Bengi Döngü.

Nietzsche, Böyle Buyurdu Zerdüşt adlı başyapıtında, zamanın çembersel bir görüngü olup, bulunduğumuz anın sonsuz ihtimal arasında, en azından bir kere yaşanmış veya yaşanacak olması gerektiğinden bahseder.

Eğer bir şeytan gece gündüz seni izlese, en gizli düşüncelerine girip şöyle derse ne olurdu: “Yaşamakta olduğun ve yaşamış olduğun bu yaşamı bir kez daha ve sayısız kez yaşamak zorundasın. Yeni bir şeyle karşılaşmayacaksın, tersine her şey aynı olacak!”

Eğer zamanın sonsuzluğuna inanıyorsak, belki de sonsuz döngüye de inanabiliriz. Bizden binlerce yıl önce yaşamış insanların, bizlerle aynı şeyleri yaşamış olma ihtimaline yok diyebilir miyiz?

Belki de herşey daha önce defalarca kez yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor.

Belki de insanlık sonsuza dek kendini tekrarlayacak, aynı şeyleri sar baştan yaşayacaktır.

Benim, 25 yıl önce yaşadığım bir şey, bir diğeri için ‘şimdi-burada’ olan bir şey olarak varlığını ve etkinliğini sürdürüyor olamaz mı?

Nietzsche ile aynı dönemde yaşamış olan Halil Cibran’ın da dediği gibi: İçinizde zamana bağlı olmadan var olan öz, yaşamın zamandan bağımsızlığının zaten farkındadır. Ve bilir ki, dün bugünün anısı yarın ise bugünün rüyasıdır.

Deja vu diyoruz, tarih tekerrürden ibarettir diyoruz. Belki de kendini tekrar eden şey zamanın kendisidir.

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

22 Cevaplar Kime:“Bengi Döngü.”

 1. başarılı bir tez….sonuçları da içinde:)doğru .düşündüm de doğru….:))))

  *************************************

  Hmm. Ben bu anı önceden yaşamıştım sanki. ehi.

 2. :))))

  **********************

  Ehi. :)

 3. hımm…tabi ki bilmiyorum…

  ******************************

  Zamanla öğreniyor insan.
  İnsan kendini zamanla tekrar ediyor. :)

 4. Daha önce tanışmış mıydık?Razz

  **********************************

  Neden olmasın? Hatırlamıyor olmamız tanışmadığımız anlamına gelmez. :)

 5. herşey yeniden yaşanıyorsa kendini tekrarlıyorsa o zaman “zamana bir hükmüm yok” anlamı mı çıkıyor .. boşuna mı debelenip duruyorum Razz

  *****************************

  Boşuna olur mu? Biz debelendikçe zaman var oluyor. :)

 6. Benim kendimce bir teorim var abi şudur ki ; Dünya nüfusu hiç değişmiyor.Sadece insanların beden olarak yerleri değişiyor.Ve uzaydaki kara deliklerde bu işlemlerin hesapları tutuluyor.Mesela, Oyum ben şu saat ve tarihte bu adda bu şekilde bu formda dünyanın şu kısmında dünyaya gelecek oyumbenin de enerji boyutunda ki hali de anlaşmaya evet derse ……veya jonathan olarak amerika da bir benzinci olacak olan bir insan olarak doğuyor işte buuuuu benim tezim :)

  dünyanın nüfusu değişmiyor hiç bir zaman da değişmedi budur yani budur
  nasıl teori bir tespit yorumu bekliyorum :)

  ****************************************

  Hmm. Teoriyi destekleyecek bilimsel gözlemler ve istatistiksel veriler yok gibi. Ben gezgene baktığımda kontrolsüz çoğalan tek canlı organizmanın insan olduğunu görüyorum. İnsan haricindeki tüm canlılar tabiatın onlara müsaade ettiği sayıda çoğalırken, insanoğlu ilk insandan beri devamlı çoğalıyor. Tüm canlılar sadece karnını doyuracak kadar tüketirken, biz insanlar egolarımızın etkisiyle tıksırıncaya kadar tüketiyoruz. Gerekli gereksiz, ihtiyacımız olsun olmasın, sadece sahip olmak adına vahşice elde etmek istiyoruz her şeyi. Diyorum gezegenin yaşayan virüsleriyiz. Pisis, kaka. e.
  Bu arada bu teorini Çin’de açıklamamalısın. ehi.

 7. :ngakak

  Bilmem ki bunu da geçenlerde düşünmüştüm valla…
  Çine laf yok onlar gene en kötü tüketici…
  Biz insanları acaba ne doyurur hele o yemek yeme dünyası mesela aslanların kaplanların bile bağırsakları insanlarınkine göre küçücük bizimki maşallah sarmal halinde pestilini çıkartıyoruz valla bulduğumuzu yerken hay allam.

  şimdi benim teori noldu ya nese :ngakak

  **************************************

  Sanırım biz insanlar, ancak egomuz doyarsa doyuyor.
  Aslında egomuzu yemeyi başarırsak bir daha acıkacağımızı da sanmıyorum. :)
  Bağırsaklarımıza gelince, insan bağırsak mı bağırmasak mı diye düşünmeden edemiyor. ehi.

 8. Evet tarihte tekrarlanmis sey cok. Ilginc gercekten…Devri daim birsey…

  *********************************

  Belki de evren tekrarlanıyordur. Kim bilir?

 9. :siul

  *****************************

  :ngacir:

 10. Sıkca devaju yaşıyorum. Ben uyurken ruhumun gezdiğine inanıyorum, onun gördüğü ve yaşadığı şeyleri ben sonradan görüp yaşadığımda ‘ben bunu daha önce yaşamıştım’ diyorum. Ona da devaju deniyor.

  ***************************

  Belki de matrix yeniden yükleniyordur. :)

 11. bizimkilerden says:

  zaman ne zaman biter?
  zaman ne zaman başladı?
  zaman ne zamandır var?
  zaman zaman hıııımmm o zamannn…cistak cistak..
  :clock:

  *********************************

  Zaman aklımızı kendi fraktalında burkarken uyuşturucusunu beynimize yavaş yavaş zerk ediyor. Bu yüzden hepimiz, aynı anı aynı anda yaşadığımız yanılsamasıyla yaşıyoruz.

 12. bizimkilerden says:

  akıl neden oluşur?

  ***********************************

  Aklımızın neden oluştuğunu bilemeyecek bir aklımız olması ne ironik.

 13. sütü kim içti? :D

  ***************************

  Bir sürü öğrenci içti ve oracıkta pötürdedi. :)

 14. bizimkilerden says:

  Yaşamakta olduğun ve yaşamış olduğun bu yaşamı bir kez daha ve sayısız kez yaşamak zorundasın. Yeni bir şeyle karşılaşmayacaksın, tersine her şey aynı olacak!”
  her sabah sütümü içiyorum :)

  *******************************

  Ertesi günü görmek istiyorsan okullarda dağıtılan sütü içmemelisin. :)

 15. senaybeser says:

  Uzun süredir fark ettiğim ama kendimce doğrulayamadığım bir şeydi bu…Ne zaman bir olaydan bir sonuç çıkarsam, ya bunu bir yerde okuyorum yada duyuyorum.Benden önce yaşanmış bu duygu diyorum…Tanrı varolma gayretinde diyorum,tanrı yanımda bir selam çakıp hadi yine iyisin diyorum Wink

  ************************************

  Sonsuzluk varsa, tekrar da vardır.

 16. başarılı bir tespit..

 17. Daha çok tespitler yapalım. :)

 18. Genelleme yapmanın hatalı olduğuna katılıyorum. Genelleme yapmak yanlıştır, bu bile. :) Diğer yandan Nietzsche, sonsuz bir döngüden bahsederken yaşadıklarımızın ileride bir zaman diliminde tekrar edebilme ihtimalini anlatmak istemiş sanırım. Sonsuz ihtimaller zinciri içerisinde yaşarken zamanın belli bir noktasından sonra yine başa dönüp aynı şeyleri yaşama olasılığından bahsetmek istemiş olabilir. Bilimsel olarak kanıtlanmasının neredeyse imkansız olduğu bir durum. Çünkü periyodu bilmiyoruz. :) Diğer yandan her insanın yaşantısı yine sonsuz ihtimaller zinciri üzerinden devam etmekte. Aynı şeyleri yaşayabilmek matematiksel olarak inanılmaz zayıf görünüyor. :)

 19. Ne yazık ki bunun hayatın içerisinden verilebilecek bir örneği yok. Bu sadece bir varsayım. Fakat aksini ispatlamak bu varsayımı ispatlamak kadar imkansız. Paradoksal bir yaklaşım. Fakat güzel bir fikir egzersizi. :)

 20. Hoş hem de. :)

 21. biraz da yaratıcı olsa hiç fena olmazdı.

 22. Hayal gücü kullanılarak üzerine serpilebilir. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette