Disiplinli misiniz?

Şimdi biraz hayal kuralım. En sevdiğiniz yiyeceği düşünün. Çikolata, dondurma, pasta, patates kızartması, patlamış mısır gibi. Bu yiyeceğin şu anda  önünüzde olduğunu hayal edin. Aynı zamanda, önünüzde sadece 20 dakikanızı alacak küçük bir işiniz olduğunu düşünün. Önünüzde iki seçenek var: Yiyeceği şimdi yer, sonra işinize başlarsınız. Ya da önce işinizi bitirir, sonra sevdiğiniz yiyecekle kendinizi ödüllendirirsiniz. Hangisini seçeceksiniz? Bu basit seçim, özdisiplin spektrumunun iki uç noktasını tanımlar. Özdisiplini yüksek kişiler dürtülerini kontrol eder. Disiplinli ve düzenlidirler, kendilerini kontrol edebilme yetenekleri vardır. Özdisiplini az olan kişiler ise dürtülerine göre hareket eder, spontane eğlence düşkünü ve maceraperest olurlar.

Ancak her iki tarafında hem avantajları hem dezavantajları vardır. Özdisiplini yüksek olan kişiler yaptıkları işe özen gösterir ve nadiren hata yaparlar. Fakat bazen tutuculukları yüzünden riskten kaçınır, yeni fırsatları kovalamazlar. Özdisiplini az olan kişiler ise uyumlu ve esnektirler fakat düzensizlikleri ve çok fazla risk almalarıyla etrafındaki insanları deli edebilirler.

Bakalım siz bu alanda nasıl birisiniz?

Ne Kadar Disiplinlisiniz?

Progress:

Plan yapmaktan ve yapacağım işlerin listesini hazırlamaktan keyif alırım.

Genelde çabuk karar veririm.

Genelde her şeye önceden hazırlıklı olurum.

Karar vermeden önce dikkatli bir şekilde araştırma yaparım.

Risk almaktan hoşlanırım.

Etrafımdakiler spontane biri olduğumu söyler.

Mükemmelliyetçiyimdir.

Önceden plan yapmak hayatın heyecanını söndürür.

Dikkatli bir insanım ve yaptığım tüm işlere dikkatimi veririm.

Genelde yeni şeyler deneyen ilk kişi ben olurum.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

2 Cevaplar Kime:“Disiplinli misiniz?”

 1. feci risk alıyorum, frenler tutmuyor bazen ve kaybeden genelde ben oluyorum :) fakat bu beni durduruyor mu? vazgeçiyor muyum? asla. sonum hayrolsun inşallah Loser

  *************************************

  Büyük başarılar büyük risklerin olumlu sonuçlanmasıyla elde edilir. :)

 2. Tobby Dammit says:

  ”Siz özdisiplinli ve güvenilir bir insansınız. İnsanları asla hayal kırıklığına uğratmazsınız. Tüm bu özellikler sizi sadık bir dost ve düzenli bir örnek vatandaş yapar. ”
  Sanki biraz saçma. Ve disiplin problemlerim var. Question

  **************************************

  İnsanları hayal kırıklığına uğrattığınızı sanmıyorum. :)
  Bu arada yeteri kadar uzun süre ve dikkatlice bakarsak her şeyin çok saçma olduğunu fark edeceğimizi düşünüyorum. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette