Adil Öksüz’ün Gizemli Kart Okuyucusu

Tamer Karslıoğlu “FETÖ’cülerde ele geçirilen hafıza kartlarının şifreleri 1 dolarların seri numaraları olabilir” dedi ve ekledi: Öksüz’e ait USB ve itirafçıların bilgileri birlikte değerlendirilsin.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin sivil yönetici olan Hava Kuvvetleri imamı Adil Öksüz ile ilgili soruşturma kapsamında Flash Bellek görünümlü hafıza kartı okuyucusu ele geçirildi. Bilirkişilerce yapılan incelemede söz konusu kart okuyucuda depolama alanına rastlanmadı.

Ancak Eski Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı’nda (GES) kısım amiriliği yapan kriptoloji uzmanı Tamer Karslıoğlu, bu flash bellek görünümlü kart okuyucularının sadece ele geçirilen kişide bulunan hafıza kartlarını çalıştırıyor olabileceği ihtimalini gündeme getirdi.

Polise teslim olan FETÖ üyesi “Salih” kod adlı bir öğretmen de 2015 yılından sonra örgütün “Süper İlcilik” adıyla yeni bir düzenlemeye gittiğini ve il ve ilçelerin bazılarının birleştirilerek belirli kişilere bağlandığını anlattı. FETÖ’nün “Süper ilcilere” 3 katmanlı özel şifrelemeli hafıza kartı okuyucusu şeklinde tasarlanan USB (Flash Bellek) dağıttığını anlatan itirafçı, örgütün tüm çalışmalarını bu USB’ler üzerinden yaptığını aktardı.

“ÖRGÜT ÜYELERİNE KART OKUYUCU ŞEKLİNDEKİ USB’LER DAĞITTI”

İtirafçı FETÖ üyesi, dağıtılan USB’lerin (Flash bellek) 3 katmanlı şifreleme yöntemiyle korunduğunu ve bilgisayara takıldığında boş gözüktüğünü belirterek, birkaç işlemden sonra şifre girilerek içeriğe ulaşılabileceğini anlattı. İtirafçı şu bilgileri verdi: “Bu USB’ler en az 32 GB’lık kart okuyucu şeklindedir. Bilgisayara takınca boş gözükür. USB’ler bilgisayarda çalıştırı seçilerek başlatılıp, karanlık ekran geldiğinde PSWRD veya SFR yazarak enter tuşuna basılır. Yeni çıkan ekranda CTRL+ALT+Y tuşalarına aynı anda basılır hemen arkasından CRTL+Y tuşuna tekrar basılır, böylelikle USB görünür hale gelir. USB’ye sağ tıklanarak çalıştır yapıldıktan sonra yeni bir ekran gelir. Oynat tuşu şeklinde bir tuş görünür o tuşa basılınca Windows ekranı gibi bir ekran gelir. Sonra TrueCrytp şifreleme programıyla kullanıcı şifresi girilerek USB açılır ancak herkesin şifresi farklıdır.”

“ADİL ÖKSÜZ’DE ELE GEÇEN USB KRİPTOLAMA CİHAZI OLABİLİR”

GES kısım amiriyken FETÖ kumpasına uğrayan TSK’nın elektronik ve bilişim konusunda sayılı subaylarından, kriptoloji uzmanı Yarbay Tamer Karslıoğlu hafıza kartı okuyucusu görünümlü bu Flash Belleklerle ilgili ilginç bir tespitte bulundu. Adil Öksüz’de ele geçen kart okuyucusu ile itirafçının verdiği bilgilerin birlikte değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çeken Karslıoğlu, “Bunu örgütün kullandığı bir kriptolama cihazı olma ihtimalini ciddi derecede inceleme değer buluyorum” dedi.

“USB GÖRÜNÜMLÜ KART OKUYUCULARI KIYAMET SİLAHI”

Bu tür ifadeleri okuduğunda kendisine neden kumpas kurulduğunu daha iyi anladığını vurgulayan Yarbay Tamer Karslıoğlu şu tespitleri yaptı:  “FETÖ itirafçısının ifadesi teknik açıdan incelendiğinde en dikkate değer husus bence; USB şeklinde kart okuyucusunda TrueCrypt şifreleme programının kullanıldığını ifade etmiş olmasıdır. Burada bir istihbarat örgütünün gizli haberleşme sisteminden bahsediliyor olabileceği sonucuna ulaşılma ihtimalinin çok yüksek olduğunu değerlendiriyorum. Zira 2014 yılında ortaya çıkan USB şeklinde  micro sd kart okuyucusu (Bad USB, Rubber Ducky) için siber dünyanın kıyamet silahı bile deniyordu. TrueCrypt de oldukça güçlü ve internetten kolayca erişebileceğiniz bir açık kaynak kod şifreleme programıdır.

Saklamak veya gizlemek istediğiniz dosyalarınız var ise TrueCrypt sayesinde bir sanal disk oluşturup, kullanmak istediğinizde sisteme bağlayıp sonra da sistemden ayırıp her şeyi tek bir dosyada kriptolayarak saklayabilirsiniz. Adil Öksüz’den ele geçirilen USB SD kart okuyucu ile itirafçı ifadesinde yer alan söylemler beraber göz önüne alındığında, bahsi geçen  SD kart okuyucusunun aslında örgütün kullandığı bir kriptolama yani şifreleme cihazı olma ihtimalini ciddi derecede incelemeye değer buluyorum.

“ELE GEÇİRİLEN HAFIZA KARTLARININ PAROLALARI 1 DOLARLARDAKİ SERİ NUMARALARI OLABİLİR”

Bunun yanı sıra, tırnak büyüklüğünde bir Mikro SD kartta günümüzde 256 GB veri saklamak mümkündür. Böyle bir küçük bir depolama birimi cüzdanda kolaylıkla taşınabilir ve güvenlik güçlerinin herhangi bir arama yapması durumunda kolayca yok edilebilir, hatta zorunlu hallerde hap gibi yutulabilir. Üstelik ifadede yer alan TrueCrypt gibi bir şifreleme programı kullanılıyor ise bu minik depolama birimi güvenlik güçleri tarafından ele geçse bile içindeki verilere ulaşma süresi ancak kullanılan parolanın gücü ile orantılı olacaktır. Güçlü bir parolayı kırmak yıllar hatta teorik olarak yüz yıllar alabilir. Belki de cüzdanda taşınan bir dolarların seri numarası kırılması çok zor bir parola olarak bile kullanılmış olabilir. Çünkü hem her kişide farklı, hem de oldukça güçlü bir parola uzunluğu sağlıyor. Kaldı ki bunun önüne veya arkasına kişinin kendisi ile ilgili karakterler yerleştirmesi de mümkün. Her zaman dediğim gibi karşımızda şeytani bir akıl ve bu aklın kullanabileceği uluslararası teknik bilgi mevcut. Her türlü güçlüklere rağmen güvenlik güçlerimizin, özellikle MİT’in teknik ekibinin çalışma azmi ve aklı ile her türlü zorluğu aşacağına ve bu şeytani örgütün tüm yöntemlerine ve gizli verilerine ulaşacağına inanıyorum.”

Can Özçelik

Gazeteden Okumak İçin Linke Tıklayınız!

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Tek Cevap Kime:“Adil Öksüz’ün Gizemli Kart Okuyucusu”

  1. AhSenVahBen says:

    Kumpas mağduru olmasına rağmen son nefesine kadar hizmet ve adalet yeminindeki bir vatanseverin, bilgi, deneyim ve tecrübe paylaşımından yararlanılması için gerçekten merak ediyorum, soru sormayı yeni öğrenmiş çocuk gibi ilgiyle merakla basit bir soru soruyorum -neye ihtiyacımız var ? :)

    *******************************

    Sanırım akla, rasyonel düşünceye, analitik zekaya, sağduyuya, meraka, her şeyden daha önemlisi toplumun her ferdi için adaletin gelecek adına yegane umut olduğu düşüncesine sahip olmaya ihtiyaç var. Bence her olumsuzluğa rağmen hala umut var, çünkü birisi merak edip neye ihtiyacımız olduğunu sorabiliyor, sorgulayabiliyor…

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette