Bağlamı Yeniden Çerçevelemek

Bağlamı yeniden çerçevelemek, muhtelif bir deneyim, davranış veya olayın, içinde oluşturduğu bağlama dayalı olarak ortaya çıkan farklı sonuç ve anlamlarla ilgilidir. Herhangi bir deneyim, olay veya davranış, meydana geldiği zaman mekan boyutunda çok farklı sonuç ve anlamlar üretebilmektedir. Örneğin: Yağmur kuraklık çekilen bir bölgenin halkı tarafından son derece sevindirici ve olumlu bir olay olarak algılanırken, sel ortasında kalmış veya açık havada düğün planı yapan kişilerce istenmeyen olumsuz bir olay olarak algılanacaktır. Oysa tek başına yağmur ne iyi ne de kötüdür. Buna dair yargılar, belli bir bağlamda oluşturduğu sonuçlara göre ortaya çıkar.

Bağlamı yeniden çerçevelemenin amacı da bazı bağlamlarda davranışın yararlılığını kabul ederek bireylerin bu davranışa karşı olan olumsuz içsel tepkilerini değiştirmektir. Bu sayede davranışı yargılamadan önce sadece davranış olarak görmek ve dikkati, daha geniş bağlamlarla ilgili sorunlara doğru değiştirmek mümkün olabilmektedir.

Bir an için genç oğlunun okulda arkadaşlarıyla oynarken sürekli kavgaya karışmasından rahatsız olan bir anneyle karşılaştığımızı düşünelim. Bu anneye karşı bağlamı yeniden çerçevelemenin sözel uygulamasında şunları söylemek mümkündür:

  • Oğlunuzun okula gelip giden küçük kız kardeşini onu rahatsız edecek kişilerden korumayı öğrenmesi sizce iyi bir şey değil mi?
  • İlerde başına gelebilecek çok daha tehlikeli saldırılara karşı şimdiden kendini korumayı öğrenmesi çok da kötü olmasa gerek.

Bu yaklaşım oğlunun davranışı hakkındaki algısını değiştirmek ve olayı daha farklı bir perspektiften görmesini sağlamak adına anneye yardımcı olabilecek ve farklı bağlamlarda oğlunun davranışını işe yarar olarak algılaması tepkilerini de çok daha yapıcı bir şekilde oluşturmasını sağlayacaktır.

Olumsuz tepkiler genellikle sorunlu herhangi bir davranışı yok etmek yerine, onun muhafaza edilmesine hatta artmasına sebep olur. Sürekli suçlayıcı olmak, istenmeyen davranışa ket vurmaktan çok onu uyaran ve tetikleyen karşıt kutupta bir tepkinin oluşmasını destekleyecektir. Verdiğimiz örnekte anne, farklı bir bağlamda oğlunun davranışının olumlu yanlarını görebildiğinde kendini onun yerine daha kolay koyabilecek ve oluştuğu mevcut bağlamdaki davranışı hakkında oğlu ile daha etkin bir iletişime geçebilecektir. Çocuksa bu durum karşısında kendini savunmaya geçmekten daha uygun bir davranışın ne olabileceği konusunu keşfetmeye çalışacaktır.

Dil İllüzyonları

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette