi Society adlı topluluk kurulmuştur. Merkezi Zürih’te olan Szondiana adlı bir bilimsel dergi de topluluk tarafından yayınlanmaktadır.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz:

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

2 Cevaplar Kime:“Szondi Testi”

 1. BettyBoop says:

  Amanın test çalışıyor. 4 dedim tırstım. 😄

  **************************************

  Szondi işi biliyor sanırım. :)

 2. Funda Topcu says:

  7

  ***************************

  Yardım istemeksizin yaşamak huzur verici olsa gerek. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette