Müzik ve Zeka İlişkisi…

“Iowa Eyalet Üniversitesinde yapılan testler, öğrenme faaliyeti sırasında barok müziğin kullanılmasının öğrenme ve hafıza gücünü yaklaşık yüzde 24 artırdığını göstermiştir. ( Nasıl yani?)

California Üniversitesi’nin Irvine’deki öğrenme ve hafıza Nörobiyoloji Merkezi bilim adamlarının yaptıkları bir araştırma, bazı müziklerle IQ arasında bir ilişki olduğunu açıkça ortaya koymuştur.

Bu araştırmada otuzaltı üniversite öğrencisi, önce I.Q. testinin sağ beyin yeteneklerini ölçen sorularıyla test edilmiştir. Testten sonra öğrencilere Mozart’ın “Re Majör, K 448 iki Piyanoluk Sonat’ı 10 dakika boyunca dinlettirilmiştir. Daha sonra öğrenciler hemen tekrar test edildiklerinde, I.Q. skorlarının önceki değerlere göre 8 veya 9 puan daha yükselmiş olduğu gözlenmiştir.

Fransız Tıp ve Bilim Akademileri üyesi Dr. Alfred Tomatis’e göre beynin elektriksel olarak şarj olmasında kulaklar anahtar bir rol oynamaktadır. Tomatis’e göre, beyin hücrelerindeki elektriksel enerjinin azalması konsantrasyonun bozulmasına ve yorgunluğa sebep olmaktadır. Bu durumda beynin de, piller gibi şarj edilmesi gerekiyor.

Tomatis beyin hücrelerinin enerjiyle şarj edilmesi yollarından biri olarak, 5000 ile 8000 Hz. arasında yüksek frekanslar ihtiva eden müziklerin dinlenmesini keşfetmiştir. Yıllar süren analizlerden sonra Tomatis, bu frekans aralığındaki seslerin Mozart’ın müziklerinde çok sayıda mevcut olduğunu tespit etmiştir. Tomatis’e göre, kulak salyangozunu dolduran, “corti” hücrelerinin titreşmesi jeneratör vasıtası görerek beynin yeniden şarj edilmesini sağlamaktadır.

Tomatis de ayrıca beynin şarj edilmesi için etkili olan diğer bir yakın müzik çeşidi olarak “largo barok müzik” parçalarına dikkat çekmiştir.” (Bir önceki yazıma istinaden yukardaki kısım kopyala yapıştır metodu ile blogda yer almaktadır.  Ne zevkli. oh.)

Ben ise beyni şarj edeyim derken motoru yaktım sanırım. Ehi. Okul yıllarında metal ve rock dinlediğim için mi böyle oldu?

Mozart’ın sonatını dinleyip zekanızı geliştirmek için soldaki oka tıklayınız.

Ive MENDES’den Casticais’ı dinleyip gevşemek için ise burdakine tıklayınız.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

15 Cevaplar Kime:“Müzik ve Zeka İlişkisi…”

 1. Anjelika7 says:

  :siul

  **************

  Aha zekam gelişti. ehi. :p

 2. İsmimi seviyorum.Babamların benim için düşündüğü en iyi şey olsa gerek…
  Müziği dinlerken içindeki tüm enstrümanları ayrı ayrı hissediyorum.Dinlemek gerçekten büyük zevk veriyor bana.
  Küçük yaşlarda sadece bir kemanın yahut gitarın sesi hoşuma giderken şimdi çok sesliliğin huzuru içinde dinlenebiliyorum.Yani müzik kalitesi yaşla doğru orantılı ilerliyor.
  Bir çok şarkıyı zihnimde tutabilme yeteneğim var.Bu,zekayla bağlantılı mı bilmiyorum:)
  Bu arada Mozart;”Moonlight Sonata”dinlemeyi ayrı bi seviyorummm.Dinlediklerim de hoştu.Şarkı aralarında beş on kez hapşursam da:)

  **********************************

  Müzik beynimle yolculuğa çıkmayı çok seviyor.
  Ne zaman sevdiğim bir parça dinlesem beynimi seyahate çıkartır. ( sanırım bi gün geri getirmicek. ehi.)
  Bu arada belki Mozart sadece zeka geliştirmiyor hapşırtıyor da?
  Bi de çok yaşa, iyi yaşa…

 3. Ha bir de hapşurmak değil hapşırmak:)
  Hemen yanlışımı düzelteyim:D

  **********************

  Müziği dinledikten sonra fark ettin değil mi?
  Valla geliştiriyo. ehi.

 4. Türkiye’nin eski hafıza şampiyonlarından biri largo müzik ile yabancı dil eğitimini bir araya getiren bir seti var.Almıştım ama kullanmak için disiplin de gerekiyordu. setten çıkmamıştı..

  **************************

  Olsun sen de barok müzik dinlersin… ( Ben denedim çok garip bi şey. ehi. Zeka pıtırdaması oluyor bünyede. )

 5. ZEKAMI ARTIK GELİŞTİRSEM DE BANA PEK BİR FAYDASININ OLACAĞINI SANMIYORUM.. 7 YAŞIMDAN BERİ PİYANODA ÇALDIĞIM TÜM KLASİK ESERLERİN BİR FAYDASI OLMADIĞINA GÖRE!!..
  AMA YİNE DE ZEVKLE DİNLEDİM..TEŞEKKÜRLER SEVGİLİ OYUMBEN.

  ******************************

  Dinlerken gelişiyorsa çalarken ne olur kimbilir?
  Dahisin sen.

 6. :rainbow:
  Bach Prelude’yi unutmuşsun…
  Yeter ki opera ve çin müziği olmasın….

  *************************

  Müzik beynimi titreştiriyor benim.
  Sanırım çin müziği dinlemedim hiç. Anımsamıyorum. Gerçi onların konuşmalarını dinlemek yetiyor. Az yağlı bir kapının tatlı ılık iniltisi gibi.

 7. :)
  müzik vazgecilmezim ..:)
  duygu halim o an ki tarzımı bellirliyor..
  bide ben bir önce ki feys yazını gözardı edip bu yazını paylaştım oh ne zevkli :)

  ****************************

  Gerçekten insan dinlediği müziğin kendisinde yarattığı duygu haline engel olamıyor. Acaba duygu halimize göre mi müzik dinliyoruz yoksa dinlediğimiz müzik bizi belli bir duygu haline mi sokuyor. Belki de her ikisidir…

 8. ezgi canlı örneği olmuş ozaman bu sayfayı birkaç sekmede açıp dinlemeli bu aralar oldukça ihtiyacım var sanırım…
  ek bilgide ben vereyim bari:)))
  insanın müzikle karşılaşması fetüs döneminde(gebeliğin 3.ayında)kalp atışlarının ritmini farketmesiyle başlar…sonra sırayla solunum,kendi devinimleri ve dış seslerle devam eder.gebeliğin 7.8. aylarında annenin dinlediği müziklere karşı fetüsün tepkileri ve kalp atış seviyesinin değişimleri gözlenir.

  ***************************

  Fetüs dönememi hatırlayamıyorum.
  7-8 inci aylarda arada bir tekme atıyordum sanırım.
  9’uncu ayın ortalarında nefessiz kaldığımı ve aniden popoma bir şaplak yediğimi anımsıyorum.
  Tohtura küfür edememiştim. Çok koymuştu bu bana. (Henüz bir küfür bilmiyordum. Ben de vıyakladım. oh. )

 9. mavikadife says:

  Zekama katkısı konusunda bir şey diyemem fakat Klasik müzik dinlemeyi severim.Hatta sürekli dinlerim ..Bu yüzden diğer müzikleri dinlerken, engelli koşmuş kadar yoruluyorum…
  örneğin Bach ya da Mahler ruhunuz yükseliyor ve diğer herşey küçülüyor…

  (tepe gözünü çıkarır ,gülümser)

  ***************************

  Dedim; müziğin bulutlarında uçmak gibisi var mı?
  Evet uçalım…

 10. Mozart dinlerken zekam ne ölçüde arttı bilemem ama Ive Mendes dinlerken kesin beynim boşaldı.Senin deyiminle oh.

  *************************

  Hoş ılık bir ezgi. İnsanı mutlu kılıyor. Dinlicem bi daha.

 11. valla annem bi yerde duymuş sanırım çok ısrar etti kızım ders yaparken mozart k 448 dinle diye bende kırmadım :) neyse dinlerken ne derece IQ seviyem arttı bilinmez ama pekte hoşuma gitmedi açıkçası barok dönem filan yok bende bunlar ama adam hurst dinlerim hoş o tam klasik mi onu da bilmiyorum Thinking sonuç olarak alışmaya çalışıcam yazın çok bilgilendirici olmuş teşekkür ederim :))

  ******************************

  Bir çeşit gıda işte. Üstelik beyne de iyi geliyor. Beyin obezi olalım. :)

 12. misafir says:

  gözlerimi kapatıyorum, gidiyorum sonra. gidiyorum… gidiyorum… gidiyorum…geri dönme olmasa keşke.

 13. Her gittiğin yer geri döndüğün yer olur bazen.

 14. dipçik says:

  ben bazen yüramda nota yazıyorum ritim tutuyorum… beynimin bana oyunları… midem neden yanıyor yaa offf :(

 15. Uyandığında o notaları yazarsan asla miden yanmaz. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette