Ne İstiyorsun?

Kendinize okkalı bir soru sormaya hazır mısınız? : “Ne istiyorum?” 
Evet iki kelime. İlk okunduğunda da insanda gülme isteği yaratacak kadar basit gibi görünüyor. Fakat bence bir insanın hayatında kendine sorabileceği en esaslı sorudur bu. Çünkü bu soruyu kazıdığında altından “Benim var oluş sebebim nedir?” sorusu çıkar.
İnsan zihni oyunları çok sever. Ne istemediğini hiçbir gayret sarf etmeden kolayca bilir ve beyin her zaman kolaya meyleder. İşte bu tekamül ile bilincin arasındaki en derin uçurumdur. Beynin kolayı seçmesi zaman ilerledikçe daha da belirginleşir. Ve kolaya alıştığımızda bu durum düzene bağımlılık haline gelme tehlikesiyle yüzleşir. Düzenli bir hayatta beyin otomatik çalışacak ve az bir gayretle durumu kurtaracaktır. Zira beyin tembel olabilmek için çok çalışır.
Belki de istemediğimiz şeyleri hemen keşfedip devamlı şikayetlerde bulunma sebebimiz de budur. Oysa ne istediğimize odaklanabilmek sadece kendimizi tanımamızı sağlamaz, kendimizi sahiplenmemize de sebep olur.
Ve Nietzsche’nin dediği gibi:
“Birey, her zaman sürü tarafından yutulmamak için mücadele etmelidir.
Eğer bunu denerseniz, genellikle yalnız kalırsınız ve hatta bazen korkabilirsiniz.
Ama hiçbir bedel kendinize sahip olma ayrıcalığından daha değerli değildir..”

Bilgi Paylaştıkca Çogalır...

10 Cevaplar Kime:“Ne İstiyorsun?”

 1. misafir says:

  “kendini sahiplenmek”
  koca yazı içerisinde bir tek buna odaklandım ki en büyük eksik bu bence.
  ak koyunlar içerisindeki tek kara koyun olabilmeyi becermek, kendini sahiplenmek – belki de yeterince sahiplenmek – anlamına gelemeyebiliyor her zaman.
  bundan sonrası için neler yapabilirim bir bakacağım ki – Allah’tan – tekamül sonsuz bir şey .

 2. zaytung says:

  dünya’da tek başınıza varolduğunuzu düşünün…hayat sizin için ne ifade ederdi…başkaları yokken kendimizi nasıl tanımlardık?ve hangi amaç bize motivasyon sağlardı…?şu anda ıssız bir adaya düşssek dahi dünyada diğer insanların varolduğu gerçeği bizleri biraz rahatlatıyordur mutlaka…tabi gün gelip medeniyetin içine tekrar nüfuz ettiğinde bu rahatlama yerini HAY AKLIMA Z…ÇAYIM…ne vardı o adadan ayrılacak…ulen hiç yalnızlıktan şikayet edilir mi arkidişşşş!!!şeklindeki yakınmalara dönüşür…sahi dünyada insan diğer insanların yarattığı bir iklimin sayesinde tanımlıyor…bütün kavramlar insanın insanla olan münasebeti neticesinde oluşuyor…gerçi ıssız bir ada değil de hiç acıkmayan ,susamayan yani fizyolojik iyhitiyaç gereksinimi olmayan bir süper insan düşünelim….dümdüz ve engin ve homojen beyaz bir zeminde bir anda kendinin farkına varmış olsun,ve bayağı bir yol aldıktan sonra(hiç yorulmuyor varsayıyoruz) hiçlik dışında hiçbir şeyle karşılaşmamış olsun….bu insanı hareket ettiren güdü nedir???sonsuza kadar dolaşıp yine de farklı olan bir obje veya subjeye rastlayamayacağınız duygusu içinde yön tayin etmediğiniz umarsız bir yolculuğa çıksaydınız ne hissederdiniz…haz ve acı yok….bitmeyen tükenmeyen bir yol var sadece….Tanrı bile farkına varılabilmesi için insanı yarattı…

 3. Belki de ancak kendimizi sahiplendiğimizde kendimizi tanıma ikmanımız oluyordur. :)

 4. Tek başımıza var olduğumuzu düşündüğümüz yer Dünya olamaz. Bu yuvarlak bir kareyi düşünmektir. :)
  Şu anda sosyal olma ihtiyacıyla lanetlenmiş milyarlaca insan bir arada yaşadığı için, bu dönen yuvarlak cismi Dünya olarak adlandırıyoruz. İnsan neslinin hem erkeği hem de dişisi burada beraber yaşadığı için de kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya devam ediyoruz. Sonuç itibariyle: Tek başına bir adada yaşayan bir insan insan değildir. (Eğer o adaya sonradan düşmediyse.)
  İnsanı insan yapan etkenlerin çevre mi yoksa kalıtım mı olduğu tartışıla gelmiştir. Psikoloji ve eğitim kökenli bilim adamları insan kişiliğinin ve davranışlarının oluşumunda çevrenin önemine dikkat çekerken, tıp ve biyoloji kökenli bilim adamları kalıtıma vurgu yapmışlardır.
  Sanırım iki tarafı da uzlaştıracak ve memnun edecek saptama; “insan, kalıtımın belirlediği sınırlar içerisinde çevrenin şekillendirmesiyle insan olur” şeklinde olur.
  İnsanların yalnız başlarına yaşayıp yaşayamayacakları hep merak konusu olmuştur. Doğduğu andan itibaren yalnız başına yaşayan ya da bir süre insanlarla yaşadıktan sonra bir şekilde toplumdan uzak kalan insanların anlatıldığı pek çok roman ve öykü yazılmış, filmler çekilmiştir.
  Bu konuda ilk diyebileceğimiz eser İslam filozoflarından İbn-i Tufeyli’nin Hayy bin Yakzan adlı eseridir. Roman tarzında yazılan bu felsefi eserde bebekliğinden itibaren bir adada yaşayan Hayy bin Yakzan’ın hakikati arama çabası anlatılmıştır. Hiçbir insanla karşılaşmamış Hayy’ın gerçeği arama macerası yazarın hayal gücü çerçevesinde şekillenmiştir.
  Yine İngiliz yazar Daniel Defoe’nin “Robinson Cruso” adlı romanında da bir deniz kazası sonucu ıssız bir adaya düşen denizcinin başından geçenler anlatılır. Gerçek bir olaydan esinlenerek yazılmış bu romanda Robinson Cruso’nun tek başına hayatta kalmak ve ıssız adadan kurtulmak üzere verdiği uğraşlar günlük tarzında yazılmıştır.
  Başrolünde Jodie Foster’in oynadığı “Nell” adlı filmde ise Nell bebekliğinden beri konuşma özrü olan annesiyle izole bir şekilde bir ormanda ufak bir kulübede yaşayan bir genç kızdır. hayatında annesinden başka hiç bir insanla karşılaşmamış, annesi de konuşamadığından kendi dilini geliştirmiştir. annesi öldüğünde kasaba doktoru Nell’i korumak ve onu incelemek üzere sahip çıkar, olaylar gelişir.
  Geçmişte başrolünü Tom Hanks”in oynadığı “Cast Away (Yeni Hayat)” adlı filmde ise bir uçak kazası sonucu hayatta kalan ve bir adaya sığınan bir insanın öyküsü ve kurtuluşu anlatılmaktadır.
  Tarzan efsaneleri ve hikayeleri de bu tür olayların örneklerindendir.
  Peki bunlar sadece hayal ürünü bir takım senaryolar mı, Yoksa gerçekte de bu tür vakalar var mıdır? Buna cevabımız “Evet, hem de pek çok” şeklinde olacaktır. Kaybolan ve hayvanlar tarafından büyütülen çocuklar, anne-babası tarafından bir yerlere bağlanan ve insanlardan bihaber yaşamını sürdüren çocuklar. Vahşi ya da yabani çocuklar olarak nitelendirilen bu çocuklara değişik türde pek çok hayvan anne-babalık yapmıştır. Bu hayvanlar arasında kurt ve maymun cinsleri başta olmak köpek, ayı, koyun, keçi, devekuşu, ceylan, çakal, panter, leopar gibi hayvanlar var.
  Bu yabani çocuklardan önemli birkaç tanesinden bahsetmek istiyorum.
  Türkiye’de bulunan ayı-kız
  Adana’da iki avcı bir dişi ayıyı öldürür ve aniden uluyan uzun saçlı bir yaratık tarafından saldırıya uğrarlar. Bu yaratığı güçlükle zaptederler ve bağlarlar. Sonradan onun küçük bir kız olduğunu anlarlar. Daha sonra bu küçük kızla ilgili yapılan araştırmada 8 yıl önce Musalılar isimli köyden bir kadının ormanda çalı çırpı toplarken çocuğunu kaybettiği anlaşılır. Daha sonra bu kız Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sürülmüştür. Sonrasında ne olduğuyla ilgili hakkında fazla bilgiye ulaşamadım”
  Kurt ininde bulunan kızlar Amala-Kamala
  Bekli de yabani çocuklarla ilgili olarak en popüler olanlar kurtlar tarafından büyütülen Amala ve Kamala’dır. 1920’de J.A.L. Singh dişi bir kurt ve matlaşmış, uzun saçlı, insan görünümlü yavrularını görür. Ciddi bir plan ve hazırlıktan sonra bu iki yavru yakalanır.
  Sırasıyla bu kızlardan birisi 8 yaşında diğeri ise bir buçuk yaşındadır. Bir yetimhaneye bırakılan bu çocukların davranışları ve görünümleri kurt gibidir. Dört ayak üzerinde hareket ediyorlar ve dizleriyle avuç içleri nasır bağlamış durumdadır.
  Çiğ ete bayılmakta ve fırsatını bulduklarında çalmaktadırlar. Suyu dilleriyle içmekte ve yiyeceklerini çömelmiş vaziyette yemektedirler. Dilleri kalın ve kırmızı dudaklarından dışarı sarkmış ve kurt gibi solumaktadırlar. Geceyarısı asla uyumamakta, sinsi sinsi av arar gibi dolaşmakta ve ulumaktadırlar.
  Bir sincap gibi çok hızlı hareket etmektedirler ve onlara yetişip yakalamak çok güçtür. İnsandan tümüyle uzak durmakta ve eğer yaklaşılırsa dişlerini göstermektedirler. İşitme duyuları çok duyarlı ve bir etin kokusunu çok uzaklardan duyabilecek kadar koklama hisleri gelişmiştir. Gündüzleri çok iyi göremezken geceleri daha iyi görebilmektedirler. 1921″in Eylülünde ikisi birden hastalanır ve küçük olan Amala ölür.
  Sing Kamala’yı elinden geldiğince eğitmiştir. İki yılda ona yürümeyi ve tuvalet eğitimini vermiştir. Yinede heyecanlandığında ya da korktuğunda dört ayak üzerine gelmiştir. Yaklaşık üç yıl sonra Kamala yaklaşık bir düzine kelime öğrenebilmiştir. İlerleyen yıllarda kelime dağarcığı kırka kadar ulaşmıştır. Bununla birlikte kelimeleri telaffuzunda yaşıtlarına göre çok geridir. Genellikle kelimelerin yarısını söylemektedir. Örneğin Hintçe kedi (biral) demek için bil, tabak (thala) demek için tha demektedir.
  Aveyron’un vahşi çocuğu Victor
  Fransa’da 1797’de bulunmuştur. Bulunduğunda 12 yaşlarındadır ve bu yaşa kadar ormanda yalnız olarak yaşamıştır. Victor yakalanmış fakat kısa süre sonra kaçmıştır. Daha sonra tekrar yakalanmıştır. Konuşamıyordu hayvan gibi hırıltılar çıkarıyordu. Gerek yiyecek tercihleri gerekse vücudundaki yara izleri onun yaşamının önemli bir kısmının vahşi ortamda geçtiğini gösteriyordu.
  Paris’e getirilen Victor farklı bilimsel ve medikal gruplarca incelendi. Psikolog Philippe Pinel çocuğu inceledi ve eğitilemez idiot olarak tanı koydu. Buna rağmen sağır ve zihinsel engelli çocukların öğretmeni J.M.G. Itard çocuğun eğitimini üstlendi. Victor okumayı, birkaç kelime söylemeyi ve emirlere itaat etmeyi öğrendi ama düzenli olarak konuşmayı asla öğrenemedi. 1828 yılında öldü.

  Bütün bu gerçek ve yaratılmış hikayeleri göz ardı edip soyutlama yaparak durumu kavramsallaştırmaya çalıştığımızda sonsuz sayısda fikir üretilebilir. Ancak bilgi sahibi olmadan fikir üretmenin bizi doğru tespitler yapmaktan alıkoyma tehlikesini göz ardı etmemek gerek.

 5. zaytung says:

  anlatmak istediğim geleceğe yönelik hayallerimiz beynimiz tarafından biz farkına varmadan bilinçaltı düzeyinde toplumsal/sürü temelli kurgulanırlar…

 6. Bilinçaltının toplumsal durumlardan etkilenmemesi çok zor görünüyor. Belki de etkilendiği için toplumsal olarak yaşayabiliyoruz.

 7. ASİTAVANDAS says:

  BEN NE İSTEREM???
  Bu basit soruya(zor gibi de) basit bir cevap vereyim : FERAHLIK istiyorum. Ya da çok sevdiğim bir kelime ile ifade etmek istersem şöyle diyebilirim; ENGİN OLMAK. O yüzden bilindik “o” türküyü çok severim ” ENGİN OL, GÖNÜL ENGİN OL” hem bir isteği hem de bir emir kipini içerir. Özgürlüğe meyilli fakat aynı zamanda enerjinin huzur içerisinde yayılımını duyumsatır. Nedense gene Nazım geldi aklıma “Yaşamak bir ağaç gibi hür ve bir orman gibi kardeşçesine”.

 8. Nefis bir istek. Huzur gibi. :)

 9. qwerty says:

  Dünyada istenilecek bir şey var mı

 10. Dünyada istenecek bir şeyin var olduğunu istemek. :)

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[+] kaskus emoticons nartzco

İfade eklemek için tıklayınız.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette