Kurtlarla Koşan Kadınlar (1992) / Clarissa Pinkola Estes

“Modern psikoloji aslında kadının derinliklerini ele almaz, onun özlemlerine gerçek açıklamalar getirmez, gizemlerine ışık tutmaz, ona zaman tanımaz. Estes yaşamı boyunca birçok kültürel gelenekteki eski öykülerin kadınların ruhlarıyla, vahşi doğalarıyla yeniden bağlantı kurmalarını sağlayabileceğine inandı. Yazar cantadora, yani eski öyküler derleyicisi olarak bilinir.

Kitabın adı, Estes’in kurtlar üzerinde yaptığı bir incelemeden gelmektedir. Kurtların canlı, sezgisel ve içgüdüsel doğaları ile davranışlarının kadınlarla birçok ortak noktası bulunduğunu gördü. Kurtlar gibi kadınlar da vahşi yanları yüzünden şeytan gibi görülmüş, yuvaları betonla kaplanmıştır; öte yandan birçok yabani kurt türünün yeniden artması gibi kadınların da kendi vahşi topraklarına kavuşmasının zamanı gelmiştir.

Kitap genel olarak birçok insanı etkisi altında bırakmış bir eserdir. Sert Erkek Güçlü Erkek kitabının erkeklerin yaşamını değiştirdiği gibi, bu eser de çok sayıda kadının hayatında devrim yaratmıştır. Yaşamın hemen her evresinde mit ve öykülerle dolu olan bu eserin çok zengin olduğunu söylemek abartı sayılmaz.”

**************************************************************

“Hem vahşi hayat hem de vahşi kadınlar nesli tükenmekte olan türlerdir. Zaman içinde feminen içgüdüsel doğanın talan edildiğine, geri püskürtüldüğüne ve fazla yüklenildiğine tanık olduk. Kadın çok uzun bir zamandır vahşi hayat ve bakir topraklar gibi sömürülmektedir.”

“Sağlıklı bir kadın kurda çok benzer: dinç, hayat dolu, hayat veren, sınırlarının bilincinde, yaratıcı, sadık ve yerinde duramayan. Öte yandan bu vahşi doğasından ayrı kalmasıyla kadının kişiliği güçsüz, zayıf, hayalet gibi bir şeye dönüşür. Kadınların hayatları durağan ya da sıkıcı bir hal aldığında vahşi kadının ortaya çıkmasının vakti gelmiştir; artık ruhun bu deltayı sel gibi kaplayacak yaratıcı eylemler oluşması gerekir.”

“Modern kadının eylemlerinde belirsizlikler vardır. Kadının üzerinde herkese, her şey olması gerektiği gibi bir baskı vardır. Eski bilgilerin hiçbir hükmü kalmamıştır.”

“Vahşi doğanızla yeniden bağlantı kurmak çılgın bir heves değil, zihinsel ve fiziksel sağlığınız için yaşamsaldır.”

Clarissa Pinkola Estes

Clarissa Pinkola Estes Kimdir ? 27 Ocak 1945 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Indiana eyaletinde dünyaya gelmiştir. 1981 yılında Birlik Enstitüsü Üniversitesini bitirerek analist olmuştur.

Clarissa Pinkola Ester kim olduğunu bizzat kendisi şu şekilde ifade eder : “günümüzde neredeyse yok olmuş sözlü ve etnik geleneklerde yetişen Amerikalı bir şair, psikanalist ve travma sonrası uzmanı.” Bu ifadelerden de anlaşılacağı üzere Clarissa Pinkola Ester gelenek ve göreneklerine önem veren toplumcu bir şair olduğu gibi aynı zamanda uzman bir psikanalisttir.

Dr. Clarissa Pinkola Ester; şair, yazar ve doktorluk unvanlarının yanı sıra büyük bir aktivisttir. Kendisini sessizlerin hizmetine ömür boyu adayan bir aktivist olarak adlandırır. Kızılderili bir aileden ve yok edilmiş bir ulustan gelmesi de aktivist olmasında önemli bir rol oynamıştır. Kızılderili töresini devam ettirmeye çalışırken bir taraftan da anavatanlarından göçmek zorunda kalan göçmenlerin ve toplum tarafından ikinci plana itilen kadınların sözcülüğünü yapmaya kendini adamıştır.

Edebi olarak Dr. Clarissa Pinkola Ester, yazılarının büyük bir çoğunluğunu göçmenlere ayırmıştır. Çünkü kendisi de bir göçmen aileye evlatlık olarak verilmiş ve onların çektiği sıkıntıları, toplum tarafından ikinci plana atılmalarına şahitlik etmiştir.

Dr. Ester, bu durumu sanatçı kimliği ile şu şekilde ifade eder :

Hepimiz göçmeniz. Aslında ilk göçmen de Ruh’tur !..Ruh, ona karşı çizilen hayali bir sınırla geri tutulamaz; sıradağlar, nehirler veya insanların aşağılamasıyla tutulamaz. Ruh her yere gider, nereye giderse gitsin, Ruh yeni bir hayat getirir.

 

Clarissa Pinkola Estes Kitapları

Kurtlarla Koşan Kadınlar (Women Who Run With the Wolves: Myths and Stories of the Wild Woman Archetype)

Güçlü Kadını Çöz: Kutsanmış Annenin Vahşi Ruh için Lekesiz Sevgisi (Untie the Strong Woman: Blessed Mother’s Immaculate Love for the Wild Soul)

Sadık Bahçıvan: Asla Ölmeyenler Hakkında Bilge Bir Hikaye(The Faithful Gardener: A Wise Tale About that Which Can Never Die)

Hikayenin Hediyesi: Neyin Yeterli Olduğuna Dair Bilge Bir Hikaye (The Gift of Story: A Wise Tale About What is Enough)

Grimm Kardeşlerin Masalları; Estés tarafından 50 sayfalık tanıtım (Tales of the Brothers’ Grimm; 50 page introduction by Estés (BMOC/QPB special edition)

Bin Yüzlü Kahraman, Joseph Campbell Estés’in 50 sayfalık tanıtımı(Hero With A Thousand Faces, Joseph Campbell 50 page introduction by Estés)

Güçlü Kadın: Yüce Kutsal Anne’den, çağımızın öğretileri (Forte è la Donna: dalla Grande Madre Bennedetta, insegnamenti per i nostri tempi)

Büyük Annelerin Dansı: Büyük Madri’nin Dansı ( La danza delle grandi madri: The Dance of the Grand Madri)

Kaynak: www.munseat.com/clarissa-pinkola-estes-kimdir/

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette