Blink: Düşünmeden Düşünebilmenin Gücü (2005) / Malcolm Gladwell

“Olası bütün delilleri değerlendirmediler. Sadece bir bakışta toplayabilecekleri kadarını değerlendirdiler. Onların düşünüşleri “hızlı ve tutumlu” diye tasvir edilen türdendi. Sadece heykellere bakıyorlardı ve beyinlerinin bir tarafı bir dizi hızlı hesap yapıyordu. Herhangi bir bilinçli düşünce oluşmadan önce bir şey hissediyorlardı, tıpkı kumarbazların avuç içlerinde birdenbire ortaya çıkan ter gibi… Nereden bildiklerini biliyorlar mıydı? Kesinlikle hayır. Ama biliyorlardı.”

“Bir göz kırpışı, aylarca süren rasyonel analizler kadar kıymetli olabilir.”

“Göz açıp kapayıncaya kadar geçen sürede yaptığımız değerlendirmeler, uzun uzadıya düşünerek yaptığımız değerlendirmeler kadar iyi olabilir.”

Malcolm Gladwell

Malcolm Gladwell

1963’te Birleşik Kırallık’ta dünyaya gelen Molcolm Gladwell, İngiliz matematik profesörü bir baba ile Jamaika’lı psikoterapist bir annenin çocuğudur. Ontario’da büyüyen Gladwell, Toronto Üniversitesi’nin tarih bölümünden 1984’te mezun olur. Gladwell neredeyse on sene The Washington Post’ta çalıştı, önce bilim yazarı olarak, sonra da gazetenin New York City büro şefi olarak. 1996’dan beri düzenli olarak The New Yorker’da yazıyor. Time dergisi onu En Etkili 100 insan listesine aldı. Bir önceki kitabı Kıvılcım Anı: Küçük Şeyler Nasıl Büyük Farklar Yaratır (The Tipping Points: How Little Things Make a Big Difference) 2006’da yayımlandı. Bugüne kadar Blink yaklaşık 1,5 milyon adet sattı ve 25 dile çevrildi; ayrıca biri Blank: The Power of Not Actually Thinking At All olmak üzere iki parodi kitaba da vesile oldu. Blink yakın gelecekte bir film olarak da karşımıza çıkabilir çünkü kitabın film hakları Leonardo di Caprio 1 milyon dolara satın aldı.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

4 Cevaplar Kime:“Blink: Düşünmeden Düşünebilmenin Gücü (2005) / Malcolm Gladwell”

 1. kuyunun delisi says:

  Teşekkürler..

  **********************************

  Ben daha çok teşekkür ediyorum. :)

 2. Mustang says:

  birkiüçdört ve beş:”akdenizin nehirleri denize akar!” Allah Allah! ben bunu nasıl da hemencecik bilebildim…Vallahi hiç düşünmedim.Demek ki, beynim arka planda çalışıp bir anda bir analiz yaptı ve akdenizin nehirlerinin denize aktığını keşfetti…amanın!size de öğreteyim bu metodolojiyi,kasmıyoruz,beynimizi serbest bırakıyoruz!bütün çağrışımlara açığız,Uzaydan gönderilen radyo frekanslarına dahi duyarlıyız ((geçenlerde Rusya 93 ışık yılı öteden böyle bir freakns yakaladığını iddia etmişti)) evet tikkaaaatttt ve düşünceleriniz OUTPUTTT!!!herkes bulduğu yeni keşifleri ve buluşları yazsın lütfen…

  *********************************************

  Belki bir gün insanoğlu beyninin derinliklerinde farkında olmadan çalıştırdığı kodları çözme imkanına kavuşacaktır. İşte o zaman frekans yakalayan yerine gönderen olacaktır belki de. :)

 3. Çok ilgi çekici bir konu :) ve bunu yapıyoruz değil mi yaşamımızda? Nasıl yaptığımızı bilmiyoruz ama yapabiliyoruz:) ve doğru yaptığımızın algısını,sonucu gördüğümüzde de pekiştiriyorsak bunun adı 6.his olmaz mı? Bağdaştırabilir miyiz bununla? :)

  ****************************************

  Sanırım insanlar buna 6.hi diyor. :) Belki de 7,8 ve dahası bile vardır. :)

 4. Çok mantıklı ✌?

  ***********************************

  Oldukça. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette