Evrenin Sırları…

32 adet metronomu statik bir yüzey üzerinde birbirinden bağımsız tetiklediğinizde belirsiz bir şekilde salınırlar. Ancak onları sabit olmayan bir yüzey üzerinde hareketlendirdiğinizde büyüleyici bir durumla karşılaşırsınız. (Aşağıda yer alan videoda bu ilginç olayı gözlemleyebilirsiniz. )

Salınıma giren bir metronomun enerjisi çevresindeki tüm metronomlara etki edecektir ve bu etki bir önceki metronomun salınımıyla eşit olana kadar devam edecektir. Tüm bu metronomların haberleşmesi ve enerji transferi üzerilerinde bulundukları hareketli yüzey tarafından kolay bir hale getirilmektedir.

Belki de Nikola Tesla’nın da söylediği gibi; Evrenin sırlarını keşfetmek istiyorsak, enerji, frekans ve titreşim açısından düşünmeliyiz.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

18 Cevaplar Kime:“Evrenin Sırları…”

 1. free kaz says:

  doğru düzgün görüşmediğim alakasız birini düşünüp 2 dakika sonra arabasıyla önümden geçtiğindeki duyguyu hatırlattı…

  *******************************

  Deja vu hoş bir duygu. :)

 2. Sınıfıma böyle bir zemin lazım:)

  *********************************

  Neden olmasın? :)

 3. alper taş says:

  masa sallanıyor ve zamanla hepsine eşit dengeyi sağlıyor fark ederseniz.

  ******************************

  Güzel bir tespit. Yazıda da belirttiğimiz gibi hareketli yüzeylerde bu sonuç alınıyor.

 4. buradan yaptığım çıkarım dünya döndüğü için insanların da dönek ve güvenilmez olduğu :)

  ***************************************

  Sanırım dünyanın dönmesi gezegenin her bölgesinde farklı sonuçlara sebebiyet veriyor. Ama bulunduğumuz coğrafyaya baktığımda haklı olma ihtimalini çok yüksek görüyorum.

 5. güzeldi, teşekkürler.

 6. Rica ederim. :)

 7. aynı evde yaşamaya başlayan kadınların veya çok yakın arkadaşların, aylık döngülerinin bir süre sonra eşitlendiğini biliyor muydunuz:)

 8. Evet beyin ile ilgili bir kitap okurken dikkatimi çekmişti ve çok etkilenmiştim. İnsanlar birbirinden sandığımızdan daha fazla etkilenebiliyor. :)

 9. Cengiz BUDAK says:

  Askerler buna “yanaşık düzen eğitimi” diyordu yanlış hatırlamıyorsam :) Şaka bir yana, zemin metronomların kinetiğine uyum sağlamasa o metronomlar sittin sene senkronize filan olamazlardı. Sanki aralarında haberleşme varmış gibi “sattıkları” şey rezonansın zemin hareketi üzerinden ortalama değere ulaşıp paylaşımı. Sonlara doğru zemin salınımı ne kadar artıyor farkettiniz mi? Bence çok da karmaşık olmayan bir fizik gösterisi. Fakat çarpıcı olmuş. Teşekkürler paylaşımınız için.

  ******************************************

  Yanaşık düzen eğitiminde ortak zemin hareketsiz olduğu için senkronizasyon vakit alıyor sanırım. :)

 10. Muazzam bir görsel show :) öncelikle dikkatimi çeken sesin o muhteşem uyumu oldu…Metronomların enerjilerinin en üst seviyesinde yakaladıkları uyum harikaydı.Enerji seviyeleri düştükçe,başlangıçtaki o bağımsız salınımlarına geri dönüşlerini izlemeyi de isterdim…İşin özünde bu görsel ne kadar kısa ve öz bir döngüyü anlatmakta aslında :) Herşey başladığı noktaya geri döner mi? :)

  ***********************************

  “Her şeyin başladığı yere geri dönmesi” kavramını kanunlaştırabilmek için bu videonun yeterli olabileceğini düşünmüyorum. Ancak sadece bu videoya bakıp bunu diyebilmek mümkün. Belki de öyledir. :)

 11. Kim bilir belki de :) gördüklerimiz,duyduklarımız,hissettiklerimiz,düşüncelerimizi oluşturuyor…Düşünmek en güzel eylem✌?

  *********************************

  Belki de hayatın zorluklarıyla başa çıkmak, zihinde bir kale yaratmakla mümkündür: Bu zulüm fabrikasında kelimeleri tuğla yaptığım bir kale inşa ediyordum. Kalenin çimentosu düşünce. :)

 12. eskiden sadece ALİM’lerin Emekle ,Çalışarak ve “ÇOK ZAMAN SONRA” elde ettikleri “ŞEYLERE DAİR BİLGİ” artık herkesin Emek sarfetmeden ,hiç beklemeden ulaşabileceği uzaklıkta….Bu ise bilginin niteliğini değil ona ulaşılabilirliğinin zamanlamasını önemli kılıyor(umut vadeden hisseleri tahmin etmek,Vergi affının haberini önceden alabilmek,Tüketim beklentilerini tahmin etmek,vb).Çünkü Kapitalist Topluluklarda BİLGİ DE TÜKETİM MADDESİ’dir…Ona en Önce ulaşanlar,diğerlerini ALT EDER..BURADA KELLİ FELLİ PROFLAR’dan tutun da BİLGİ’yi öven bütün DEBDEBECİLERİN tek arzusu ,Bir ÇOBAN olan BİLGİ’nin SÜRÜSÜ’ne ait değil de KAPİTALİZME MAHKUM EDİLMİŞ/PRANGALANMIŞ BİLGİYE GARDİYAN olmayı seçmiş olmalarıdır…Özgür olmayan hiçbir yerde BİLİMSEL BİLGİ yoktur.JOHN LOCKE’nin pragmatizmi vardır…Eskiden Emek harcayarak Bilgiye ulaşılırken artık bu zahmetsiz bir hale geldi…

  *******************************************

  Belki de bilgiye nasıl ulaştığımızdan daha değerlisi hangi bilgiye hangi maksatla ulaşıyor oluşumuzdur. :)

 13. ZAMANIMIZIN MODASI,İŞE YARAMAYAN/GELİR GETİRMEYEN HERŞEY (buna BİLGİ de dahildir) ÇÖPTÜR!!!Bu direkt söylenmese de herkes tarafından sezinlenmekte ve uygulanmakatadır…

  *************************************************

  Enformasyon süzgecinin eleği bilgiden oluşur. Bu süzgeç ne kadar güçlü ise olayları sağlıklı değerlendirme ve kaliteli bir hayat sürme ihtimalimiz artar düşüncesindeyim.
  Entellektüel birikimin hammaddesi olan bilgiden nasıl faydalanılacağı konusu ise aklımıza kalıyor.

 14. Bu dini şarkı(Şathiye veya ilahi hangisi olduğunu tam seçemedim) tam da evrenin sırına dair…Sie için gelsin…https://www.youtube.com/watch?v=swNcvfQnwfc :D ,Ama melodisi çok güzel…umarım beğenirsiniz abimiz….

  ***************************************

  Teşekkür ederim. Önceden dinleme imkanım olmuştu. :) Hoş bir melodi.

 15. Betimlediginiz herşeyi gözümün önünde canlandırmaya bayılıyorum ? dünyanın en harika ve özel kalesi✌ herkes inşa etmeli ☺☺

  **********************************

  Hatta TOKİ bile işe dahil edilebilir. :)

 16. TOKİ ??? harikasınız ✌ elbette o kesimde faydalansın ???

  *****************************

  :)

 17. abimiz,ben bunu güncel siyaset ile irtibatlandırmak istiyorum…Şimdi bütün düşüncesini bir liderin(Cengizhan,Büyük İskender,Napolyon vb) iki dudağı arasına bağlayıp onunla eğilip onunla doğrulan yani senkronize bir siyaset tarzı, son dönemde maalesef Türkiyeye gark oldu…eee tabi Erdoğan dost ve düşmanlarını ani bir şekilde güncellemeye ve yeniden RE-Cognizance yaptıkça yani İdrakini değiştirdikçe etrafı da buna uyum sağlamak zorunda kalıyor…Erdoğan görüş değiştirip Fetullahı düşman ilan ettiğinde; etrafındaki ,partisindeki hiç kimse Erdoğan’a dönüp de yahu sen bir zamanlar ,cemaate destek verdiğin için biz de mecbur kaldık demeye cesaretini gösteremiyor….Şimdilerde Akp’nin içindekilerin %60’nın cemaatçi olduğu söyleniyor…Cemaatçi Akp’lilerin Küçük bir kısmı Tayyip erdoğan ile KAVGA İLK DEFA çıktığında SENKRONİZE oldular…Büyük bir kısmı ise bekle gör siyaseti izleyerek tarafsız gözükmeyi tercih etti…şimdi onlarda oluşturulan bu senkronizasyona dahil oldular..Aynı uyum sağlama süreçlerine Erdoğan Kürt Açılımına başlarken ve bitirirken de şahit olduk…açılım başlarken emir büyük yerden(ERDOĞAN) olduğu için ve TEHDİT VE DOST ALGISINI TEK BAŞINA “Liderin Duruşu” veya “Liderin Anlık Pozisyonları” BELİRLEDİĞİ İÇİN (DEVLETİN KURUMSAL AKLI DAHA ÖNCE BALYOZ,ERGENEKON İLE İLE DERDEST EDİLİP FETULLAHA TERKEDİLDİĞİ İÇİN) AKP’den Pkk’la olan açılıma utangaç başlayıp sonra bahaneler üretip , çözümsüzlüğün/terörün ERGENEKON’dan kaynaklandığını söyleyip sonra birden AÇILIMI İLİDER bitirdiğinde bu sefer tekrar LİDER’in duruşuna göre pozisyon almak ve gerekçe üretmek… .işte bu çok yüz kızartıcı,önemli olan LİDERE UYUM SAĞLAMAK DEĞİL,YANLIŞ YAPIYORSA ONU UYARMAKTIR…Padişahım çok yaşa demenize gerek yok,doğruyu adil olanı seçerseniz herkesin geleceği son noktaya siz çoktaaaannnn varmış olursunuz!!!tıpkı yukaridaki, örnekteki gibi…Abimiz inanın şu yukarıdaki videodaki olay bana MUCİZE gibi gelmedi…Şu anda AKP’liler de tıpkı bu videodaki gibi LİDERLERİ İLE SENKRONİZE olmaya çalışıyorlar…benim VİDEOYA DAİR ÖNGÖRÜME GELİNCE, Neden bir süre sonra eşitlendikleri sorusunun cevabı benim cevabım şudur: “ilk başlarda negatif ivmelenme yaşıyorlar ve belli bir süre sonra azalan bu ivmelenme sonucu belli bir direnç noktasından sonra hız azalmıyor ve sabit devam ediyor….yani hızlı başlayanlar için bir yavaşlama,geç başlayanlar için ise bir sabit bir noktaya(eşik noktası) daha erken ulaşma sözkonusudur…yani açısal momentum negatif ivmelenmeden dolayı azaldıkça giderek aynılaşıyorlar”…Matematikçi veya fizikçi değilim ABİMİZ TAMAMEN SALLAMASYON…size de ayıp ediyoruz biliyorum.. Momentum,ivmelenme gibi cakalı fizik terimleri kullanıp , fizik bilgim varmış gibi biraz caka satayım dedim sadece o kadar …vay arkadaş fiziğin sallamasyonu bile zor yahu!!!Affedin abimiz…!!!

  *************************************

  Bir gün gelecek ve tüm dünya gerçeklerin enerjisiyle umutla ve mutlulukla salınacaklar. :)

 18. Bir teorim daha var,tamamen senkronize olduğunu sanmamıza rağmen videdaki metronomların hareketleri her ne kadar eşit gibi görünse de ,insan gözünün algılayamacağı bir aralıkta, azalan da olsa sürekli bir zamansal fark ile gerçekleşmesidir…aslında hiçbiri mutlak anlamda senkronize değiller…tam olarak senkronize diyebilmek için aynı zaman noktasında enerjilerinin tükenip aynı anda statik hale geçmeleri gerekir…saniyenin milyarda biri kadar bile olsa hareeketleri aradasında fark olur ve bu mümkün olmaz gibi geliyor bana.

  ********************************************

  Nasıl ki her insan farklı bir evren ise her cisim de öyle bence. :) Evrenin bu çeşitliği hayatı daha yaşanılır kılıyor sanırım.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette