Reklam / Sadece Köpekler Duyuyor

Bir saniye içerisindeki titreşim sayısına sesin frekansı denir. Birimi ise Hertz (Hz) dir. İnsan kulağının teorik olarak 20 Hz ile 20000 Hz arasını duyduğu söylense de, en iyi 250 Hz ve 3000 Hz arasındaki konuşma frekansı bölgesini duyar. ( Hangi yaşta hangi frekansları duyabildiğimizi Ses ve Beyin yazımda yayınlamıştım. )
Heinrich Rudolf Hertz’in doğum yıldönümü olan bu gün, sadece köpeklerin duyabileceği ancak insanların duyamadığı 17.000 Hz seslerin yerleştirildiği bir köpek maması reklamıyla karşılaşmış olmam sebebiyle bu yazıyı yazmaya karar verdim.
Reklam sektörü, teknolojinin imkanlarını zorlayarak da olsa hedef kitleye ulaşma konusunda çok yol kat etmiş durumda. Böyle giderse evcil hayvan besleyenler, sevdikleri varlıklara televizyon seyretme yasağı getirebilir diye düşünüyorum.
Bu arada yayına girmesinden önce 12 köpek üzerinde reklamın etkilerini araştıran firma, köpeklerin reklamı pür dikkat izlediğini tespit etmiş. ( Hı hı adamlar uçuyor!.. )
İşte tamamını sadece köpeklerin duyabildiği reklam filmi:

Reklamın yayına girmesiyle bazı köpek sahipleri de köpeklerinin reklama karşı gösterdikleri tepkileri yayınlamış:

Sanırım bu da sağır bir kopek:

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

7 Cevaplar Kime:“Reklam / Sadece Köpekler Duyuyor”

 1. :))))ilk reklamı izledim, Bücürük de yanımdaydı ama kedi olduğundan sanırım frekans tutmadı:)))

  **********************************

  Sanırım bücürük için kedi maması reklamı gerekiyor. :)

 2. şaka olmalı bu şaka şaka...ahh seni gidi oyumben bilader... says:

  oyumben hocam….ben reklam filminin tamamını duyuyorum…bu nasıl bir şakadır…mesela adamın ıslık çaldığını söyleyebilirim size…mesela çan sesi, zil sesi,one hundered,köpek havlaması,saksafon sesi,rüzgar uğultusu,bateri sesi,patinaj sesi,arabanın düşerken çıkardığı gıcırtı,vs…vs..ve filmin bitiş müziği…yavvvv gerçekten hiçkimse bu sesleri duyamıyor mu?şaka değil mi bilader?ahh seni şaka yapıyorsun dimi?

  *************************************

  200 ile 3000 hz arasında bir problem yok. Sağır olmayan herkes bu aralıktaki sesi duyuyor. :) Fakat 17.000 hz deki sesleri duymamız çok zor. Reklam filmine eklenmiş bu sesleri sadece köpekler duyuyor. Sonuçta biz köpeklerin duyduğu sesleri duyamıyoruz ama onlar bizim duyduklarımız ve buna ilave olarak haricindekileri de duyuyorlar.
  Anlayacağın reklamdaki seslerin tamamını sadece köpekler duyabiliyor. Fakat haklısın şaka gibi. :)

 3. çok şeker bayıldım ne hoş bi şey olmuş bu böle:)) köpeğim olmadığı için denemek mümkün olmadı:)))

  ******************************

  Bu bir köpek edinme bahanesi olabilir. :)

 4. Anjelika says:

  Çok güzel reklam. Reklamcıların yaratıcılıklarına bayılıyorum… Dog

  *************************

  Algılarımızla oynama sanatı. :)

 5. papaya says:

  Bende duymak istiyoooruuuummmm Cat 2

  ***********************************

  Neden duymadığını anlamak için bakınız: http://www.benoyum.com/?p=1700
  Bu arada belki de duymadığımız için çok şanslıyız. :)
  Ha bi de: “Ne istediğine dikkat et, ya sahip olursan?”

 6. misafir says:

  sırada ne var acaba? insan gerçekten merak ediyor.

 7. Şu an olanlar var. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette