Nöro-peptit

Bilim nöro-peptitlerin hipotalamus tarafından yapıldığını ve bu nöro-peptitlerin kimyasallar olduklarını biliyor. Örneğin labaratuvar hayvanlarını alıp beyinlerinin belli kısımlarına nöro-peptitler üreten elektrotlar bağlıyorlar. Sonra labaratuvar hayvanlarını kimyasalın salınması için belli bir kola dokunacak şekilde eğitiyorlar.

Labaratuvar hayvanı, açlığını, cinselliğini veya uyku ihtiyacını tatmin etmek  yerine nöro-peptini tercih etmektedir. Aslına bakarsanız deneydeki hayvanlar fiziksel olarak tükenme ve çökme noktasına kadar düğmeye basmaya devam ediyorlar. İşte stres bedenimize bunu yapıyor. Hayatımızdaki strese  öyle bağımlıyız ki artık bize hizmet etmediği halde işimizi bırakamıyoruz. Bize yaramadığı halde ilişkimize son veremiyoruz. Uyaran ve tepki, seçimlerimizi bulanıklaştıran kimsallar ürettikleri için seçimler yapamıyoruz. Ve ön lobu küçük olduğu için seçimler yapamayan bir köpekten farkımız yok.

-Joe Dispenza

Nöro-peptit istiyorum ben! ( Belli bir kola dokunur ve tatlı ılık bir gülümseme suratına yayılır… Ehi der. )

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

4 Cevaplar Kime:“Nöro-peptit”

 1. yorgun&argın ve de dargın says:

  http://olasievren.blogspot.com.tr/2013_06_01_archive.html,sitesinde dendiği gibi gözlem varoluşu etkiliyor mudur sizce???kulağa çok çılgınca geliyor…bu sitedeki yorumlar kişisel mi yoksa evrensel fizik kanunlarının anlatımı mı?beynimiz gerçekten şartlanmış bir şekilde sadece bazı şeyleri algılamaya yönelik formatlanmış bir ayarda mı???lütfen yardım edin,aydınlatın,bu konuda firkinizi çok merak ediyorum…sizce beynimizin illüzyonlarını gerçek mi sanıyoruz…biz GERÇEKTE yoğuz İSE olanın kaynağı ne ???maddi düşünüş ile fizik biliminin varacağı son noktada mıyız,gerisi sanal gerçeklik aleminin(matrix filmindeki gibi) bilinmezliğine mi uzanıyor???sanal ile gerçek arasındaki döngünün bağıntısını nasıl çözebiliriz???mutlaka bir bağlantı vardır illa ki???Allah’ım neden bu kadar saçmalamayı seviyom ben…herkeşe neşeli günler…

 2. misafir says:

  olumlu düşünelim, olumlu şeyler olsun o vakit.

 3. -Gözlem varoluşu etkiliyor mudur?

  İnsanoğlu beş duyu yeteneğiyle varoluşa ulaşmaya çabalar. Bence varoluş dediğimiz kavram beş duyunun ötesinde yer almakta. Zira sonsuz bir varoluş kaynağını sınırlı beş duyumuzla algılamamızın mümkün olmadığını düşünüyorum. Beş duyumuzun ötesine ulaşmayı başardığımızda varoluşu çok daha farklı deneyimleyebileceğimize inanıyorum. Ve gözlem her şeyi etkiler.

  -Bu sitedeki yorumlar kişisel mi yoksa evrensel fizik kanunlarının anlatımı mı?

  Her ikisi de. :)

  -Beynimiz gerçekten şartlanmış bir şekilde sadece bazı şeyleri algılamaya yönelik formatlanmış bir ayarda mı?

  Beynimizin fabrika ayarlarının amigdalada olduğunu düşünüyorum. Ancak bizim korteksimiz de var. Korteksimizi ne kadar çok kullanırsak ayarlamaları da o kadar fazla kendimize özgü bir hale getirebileceğimizi düşünüyorum.

  -Beynimizin illüzyonlarını gerçek mi sanıyoruz?

  Nedir ki gerçeklik? Hayalgücümüzün bir ürünü mü? Aslında bir kabustan uyandığımız anda rahatlayıp; “sadece bir rüyaymış” dediğimizde bunu teyid etmiş oluyoruz. Beyin bazen gerçekle, hayalgücünün ürettiği algıyı ayırt edemez. Çevreye baktığımızda aslında gerçekte gördüğümüz şeyi gerçekten ilk bakışta görebilmek için beynimizin büyüklüğü şu ankinin 250 misli olmalıdır. O kadar büyük beyni taşıyamayacağımız için beyin gördüklerinin geri kalanını kendisi tamamlar.

  -Biz gerçekte yoğuz ise olanın kaynağı ne?

  Gerçekliğin kusursuz bir tanımı olmaması bizim gerçekte yok olduğumuz anlamına gelmemekle beraber varlığımızı düşünsel boyuttan bağımsız tanımlamamıza da yardımcı olmaz. Olanın kaynağı kaynağın kendisi sanırım. :)

  -Maddi düşünüş ile fizik biliminin varacağı son noktada mıyız? Gerisi sanal gerçeklik aleminin bilinmezliğine mi uzanıyor?

  Son nokta diye bir kavram olduğunu düşünmediğim için şu an sadece tekamül etme aşamasında olduğumuzu söyleyebilirim. Son nokta olmayınca gerisi de olmuyor.

  -Sanal ile gerçek arasındaki döngünün bağıntısının nasıl çözebiliriz?

  Keşke bunun kolay bir yolu olsaydı. Ancak kaos teoremi, kelebek etkisi, Laplace’ın şeytanı ve Ockham’ın Usturası kavramlarını içselleştirebilirsek cevaba bir adım daha yaklaşabileceğimizi düşünüyorum.

  -Mutlaka bir bağlantı vardır illa ki?

  Enerji korunum yasası gereğince ben evrendeki her şeyin birbirine bağlı olduğunu düşünüyorum.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette