İnsanları Gözünden Tanıyabilir misiniz?

 

Sadece insanların resimlerine bakarak onların kişiliği hakkında değerlendirmede bulunabilir misiniz? Aşağıdaki testte on kişinin resmi gösterilmektedir. Bunlardan bir kısmı yazılım dili geliştirme uzmanı bilim adamı, bir kısmı ise seri katildir.

İnsanların gözlerine bakıp onlar hakkında ne kadar doğru fikir sahibi olduğunuzu öğrenmek için testi uygulayınız.

İnsanları Gözünden Tanıyabilir misiniz?

Progress:

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

32 Cevaplar Kime:“İnsanları Gözünden Tanıyabilir misiniz?”

 1. Rahşan says:

  amanın ben iyi çıktım. adamı gözünden tanır, turnayı gözünden vururum

  ***********************************

  ( Aniden ayağa fırlar ve coşkuyla alkışlar. ) Tebrikler. :)

 2. 10 da 6 çıktı.iyi   bari  biraz şansım var :)

  ***********************************

  Yazılım mühendisleri fazla çalışmaktan pötürdemişler. Sanırım ondan oldu. :)

 3. 10 üzerinden 8.
   
  Gözünden tanırmıyım bilmem ama önyargılıyımdır. Baktım ki kırılmıyorlar (Al bak bir önyargı daha) vazgeçtim. Ben insanları gördüğüm anda % 100 değil ama %80 nedir ne değildir fikrim olur. Bu yüzden çoğu zaman kendimi bazı durumlardan kurtardığım olmuştur. =)

  **************************************

  Bence çok başarılı bir sonuç.
  Aslında sadece bakarak değil yıllarca beraber yaşasan bile insanları tanıyamıyorsun.
  Belki de insan tanımak diye bir kavram bile yoktur.
  Sadece tanıdığını sanmak vardır. :)

 4. miyavvv ne hani nerede pilavvv yavvv says:

  ben bu işte bir  akıl oyunu vardır diyerekten  içimden gelen şıkkı değil de tam tersini seçtim.ama iç sesim meğer doğruyu söylermiş…

  ***************************************

  Aslında bir akıl oyunu var: Hiç bir akıl oyunu olmaması. :)

 5. 8 çıktı

  *****************

  Tebrikler. :) Bence çok iyi bir sonuç.

 6. Merhabalar,
  Evet gözlerinden insanları tanıyabilmek mümkün. El ayasındaki parmak izlerimiz nasıl birbirine benzmiyorsa, bence gözler de birbirine benzemiyordur. Ama sadece gözleri görerek insanı tanımak pek mümkün değildir sanıyorum. Gözleri tanıyabilmek için onu yer aldığı çehreyle birlikte tanıyabiliriz sanıyorum.  Bunu hayalimde denedim ve bu karara vardım. Ama doğru, ama yanlış. Bu konuyu uzmanları daha iyi bilir sanıyorum.
   
  Paylaşımınız için teşekkürlerimi sunarım.
  Selam ve dualarımla birlikte ben sizi Refik-i A'la'ya emanet ediyorum.

  *************************************

  Zaten sadece bakarak insan tanımak oldukça iddialı bir yaklaşım.
  Kim kimi ne kadar tanıyabiliyor ki?

 7. atılgan says:

  Merhaba,
  bu testin ciddiyeti nedir?10 üzerinden 10 yaptım, bu ne anlama geliyor.
  ha bir de biraz daha sorum var lütfen cevaplar mısınız :)
   
  "Kendi alevinle yakmaya hazır olmalısın kendini: Önce kül olmadan nasıl yeni olabilirsin ki?" -Nietzsche
   
  Yukarıdaki söz uzun zamandır kafamı kurcalıyor.
   
  Sözün arkasında derin bir anlam varmış gibi geliyor ama bir türlü kavrayamıyorum, çıkaramıyorum. 
   
  1-) Burada "kendi ateşinle kendini yakmak" nedir? Kendi ateşin nedir? Kendini nasıl yakabilirsin? 
   
  2-) Kül olan biri nasıl yeni olabilir? kül olmaktan kasıt nedir? kül olmaktan kasıt beter olmaksa, beterin beteri olmaksa, beter bir halden iyi bir hale nasıl gelinir? genelde beter olan daha da beter olur. 
   
  3-) Yeni olmak için neden "kendimi yakayım". . . ? ? ? "Yeni" olmak ile kastedilen nedir? Mecazi ya da başka bir anlam taşıyormuş gibi geliyor bu sözcük bana. Bir insan neden "yeni" olmak istesin ki? Daha iyi olmak ister, daha güzel olmak ister ne bileyim. Ama, tamam, "yeni" olmak da isteyebilir ama her "yeni" daha iyi daha güzel mi demektir? 

  *****************************

  Bu testin ciddiyeti, sizin ona verdiğiniz değer kadardır.
  Doğrusunu söylemek gerekirse; test sonuçlarını aklıma gelen ilk şeyleri yazarak oluşturdum. Anlayacağınız bilimsel bir test değil.
  Ancak bilimsel olup olmamasından ziyade on kişinin resmine bakıp da onların hepsinin mesleği ya da karakteri hakkında doğru tahminde bulunmak kim ne derse desin tesadüf değilse ciddi bir yetenektir bence. :)
  Bu arada Nietzsche’nin “Kendi alevinle yakmaya hazır olmalısın kendini: Önce kül olmadan nasıl yeni olabilirsin ki?” sözünü kavrayabilmek için bu cümlenin geçtiği “Böyle Buyurdu Zerdüşt” kitabını, daha sonra da bu cümlenin geçtiği bölümü idrak etmek gerekir düşüncesindeyim.
  Kısaca kitap:
  “Nietzsche’nin en beğendiğim ve bütün düşüncelerini içerdiğini sandığım yapıtı. bir zerdüştün dağa çıkması, inzivaya çekilmesi ve aradan yıllar geçtikten sonra kalabalığa karışıp “tanrı öldü!” haberini yayması ile gelişen vaazlar bütünüdür. yapıtında hikaye dilinin kullanılmış olması, felsefe dilinden maada nietzsche’nin diğer yapıtlarına oranla okuma kolaylığı sağlamaktadır. konular teker teker, başlık açılarak ele alınır ve zerdüşt etrafına topladığı kalabalığı kendince bir hiçliğe sürükler. zerdüşt tarafında, o koca inzivanın ardından insanları sürekli bir anlayamama durumu söz konusudur. “nasıl oluyor da insanlar gözlerinin önlerine sürülen perdeleri bu denli görmezden gelerek perdelere adapte oluyorlar?!” temalı bir şaşkınlığı kitap boyunca ironik bir küçümseyicilikle kendini göstermeyi bilir. bu kitapta sarf ettiği cümlelerinin bir kısmı tam olarak anlaşılamamıştır. türkçemize:”böyle buyurdu zerdüşt” diye çevrilen kitabın ingilizce baskısının ismi ise:”thus spake zarathustra”dır. (http://www.itusozluk.com/goster.php/also+sprach+zarathustra)”
  Diğer yandan bir cümlenin anlamını derinden kavramak istiyorsak, o cümleyi sarf eden kişinin bunu hangi şartlarda, ne zaman, hangi ruh haliyle ve nasıl bir kompozisyonda sunduğunu irdelemek konuya açıklık getirecektir.
  İlgili bölümü aşağıda sunuyorum:
  “yalnızlığa çekilmek mi istersin, kardeşim? kendine varan yolu aramak mı istersin? biraz daha oyalan da dinle beni. “arayan kendisi kolayca kaybolabilir. her türlü yalnızlık suçtur” böyle der sürü. ve uzun zaman sen sürüdendin. sürünün sesi daha yansıyacak sende ve sen desen: “benim ortak vicdanim yok artık sizinle,” bir şikayet ve ızdırap olacak bu.
  bakın, ayni vicdan doğurdu bu ızdırabı ve son parıltısı o vicdanın senin kederinde yanıyor hala. ama sen kederinin yolunu, yani kendine varan yolu mu yürümek istersin? öyleyse göster bana buna hakkın ve kudretin oldugunu!
  yeni bir kudret yeni bir hak mısın sen? bir ilk hareket misin? kendi kendine dönen bir çark mısın? yıldızları da zorlayabilir misin sen kendi etrafinda dönmeye’? ah! öyle çok ki yücelikler için hırs! öyle çok ki çırpınışları muhterislerin! aç gözlünün ve muhterisin biri olmadığını göster bana! ah! körükten fazla bir iş görmeyen büyük düşünceler öyle çok ki: körüklerler ve daha da boşaltırlar. özgür mü diyorsun kendine? egemen düsünceni işitmek isterdim ‘ ben senin, bir boyunduruktan kurtuldugunu degil. boyunduruktan kurtulmaya layık biri misin sen? köleliklerini atarken, niceleri, son değerlerini de attılar.
  ‘ ne’den özgür? zerdüşt’e ne bundan? açıkça ama gözlerin söylesin bana: ne’ye özgür?
  kendi kötün ile iyini edinebilir misin sen kendine ve bir yasa olarak kendi iradeni asabilir misin kendi üstüne? kendi kendinin yargıcı olabilir misin, ve kendi yasanin intikamcısı? korkunç, kendi yasasının yargıcı ve intikamcısı ile yalniz kalmak. bir yıldız böyle firlatılır işte ıssız uzaya ve yalnızlığın buzlu soluğuna. bugün muzdaripsin henüz kalabalıktan, ey tek adam: tam daha cesaretin bugün, ve umutların. ama bir gün yalnızlık seni bezdirecek, iraden eğilecek bir gün ve cesaretin kırılacak. haykıracaksın bir gün: “ben yalnızım!”
  bir gün yüksekliğini görmeyeceksin artık, alçaklığıni ise pek yakından göreceksin; kendi yüceliğin korkutacak seni bir hayalet gibi. haykıracaksın bir gün: “her sey sahte!”
  yalnızı öldürmek isteyen duygular vardır; başaramazlarsa eğer, kendileri ölmeliler! ama buna senin yeter mi gücün, katil olmaya?
  kardeşim, “hor görme” kelimesinin ne olduğunu bilir misin? ve adaletinin, seni hor görenlere karşı adıl olmanın azabını? başka türlü düşünmeleri için hakkında, nicelerini zorlarsın; bunu pahalıya mal ederler sana. onlara yaklaştın, ama geçip gittin yanlarından: bunun için seni affetmezler hiçbir zaman. sen onlarin ötesine geçersin: fakat sen yükseldikçe, daha küçük görür seni hasedin gözü. en çok ama uçandan nefret edilir.
  “nasıl adil olabilirsiniz bana karşı!” demelisin sen,- “adaletsizliğinizi ben nasibim olarak seçtim kendime.” yalnıza onlar haksızlık edip çamur atarlar: ama, kardeşim, bir yıldız olmak istersen, buna karşın ışılda sen onlara! ve iyilerle adillerden sakin! kendi erdemlerini yaratanları severek çarmıha gererler onlar, – nefret ederler yalnızdan. kutsal basitlikten de sakın! basit olmayan her şey kutsuzdur onca; ateşle oynamayı da sever, – odun yığınının ve bağlanılan kazığın ateşi ile. kendi sevginin baskınlarından da !
  rastladığına pek çabuk el uzatır yalnız kişi.
  bir çoklarına elini değil, pençeni vermelisin ancak; ve pençenin dilerim tırnakları olsun.
  ama rastlayabileceğin en yaman düşman kendin olacaksın daima; mağaralarda ve ormanlarda sen pusu kurarsın kendine.
  ey yalnız kişi, kendine varan yolda yürürsün sen! ve kendi önünden geçer yolun senin, ve yedi iblisin önünden! sen kendine karşı inkarci, büyücü ve falcı, deli ve kuşkucu, uğursuz ve alçak olmalısın. kendi alevinle yakmaya hazır olmalısın kendini: önce kül olmadan nasıl yeni olabilirsin ki?
  ey yalnız kişi, yaratıcının.yolunda yürürsün sen: bir tanrı yaratacaksın kendine o yedi iblisinden!
  ey yalnız kişi, aşıkın yolundan yürürsün sen: kendini seversin sen ve bu yüzden hoş görürsün kendini, ancak aşıkların hor görmesi gibi. yaratmayı iste; seven, o çünkü hor gören! sevdiğini hor görmek zorunda kalmamıs kişi ne bilir ki sevmeyi!
  sevginle git yalnizligina, kardesim, yaratmanla git; ve ancak daha sonra adalet topallar senin ardindan.
  gözyaşlarımla benim, git yalnızlığına, kardeşim, kendinden öte yaratmak isteyeni severim ben, ve yok olanı böylece…(http://www.itusozluk.com/goster.php/also+sprach+zarathustra)”
  Aslında Nietszche’ni bu cümlesi için bir kitap bile yazılabileceğini düşünüyorum.
  Bunun yanı sıra cümle içerisindeki mecazi anlamını okuyucunun kendisinin keşfetmesinin cümlenin bize anlatmak istediği amacın özü olduğuna inanıyorum. Cümlenin anlamı Efsanevi Anka kuşunun hikayesinde yatmaktadır. Zira efsaneye göre Anka ( Simurg ) kuşu küllerinden yeniden doğduğu iddia edilen bir kuştur.
  Aşağıdaki Anka Kuşu efsanesini okuduktan sonra, cümlenin anlamı bir bilgenin imbiğinden akarak benliğimizi kaplayacak: ( Okuduktan sonra böyle bir durum yaşanmıyorsa problem yok. Hayat devam ediyor ve belki de daha mutlu bir şekilde de devam edecek. )
  Rivayet olunur ki, kuşların hükümdarı olan Simurg ( Zümrüd-ü Anka ya da batıda bilinen adıyla Phoenix ), Bilgi Ağacı’nın dallarında yaşar ve her şeyi bilirmiş. Bu kuşun özelliği gözyaşlarının şifalı olması ve yanarak kül olmak suretiyle ölmesi, sonra kendi küllerinden yeniden dirilmesidir.
  Kuşlar Simurg’a inanır ve onun kendilerini kurtaracağını düşünürmüş. Kuşlar dünyasında her şey ters gittikçe onlar da Simurg’u bekler dururlarmış. Ne var ki, Simurg ortada görünmedikçe kuşkulanır olmuşlar ve sonunda umudu kesmişler.
  Derken bir gün uzak bir ülkede bir kuş sürüsü Simurg’un kanadından bir tüy bulmuş. Simurg’un var olduğunu anlayan dünyadaki tüm kuşlar toplanmışlar ve hep birlikte Simurg’un huzuruna gidip yardım istemeye karar vermişler.
  Ancak Simurg’un yuvası, etekleri bulutların üzerinde olan Kaf Dağı’nın tepesindeymiş. Oraya varmak için ise yedi dipsiz vadiyi aşmak gerekirmiş, hepsi birbirinden çetin yedi vadi… İstek, aşk, marifet, istisna, tevhid, hayret ve yokluk vadileri…
  Kuşlar, hep birlikte göğe doğru uçmaya başlamışlar. İsteği ve sebatı az olanlar, dünyevi şeylere takılanlar yolda birer birer dökülmüşler. Yorulanlar ve düşenler olmuş…
  “Aşk denizi”nden geçmişler önce…”. “Ayrılık vadisi”nden uçmuşlar…”. “Hırs ovası”nı aşıp, “kıskançlık gölü”ne sapmışlar… Kuşların kimi “Aşk denizi”ne dalmış, kimi “Ayrılık vadisi”nde kopmuş sürüden… Kimi hırslanıp düşmüş ovaya, kimi kıskanıp batmış göle…
  Önce Bülbül geri dönmüş, güle olan aşkını hatırlayıp;
  Papağan o güzelim tüylerini bahane etmiş (oysa tüyleri yüzünden kafese kapatılırmış);
  Kartal, yükseklerdeki krallığını bırakamamış;
  Baykuş yıkıntılarını özlemiş;
  Balıkçıl kuşu bataklığını.
  Yedi vadi üzerinden uçtukça sayıları gittikçe azalmış. Ve nihayet beş vadiden geçtikten sonra gelen Altıncı Vadi “şaşkınlık” ve sonuncusu Yedinci Vadi “yokoluş”ta bütün kuşlar umutlarını yitirmiş… Kaf Dağı’na vardıklarında geriye otuz kuş kalmış.
  Sonunda sırrı, sözcükler çözmüş: Farsça “si”, “otuz” demektir… murg” ise “kuş”…
  Simurg’un yuvasını bulunca ögrenmişler ki; “Simurg – otuz kuş” demekmiş.Onların hepsi Simurg’muş. Her biri de Simurg’muş. 30 kuş, anlar ki, aradıkları sultan, kendileridir ve gerçek yolculuk, kendine yapılan yolculuktur.
  Simurg Anka’yı beklemekten vazgeçerek, şaşkınlık ve yokoluşu da yaşadıktan sonra bile uçmayı sürdürerek, kendi küllerimiz üzerinden yeniden doğabilmek için kendimizi yakmadıkça, her birimiz birer Simurg olmayı göze almadıkça bataklığımızda, tüneklerimizde ve kafeslerimizde yaşamaktan kurtulamayacağız. Şimdi kendi gökyüzünde uçmak zamanıdır…

  Sevgili Atılgan!
  Uç uçabildiğince ve belki de delilik hayatın kanatlarıdır!…

 8. Çok pis gaza geldim 10 da 9 doğru dedi   teyy teyyy teyy teyyy… :)

  Bir insan hakkında bir takım yargılara sahip olduğum da keşke yanılmış olsam dediğim anlar ve yanılmadığımı görmek çok kötü .. 
  Bu testten  ilk akla gelen bu oldu …

  **********************************

  Gaza gelmekte haklısın. :) Cidden oldukça başarılı bir sonuç bence de. (Zira yazılımcılar fazla çalışmaktan şekil değiştirmişler.)
  Bu arada haklı olabilirsin: Bazen yanılmamanın komplikasyonları yanılmaktan daha beter olabiliyor.

 9. Güzel test. İnsanları tanıma konusunda vasat olduğumu düşünürdüm, o kadar da değilmişim. 9 puan fena diil.

  ******************************

  Bence 9 puan ciddi bir sezgisel yetenek gerektirir. Tebrik ediyorum ve uzun süre yaşayacağını değerlendiriyorum. :)

 10. bide müzik kutusu görünür bir yerde yukarılar da falan gibi olsaydı pek güzel olacaktı .:)

  ****************************************

  Müzik zevki kişiden kişiye farklılık gösterdiği için en alta koydum.

 11. "yazılımcılar fazla çalışmaktan şekil değiştirmişler."

  maalesef,ben bu durumu yaşadım:(
  8 ile 10 arası gitti-geldi…
   

  ********************************************

  Resimleri kendim koymama rağmen ikinci bakışımda bile tereddüt ettiklerim oldu. :) Bence 8-9 arası muhteşem bir skor.

 12. Anjelika says:

  Aman yarabbim! Bana bişeyler olmuş… Ben bu testi yapmamış mıyım daha önce? Ama yorumum yok. Her neyse, şimdi testi yaptım, adamların yüzüne bakıp, bana hissettirdiklerine göre cevap verdim. Veee, inanılmaz bir şey; Yani kendim de inanmakta zorlanıyorum; Olabilir mi böyle bir şey? 10’da 10 çıktı sonuç. Erdim mi ben nedir? ROTFL

  *******************************************

  İşte budur! Evet erdin. Heyoo. :)

 13. sinem-fatih says:

  10da 8! fena gaza gelmistik hocam ta ki gaza gelmeyin yorumunuzu okuyana kadar :)

  *******************************

  Olsun yine de güzel bir sonuç bence. :)

 14. traVEL says:

  10 Soru üzerinden toplam Puanınız: 9

  *****************************

  Vışş. :)

 15. zeynepp says:

  10 üzerinden 9 ve kesinlikle atmadım öhöm öhöm Grin Grin

  ***********************************

  Hmm. İşte buna yetenek diyorum. :)

 16. seri katiller hakkında uzun uzun araştırmalar yapmış ve hepsinin fotosunu önceden görmüş olduğum için sonuç elbette ki mükemmel idi :)
  heh ama sonucu bile bile testi neden çözmüş olduğum konusunda hiç bir fikrim yok :party:

  ************************************

  Belki de bilgini sınamak içindir. Hmm, ama emin değilim çünkü can sıkıntısı da olabilir. :)

 17. ezzzzz says:

  allah aşkına bu nasıl bir şeydir 10 da 5 yaa çok kötü değil mi? Big Frown Big Frown Big Frown

  *****************************

  Kötü değil. Sonuçta geçer not. :)

 18. 10 da 10 cikti …cok seri katil filmi izlemekten artik bakislari tanimaya baslamisim galiba…ilginc bitestmis ..yorumlariniz da .. hemen gaza geldim okurken ve derin bi nefes aldim. Beat Up

  *********************************

  Çok başarılı! Tebrikler.

 19. başlarken “ben adamı gözünden tanırım!” diye başladım, ilerledikçe paranoyaklaştığımı farkettim.
  benzemiyor ama ya katilse? yani; her baktığım insan, yazılım mühendisi olsa bile bana potansiyel katilmiş gibi gelmeye başladı.
  sonuç “iyi” ama ben iyi değilim:)

  *******************************************

  İşin garip tarafı bu yazılımcılar da kod yazarak pötürdemiş ve seri katil kılıklı olmuşlar. Neyse geçti, sakin. :)

 20. Melek says:

  Ben 7 puan aldim güzel test gercekden

  ****************************

  Hoş bi şey. :)

 21. misafir says:

  tanımam. tanımama yardımcı olmuş olan şeyleri kabullenmekte zorlanırım üstelik uzunca bir süre. aptallıktır belki. belki de iyiye ve güzele olan inancımı yitirmemek adına yapıyorumdur bunu bilemiyorum. insanlar nasıl değişmiyorsa ben de değişemiyorum kolayına.

 22. Belki de insanları gözlerinden ziyade davranışlarından tanımak daha mantıklıdır.

 23. misafir says:

  bukalemun insandan gelme diyorlar. öyleymiş. eh pek de mantıklıymış :)

 24. Haklı olmak ihtimalin çok yüksek. :)

 25. misafir says:

  ne mutluymuş bana, ne mutlu… :)

 26. (İyice sevinir, aniden delirir. ) oh. :)

 27. misafir says:

  kolay deliriyorsunuz :)

 28. Sadece hatırlıyorum. :)
  :bingung:

 29. misafir says:

  :tabrakan:

 30. 10 da 10 yaptım.

  hemen dışarı çıkıp insanları izliyecem

 31. Harika bir fikir, derhal gözlemelisin onları. Her birini tek tek gözlemeli.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette