Neden Yardım Yapıyoruz?

Artık düşünemiyorum. Düşünce organım paralize oldu. Ruhum emildi. Ekrana bakarken aklımı aldılar. Gazeteler, televizyonlar zihnime defalarca tecavüz ettiler.  Evet artık düşünemiyorum. Daha da vahimi düşünmek istemiyorum.

Ülkemde olup bitenlere artık ülkemin coğrafyası bile dayanamıyor. Sallanıyor, sarsılıyor, çatırdıyor, kırılıyor ve bizi sırtından atmak istercesine çırpınıyor. Daha bu sabah arabayla giderken radyoda canlı yayına bağlanan bir Van’lı vatandaş “hiç bir yardımın sahiplerine ulaşmadığını” söylediğinde hafsalam, depremde çürük bir binanın çökmesi gibi olduğu yere yığıldı. Radyodaki ses; “dün akşam daha 14 günlük bir bebek Van’ın soğuğunda gökyüzüne bakıp uyudu. Çadırımız yoktu, onu elbiselerimizle sardık” diyordu… Soğukta üşüyen 14 günlük bir bebeğin gözleriyle baktım gökyüzüne. İnsanlığımdan utandım.

Ülkem deprem bölgesinde ve daha önce yaşanmış depremlerden hiç ders almadığımız da apaçık. Tüm vatandaşlar yardım yapabilmek için seferber olmuş durumda. Devletin yapamadığını vatandaş insan olmanın gerekleriyle yapmaya çabalıyor kendi başına. Tüm sosyal medyadan yardım kampanyaları fışkırıyor. Baktığım her yerde deprem için nasıl yardım yapılacağını anlatan kampayalar görüyorum. Ve anlamaya çabalıyorum neden yardım yapıyoruz? Kimse bu soruyu sormuyor? Ama ben sormak istiyorum: NEDEN YARDIM YAPIYORUZ? Devletin görevi olan ve bunu profesyonelce yapabilmek için yıllardır bizden milyarlarca lira para topladığı bir afet için neden yardım yapıyoruz?

Hani deprem değil bina öldürür deniyordu ve binaların kontrol edilmesi ve sigortalanması için bir sürü kanun ve denetçi kurum oluşturulmuştu? Hani Adapazarı depreminden sonra Kızılay hakkında  bir sürü eleştiri yapılmıştı da güya bir çok şey değiştirilmişti? Daha bölgedeki çadır ihtiyacını bile tam olarak telafuz eden bir yetkili yok. Üstelik bu yetkililerin hiç Van’a gitmediği belli. Çünkü Van’da bu mevsimde çadırda yaşanamayacağını bilmiyorlar. Dahası giden yardımlar hiç bir koordine olmadığı için yağmalanıyor.

Diğer yandan, depremin ilk günü yardım yapmak isteyen İsrail’e trip yapıp sonra da peki hadi yardım edin diyenlerin amacını anlamış değilim. Zaten depremde kurtarma faaliyetleri ile ilgili ihtiyaç ilk bir kaç gün için gerekli değil midir? Üç gün sonra yapılacak yardım ancak cesetlerin toplanması konusunda olabilir bence.

Devlet görevini yapar, devletin yapacağı işi halk yardımla, kampanyayla yapmaya kalkarsa bu yardım bi boka yaramaz. Çünkü depremzedeler için ihtiyaç olan şey yardım değil hizmettir.

Ekonomik krizin teğet bile geçmediği, Ortadoğuya hakim dünya devi ülkemi hayretler içinde seyrediyorum.

Farkında mınısız bilmiyorum; Van’daki depremde yıkılan binalar değil. Bu depremle yıkılan, defalarca tecavüze uğramış aklımızdır…

 

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

5 Cevaplar Kime:“Neden Yardım Yapıyoruz?”

 1. Depremlerden sonra ilk hamle vergi koymaktır. Toplumun vergi ödeme eşiği yükselir. 99’dan sonra gelen vergiler hala ödeniyor. Eşiğimiz yükseldi. Bakalım şimdi ne var sırada.

  Devlet topladığı paraları karadelikte yok etmekte başarılı. Biz de o delikte yok olmakta..

  ******************************************

  Verginin ürünün değerinden daha fazla olduğu bir dönem yaşıyoruz. Yakında ürüne ve hizmete vergi değil, vergiye ürün ve hizmet gelecek. :)

 2. Anjelika says:

  :mewek2

  Olup bitenlerden utanç duyuyorum ekranlara baktıkça…

  Japonlar kadar olamadık, yazıklar olsun!

  ****************************************

  Yağmalalan kamyonları görünce kusasım geldi.
  Diyecek söz bulamıyorum.

 3. Ohooo bu soru “zurnanın son deliği”. Mesela biz şeriat hukukuyla yönetilmiyoruz değil mi? Zekat ve fitre şeri hukukun emridir ve bir vergi sistemidir . Biz aklımıza gelen her kaleme vergi veriyoruz aynı zamanda sadaka, zekat, fitre vb yardımlar da yapıyoruz. Devlet kasalarının taşması lazımdı , işin içinden çıkıp hesabı tutturunca bi zahmet haber ver :sorry

  ******************************************************

  Bu gün cevabı gazetede okudum. http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/19098600.asp
  Deprem vergileri 74 milyonun ihtiyacı için kullanılmış.
  İçim çok rahatladı. :)))
  Fakat bir şeyi merak ettim: Diğer vergiler ne için kullanıldı? Hani bu sadece deprem içindi?
  Neyse durmak yok yola devam…

 4. Eski bir çin atasözü var…
  Tecavüz kaçınılmaz ise zevk almaya bakacaksın…

  Bak ben tasvip etmiyorum ama çinliler söylemiş sadece türkçeye çevirdim…( Gözlerimi kıstım, yettiniz lan dedim, saldırttım, adamlarımı üzerlerine. Maşa diye birşey var, kullanırım.)
  Amiyane…
  Ben kullanmıyorum, bıraktım hadi canım hadi…
  Bıkmadım ama sındım sındım. Gayri ahlaki düzülmekten. Ve seyretmekten.
  Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir.
  Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır.
  Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.
  Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu,
  “Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır” demeyecektir.
  Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
  Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır.
  Genç, “Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir” diye düşünecek,
  ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır.
  Yine düşünecek, “Demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek” Onu hapse atacaklar
  Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp,
  haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek.
  Diyecek ki, “Ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım.
  Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.”
  İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği!

  Mustafa Kemal Atatürk Bursa, 5 Şubat 1933
  Ya silivriye ya da …

  ******************************************************

  Zevk alamıyorum. :( Çok kalabalıklar…

 5. Diyecek hicbirsey yok. Utanc uzuntu karisimi bir duygu…

  ********************************************

  Tüm duygular üzerime çullanmıştı bunu yazarken.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette