Dilin Potansiyeli

13. yüzyılda İmparator II. Frederick tarafından gerçekleştirilen deney çok ilginçtir. Bu deneyi imparatorun tarihçisi Fra Salimbene di Parma rapor etmiştir. İmparator, doğumundan itibaren insan diliyle hiç tanışmamış, hayattan soyutlanmış bebeklerin aynı anda Yunanca, Latince ve İbranice konuşmaya başlayıp başlayamayacağını merak etmiş ve bunun üzerine bu deneyi gerçekleştirmiştir. Maalesef, deneklerin hepsi ölmüşlerdir.

Dilin insanlar üzerindeki etkisi en az M.Ö. 5. Yüzyılda yani retorik bilimi ikna etme (gerçekliğe bakışlarını değiştirme) yolu olarak Yunan filozoflar tarafından ortaya atıldığından beri çalışma konusudur.

Ludwig Wittgenstein, Kesinlik Üzerine isimli son kitabında şöyle yazmıştır:

Ayak parmaklarımı görmediğim zaman her ayağımda beşer parmağım olduğuna dair nasıl bir gerekçe gösterebilirim?

Daha önceki deneyimlerimin bana bunu öğretmiş olmasını gerekçe olarak göstermek doğru mu? Daha önceki deneyimimden mi yoksa on ayak parmağım olduğunda mı daha eminim?

Daha önceki deneyimim şu anki eminliğimin sebebi olabilir; fakat bu eminliğin dayanağı bu mu?

Mars’tan gelen birisiyle karşılaştığımı ve onun bana insanın kaç ayak parmağı olduğunu sorduğunu varsayalım. Ona “on, sana göstereyim” diye cevap veririm ve ayakkabımı çıkarırım. Diyelim ki Marslı ayaklarıma bakmadan on parmağım olduğundan bu kadar emin olmama şaşırdı. Ona şöyle mi demeliyim: “Biz insanlar görsek de görmesek de kaç ayak parmağımız olduğunu biliriz.”

Sonuç itibarıyla: Bazı konularda insanlar gerçekliği şüphesiz biliyor değildirler. Konu aslında, kesin gerçekliğin onların yaklaşımıyla ilgili olmasıdır.

Wittgenstein’a göre bir gerçekliğin farz edilen varlığı bir kelime oyunudur yani bir kurgudur.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

Tek Cevap Kime:“Dilin Potansiyeli”

  1. kuyunun delisi says:

    her şey mümkün Smile ✌?️

    ********************

    En bi güzeli. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette